ЛЕКЦІЯ 5. «Бібліографічний апарат наукових досліджень»
2. Загальні положення та правила, за якими оформлюють бібліографічні посилання
Залежно від цільового призначення бібліографічні літературні джерела економічної інформації поділяють на такі види:
праці відомих представників економічної та землевпорядної думки;
статистичні матеріали, у тому числі державного земельного кадастру;
науково-дослідна література;
науково-популярна література;
довідкова література.
Праці відомих представників економічної думки — це роботи з вітчизняної та зарубіжної економічної теорії У. Петті, А. Сміта, Д. Рікардо, С. Сісмонді, а також видатних уче- них-земельників України П.М. Першина, І.Д. Шулейкіна, С.А. Удачі, Т.П. Магазинщикова, Г.І. Горохова, В.О. Кір- санова, П.Ф. Веденічева, Л.Я. Новаковського та інших.
Статистичні матеріали — відомості про розвиток національної економіки, подані у вигляді таблиць, узагальнених у щорічних статистичних збірниках виданих Держкомстатом України.
Науково-дослідна література видається у вигляді монографій, що узагальнюють наукові праці, збірників статей з різних проблем економічних наук, розробки питань розвитку країни. Вони включають в себе нову наукову інформацію, потрібну для досліджень економіки землекористування та землевпорядкування.
Навчальна література — стосується питань економічних дисциплін, призначених для підготовки спеціалістів у галузі землевпорядкування та землекористування, економіки, економічної освіти працівників підприємств, корпорацій та ін.
За видами навчальну літературу поділяють на:
Підручники;
навчальні посібники;
програмно-методичні матеріали.
За змістом навчальна література з економічних питань охоплює всю систему економічних наук
Крім свого безпосереднього призначення, навчальна література з економічних питань, широко використовується в технічних бібліотеках за довідковим призначенням у наукових дослідженнях.
Науково-популярна література — брошури і книги із землевпорядкування, з економічних питань землекористування. Вони призначені для пропаганди серед широкого кола читачів, насамперед зайнятих у матеріальному виробництві, економічних знань, пояснення економічної політики держави на сучасному етапі. Випускається така література центральними і місцевими видавництвами.
Практичні посібники — це видання, розраховані на задоволення потреб окремих категорій спеціалістів галузей економіки в їхній повсякденній практичній діяльності. Це література з питань землевпорядкування, економіки землекористування, земельного кадастру, статистики, планування і організації охорони земель.
Довідкова література, призначена для різних фактографічних довідок, складається із двох великих груп:
видання на допомогу науковим працівникам і спеціалістам галузей; господарства, викладачам і студентам вузів, керівному складу підприємств, тобто — стає у пригоді широкому загалу спеціалістів незалежно від їхніх виробничих функцій;
література для певних категорій спеціалістів галузей економіки, землевпорядкування.
Перша група :
Енциклопедії, словники, довідники з галузей економіки землекористування, землевпорядкування, хроніки економічних подій та інші видання.
Друга група :
Довідники і різні нормативні матеріали, необхідні землевпорядникам, економістам-виробничникам підприємств промисловості, будівництва, сільського господарства та АПК, бухгалтерським та іншим фінансовим працівникам, статистикам.
Основним завданням економічної бібліографії є систематизація бібліографічних джерел для створення інформаційного комфорту дослідникам у галузі економіки. Залежно від функцій та цільового призначення економічна, соціальна і екологічна бібліографії поділяються на науково-допоміжну і рекомендаційну.
Науково-допоміжна бібліографія найбільш повно і всебічно інформує наукових працівників і спеціалістів галузей національної економіки про економічну та екологічну літературу з питань розвитку науки і виробництва. У зв’язку з тим, що останніми роками науково-допоміжна бібліографія дедалі більше диференціюється на цільове призначення, ускладнюються її функції. Тепер вони полягають в обслуговуванні не тільки науки і виробництва, а й управління національною економікою в цілому.
Рекомендаційна правова, економічна та землевпорядна бібліографія виконує виховну функцію. Пропагуючи кращу, видану останніми роками економічну літературу, вона сприяє економічному вихованню працівників, розширенню їхнього економічного світогляду.
Інформування читачів здійснюється спеціальними організаціями за допомогою бібліографічних покажчиків. Відрізняються вони від реєстру літератури тим, що мають більш складну структуру.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання