Тема 7. Робота над написанням наукових статей, доповідей, монографій
Види наукових публікацій. Форми відображення результатів наукових досліджень. Відгук та рецензія як форми оцінки наукових праць. Характеристика та основні вимоги до тез наукової доповіді. Методика підготовки наукової статті зі спеціальності «Філософія». Методика підготовки наукової монографії. Особливості редагування наукового тексту. Помилки у змісті й будові висловлювань.
1. Види наукових публікацій.
Результати наукових досліджень оприлюднюються у вигляді різних видів публікацій. Це сприяє встановленню пріоритету автора (дата підписання публікації до друку — це дата пріоритету науковця), а також свідчить про особистий внесок дослідника в розробку наукової проблеми (особливе значення мають індивідуальні публікації, роботи у співавторстві потребують додаткових роз’яснень). У тексті дисертації та автореферату здобувач має наводити посилання на власні публікації, включити їх до списку використаної літератури і джерел.
Публікації відображають основний зміст, новизну наукового дослідження і фіксують завершення певного етапу дослідження або роботи в цілому. Крім цього, публікації забезпечують первинною науковою інформацією суспільство, сповіщають наукове співтовариство про появу нового наукового знання і передають індивідуальний результат у загальне надбання.
Існують такі види наукових публікацій: монографія, стаття, автореферат, препринт, тези доповідей, наукова доповідь, збірник наукових праць.
Наукові публікації виходять друком у формі друкованих або електронних видань.
Видання — це такий документ, що пройшов «редакційно-видав ниче опрацювання, виготовлений друкуванням, тисненням або іншим способом, містить інформацію, призначену для поширення і відповідає вимогам державних стандартів, інших нормативних документів щодо видавничого оформлення і поліграфічного виконання» (ДСТУ 3017-95 «Видання. Основні види. Терміни та визначення»).
Монографія — науково-книжкове видання певного дослідження однієї проблеми або теми, що належить одному чи кільком авторам.
Стаття — це вміщені в науковому журналі чи збірнику результати дослідження конкретного питання, що мають певне наукове й практичне значення.
Препринт — наукове видання з матеріалами попереднього характеру, які публікуються до виходу у світ видання, в якому вони мають бути розміщені.
Тези доповідей, матеріали наукової конференції — це неперіодичні збірники підсумків наукових конференцій, доповідей, рекомендацій та рішень.
Збірники наукових праць — це збірники матеріалів досліджень, які виконано в наукових установах, навчальних закладах та наукових товариствах.
Наукові видання вимагають суворого дотримання видавничого оформлення, а саме, вихідних відомостей, вихідних і випускних даних.
Вихідні відомості — це відомості про авторів, назву видання, підзаголовні й надзаголовні дані, нумерація, вихідні дані, індекси УДК або ББК, міжнародний стандартний номер книги тощо.
Вихідні дані включають: місце випуску видання, назву видавництва і рік випуску.
До випускних даних належать: дати подання й підписання до друку; формат паперу і частка аркуша; вид і номер паперу; гарнітура шрифту основного тексту; спосіб друку; обсяг видання в умовних друкарських та обліково-видавничих аркушах тощо.
Основний зміст дисертацій може висвітлюватись як у фахових виданнях, які вважаються основними при захисті дисертації, так і в будьяких наукових друкованих виданнях, які розглядаються як додаткові.
Основні вимоги до опублікування результатів досліджень.
Наукові праці дисертанта розмежовуються за такими групами:
наукові праці, в яких опубліковані основні наукові результати дисертації;
наукові праці, які засвідчують апробацію матеріалів дисертації;
наукові праці, які додатково відображають наукові результати дисертації.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки № 1112 від 17.10.2012 р. «Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук» за темою дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук необхідна наявність не менше п’яти публікацій у наукових (зокрема електронних) фахових виданнях України та інших держав, з яких:
не менше однієї статті у наукових періодичних виданнях інших держав з напряму, з якого підготовлено дисертацію. До такої публікації може прирівнюватися публікація у виданнях України, які включені до міжнародних наукометричних баз;
одна із статей може бути опублікована в електронному науковому фаховому виданні;
у галузях природничих і технічних наук замість однієї статті може бути долучений один патент на винахід (авторське свідоцтво про винахід), який пройшов кваліфікаційну експертизу і безпосередньо стосується наукових результатів дисертації (за наявності);
Згідно з Положенням про спеціалізовану вчену раду рада приймає до
розгляду кандидатську дисертацію не раніше ніж через місяць з дня розсилання
виготовлювачами обов’язкових примірників видань, в яких опубліковано праці
здобувача, що відображають основні результати дисертації
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла