1. ВСТУП ДО РАДІОБІОЛОГІЇ. ІСТОРІЯ
План лекції
1. Визначення радіобіології та її місце серед суміжних наук.
2. Напрями розвитку радіобіології та її задачі.
3. Історія радіобіології: етапи розвитку.
4. Сучасні проблеми радіобіології та радіоекології.
5. Необхідність широкої пропаганди радіобіологічних знань.
1. Визначення радіобіології та її місце серед суміжних наук
Радіобіологія, або радіаційна біологія, – це наука про дію іонізуючих випромінювань на живі організми та їх угруповання. Вона межує з науками, що досліджують біологічну дію низько енергетичних електромагнітних хвиль інфрачервоного, видимого й ультрафіолетового світла і радіохвиль міліметрового і сантиметрового діапазонів, – фотобіологією і біофізикою. Специфіка радіобіології обумовлена надзвичайно високою енергією досліджуваних нею квантів і частинок випромінювань, що перевищують енергію іонізації атомів і здатних проникати всередину речовин клітин і тканин живих організмів, впливаючи на стан їх молекул та атомів.
Основним об'єктом досліджень радіобіології є живі організми (людина, тварини, рослини, мікроорганізми) і сукупності організмів різних систематичних груп, що являють собою екологічну єдність. У цілому в радіобіології немає визначеного об'єкта вивчення, хоча в залежності від нього, як конкретного предмета досліджень, виділяють її окремі напрями: радіобіологію людини, радіобіологію тварин, радіобіологію рослин, радіобіологію мікроорганізмів та інші. Однак предметом вивчення радіобіології стали також макромолекули, окремі структури клітини, самі клітини і їхні популяції, культури тканин і органів, окремі процеси метаболізму, окремі метаболіти. В останні десятиліття виділилися такі напрями, як молекулярна радіобіологія, радіаційна біохімія, радіаційна цитологія. І з'явилося нове визначення радіобіології – наука про дію іонізуючих випромінювань на живі системи всіх рівнів організації. Останнє формулювання не є альтернативним першому, не суперечить йому, але його доповнює. Обидва вони правильні.
Радіобіологію не слід змішувати з радіологією – наукою про дію іонізуючих випромінювань на речовину. Радіобіологію можна вважати однієї зі складових частин радіології разом з радіофізикою, радіохімією.
На стику радіобіології й екології виник її окремий розділ, що іноді відносять до екології або розглядають і як самостійну науку, радіоекологія, або радіаційна екологія. У радіобіологічній номенклатурі радіоекологія – це область радіобіології, що вивчає концентрації і міграцію радіоактивних речовин в об'єктах навколишнього середовища та їх дію на живі організми.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання