Самостійна робота
Рекомендації до виконання самостійних індивідуальних науково-дослідних завдань
Мета завдання є - оволодіння методикою розрахунку кількості і видів матеріально-технічних засобів у новому закладі готельного господарства, а також обрати постачальників цих засобів.
Виконання завдань із самостійної роботи є обов’язковим для кожного студента. Студент повинен пред’явити виконане ним самостійно індивідуальне науково-дослідне завдання за обраним варіантом (закладом готельного господарства) до проведення заліку. Студент допускається до контролю, якщо робота відповідає установленим вимогам. Студент, який не здав матеріали самостійної роботи не допускається до заліку з курсу.
Форма контролю самостійної роботи студентів передбачає співбесіду з викладачем та захист індивідуальних самостійних завдань.
Загальні вимоги.
Роботу оформлюють на аркушах формату А4 (210 х 297 мм).
У друкованому варіанті текст розташовують через 1,5 міжрядковий інтервал до тридцяти рядків на сторінці шрифтом Times New Roman, 14-й кегль. Абзацний відступ повинен бути однаковим упродовж усього тексту роботи і дорівнювати п’яти знакам.
Текст завдання розміщують на аркуші з дотриманням таких розмірів полів: з лівого боку - не менше за 20 мм, з правого - не менше за 10 мм, зверху — не менше за 20 мм, знизу — не менше за 20 мм.
Структурні елементи “ЗМІСТ”, “ВСТУП”, розділи основної частини “ВИСНОВКИ”, “СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ”, “ДОДАТКИ”. Їх назви друкують великими літерами симетрично до тексту без крапки в кінці, не підкреслюючи.
Розділи і підрозділи повинні мати заголовки. Пункти і підпункти можуть мати заголовки. Заголовки підрозділів, пунктів і підпунктів треба починати з абзацного відступу і друкувати маленькими літерами, крім першої великої, не підкреслюючи, без крапки в кінці. Якщо заголовок складається з двох і більше речень, їх розділяють крапкою. Перенесення слів у заголовку розділів не допускається.
Не допускається розміщувати назву розділу, підрозділу, а також пункту й підпункту в нижній частині сторінки, якщо після неї знаходиться тільки один рядок тексту.
Всі сторінки роботи, включаючи додатки, повинні мати порядкову нумерацію в межах усієї роботи і позначаються арабськими цифрами без крапки в кінці в правому верхньому кутку.
Розділи повинні мати порядкову нумерацію в межах викладення основної частини роботи і позначатися арабськими цифрами без крапки, наприклад, 1,2, 3 і т. д.
Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу.
Ілюстрації (креслення, рисунки, фотографії, графіки, схеми, діаграми) слід розміщувати в роботі безпосередньо після тексту, де їх згадують вперше, або на наступній сторінці. На всі ілюстрації мають бути посилання в роботі.
Ілюстрацію позначають словом “Рис.”, яке разом з назвою ілюстрації розміщують після пояснювальних даних. Номер ілюстрації складається з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, відокремленого крапкою, наприклад, “Рис. 2.1.” - перший рисунок другого розділу.
Цифровий матеріал, як правило, оформлюють у вигляді таблиць.
Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над нею і друкують симетрично до тексту. Слово “Таблиця” і назву таблиці починають з великої літери. Назву не підкреслюють. На всі таблиці мають бути посилання в тексті роботи. Напис “Таблиця” з зазначенням її номера, складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставлять крапку, наприклад, “Таблиця 2.1” - перша таблиця другого розділу, далі з великої літери розміщують назву таблиці.
Зміст, структура та тематика індивідуального науково-дослідного завдавання
Інформаційною базою для виконання індивідуального науково- дослідного завдання є законодавчі й нормативно-правові акти України; дані Державної служби статистики України; ДСТУ 4281:2004. Заклади готельного господарства класифікація та Наказ Мінекономіки, європ.інтеграції «Про затвердження Рекомендованих норм технічного оснащення закладів громадського харчування» від 03.01.2003 №2, Норми оснащення підприємств рестораного господарства посудом, столовими приборами, меблями і кухонним інвентарем від 9 лютого 1973 року, затвердженими Міністерством торгівлі СРСР від 1 січня 1987 року.
Основні етапи виконання завдання:
- етап: визначення мети і завдань роботи;
- етап: підбір джерел інформації;
- етап: збір і аналіз інформації;
- етап: розробка висновків і рекомендацій;
- етап: представлення і використання отриманих результатів.
Зміст і послідовність виконання:
У вступі необхідно відобразити мету роботи і основні задачі.
Основна частина включає дві складові:
1. Розрахувати кількість і вид матеріально-технічних засобів у новому ЗГГ (за варіантами).
2. Обрати 2-3 постачальників матеріально-технічних засобів.
У висновках слід узагальнити інформацію щодо обраного закладу готельного господартсва, його місткості; обґрунтувати кількість та види обраного матеріально-технічних засобів, а також обраних постачальників відповідно до критеріїв.
У додатках навести інформацію з сайтів, каталогів, рекламних матеріалів потенційних постачальників.
Хід роботи:
1. Обрати тип готелю, дизайн,розрахувати кількість необхідну кількість обладнання та устаткуванн для ресепшену, житлової кімнати, адмінстративних приміщень тадопоміжних (відповідно до варіанту).
2. Ознайомлення з ДСТУ 4527:2006 – ПОСЛУГИ ТУРИСТИЧНІ. ЗАСОБИ РОЗМІЩЕННЯ. ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ.
Прочитавши дані документи необхідно обрати норми устаткування у таблицях відповідно до вибраного Вами типу ЗГГ та кількості місць. Дані слід виписати у таблицю: назву устаткування та ін. мат-тех. засобів.
3. Необхідно обрати 2-3 постачальники матеріально-технічних засобів. Можна опиратись на Інтернет мережу.
Постачальників обираємо відповідно до критеріїв, які зазначені в лекційному матеріалі з курсу "Організація готельного господарства" та "Устаткування закладів ГРБ"
Критерії оцінювання завдання: - 16 балів
- самостійність виконання;
- логічність і послідовність викладення матеріалу;
- повнота розкриття теми (проблемної ситуації або практичного завдання);
- обґрунтованість висновків;
- використання довідкової літератури;
- можлива наявність конкретних пропозицій;
- якість оформлення.
Приклад оформлення титульної сторінки
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ
Кафедра готельно-ресторанного справи та туризму
Індивідуальне науково-дослідне завдання на тему:
«Організація постачання закладів готельного господарства»
з дисципліни "Устаткування закладів ГРБ"
Виконав (ла):
студент (ка) __ курсу, групи ________
спеціальності 241 «Готельно-ресторана справа»
галузі знань 24 «Сфера обслуговування»
Безкоровайна Алла
Перевірив:
д.т.н., проф. Бандура В.М.
КИЇВ, 20__
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла