Практичне заняття 30
ТЕМА 26. Торговельне обладнання
Ваговимірювальне
обладнання. Торговий інвентар.
Мета: Вивчити класифікацію та принцип роботи важильно-механічних та електронних ваг. ознайомитись із застосуванням торгового інвентарю.
План
1. Принцип дії та характеристика основних видів важільно-механічних ваг;
2. Принцип дії та характеристика основних видів електронних ваг;
3. Торговий інвентар.
Теоретичні відомості:
1. Принцип дії та характеристика основних видів важільно-механічних ваг.
Важільно-механічні ваги мають такі основні пристрої: вантажоприймальні, важелі, вказівні, заспокоювачі коливань (демпфери) і тарувальне пристосування.
Вантажопідйомний пристрій настільних торгових ваг – майданчик, виготовлений з алюмінію або нержавіючої сталі, як правило, прямокутної форми з елементами опор, за допомогою яких зусилля вантажу, що зважується передається на вантажоприймальні важелі.
У конструкції ваг, що використовуються для торгівлі овочами, вантажопідйомний пристрій може бути зроблено у формі лотка або чаші, в медичних вагах він за формою нагадує порожнистий напівциліндр. У пересувних та стаціонарних важільних вагах, що використовуються на складах для приймання товарів, вантажопідйомний пристрій виготовлено у формі прямокутної платформи з чотирма опорами.
Важільний пристрій – це система важелів. Вантажоприймальні важелі призначені
для сприйняття ваги вантажу, що зважується, і передачі зусилля на проміжний механізм, і
далі на вказівний пристрій ваг. Наприклад, в конструкції товарних пересувних шкальних ваг
(рис. 1) є два вантажоприймальних важеля, а саме, великий 4 і малий 7 підплатформений
важіль. З'єднані вони між собою сережкою.
2. Принцип дії та характеристика основних видів електронних ваг
Принцип дії електронних ваг полягає у вимірюванні сили, що виникає під час навантаження вантажоприймальної платформи і дії на первинний датчик, за допомогою перетворення змін, наприклад деформації або частоти коливань пружного елемента, в пропорційний вихідний електричний сигнал. Далі за допомогою аналого-цифрового перетворювача електричний сигнал виводиться на дисплей (індикатор) і в канал зв'язку з принтером етикеток (у вагах, що мають функцію друку етикеток або зведених протоколів).
Характеристика основних видів електронних ваг
Торговельні ваги. Відмітна особливість торгових ваг в порівнянні з іншими полягає в
двосторонньому дисплеї. Це означає, що в момент зважування продукту і продавець і
покупець одночасно бачать вартість товару за 1 кг, масу та ціну. В залежності від прийнятої
технології торгівлі ваги поділяються на дві підгрупи: для прилавкової торгівлі та для
самообслуговування. Крім того, за основними функціями торгові електронні ваги можна
поділити на три види: найпростіші, з розрахунком вартості товару і з друком етикеток
(рис. 2).
Рис. 2 Торгові ваги а – ВР 4149; б – ПВ; в – AD
Ваги для прилавкової торгівлі.
Для цього виду торгі влі використовуються
найпростіші ваги і ваги з розрахунком вартості товару.
Ваги для самообслуговування (рис. 3). Основна відмінність торгових ваг для
самообслуговування від прилавочних – в маркуванні товарів. Ваги друкують етикетку з
інформацією про найменування товару, його вартість, масу, ціну за 1 кг, терміни зберігання і
т.д. Вони мають більший обсяг пам'яті і розширені функції. Об'єм пам'яті дає змогу
запам'ятати весь асортимент відділу, оскільки по етикетці буде проводитися продаж товару на розрахунковому вузлі. Ваги мають різні інтерфейси (можливість підключення до
комп'ютера) для зміни і програмування товарів в автоматичному режимі.
Рис. 3. Ваги з друком етикеток
а – ВР 4149-02; б – ВП-15Т; в – BW 500P
Електронні ваги, що використовуються в закладах ресторанного господарства
У закладах ресторанного господарства використовують два види електронних ваг: порційні та товарні.
Порційні ваги. Порційні ваги з максимальною межею зважування 0,120... 30 кг мають широке застосування. Вони використовуються як контрольні. Крім того, вони можуть бути використані для розфасовки товару в усіх підприємствах ресторанного господарства при дотриманні технологічних карт і порціонуванні страв.
Порційно-рахункові ваги використовуються при розфасовці штучних виробів. Використання цього виду ваг дозволяє фасувати товари з великою точністю.
Товарні ваги. Це підлогові ваги з максимальною межею зважування 60 кг ... 2 т. Корисна площа платформи ваг безпосередньо залежить від максимальної межі зважування. Чим більше максимальна межа, тим більше площа платформи. В обов'язковому порядку торгові ваги забезпечені стандартною функцією введення тари, тобто перед тим, як зважити товар, спочатку на ваги ставиться порожній ящик, натискається клавіша «Тара», потім при зважуванні цього ящика, наповненого продукцією, його маса автоматично вираховується.
Товарні ваги з автономним живленням можуть встановлюватися в тих місцях, де
електромережа не передбачена. При цьому вони працюють від побутових батарейок і мають
функцію автоматичного відключення при перервах в роботі.
3. Торговий інвентар
Важливим доповненням торгово-технологічного обладнання виробничих цехів ЗРГ є торговий інвентар – інструменти та прилади, які застосовуються для демонстрації і оброблення товарів під час обслуговування, а також для різних допоміжних і господарських операцій.
Правильно підібраний для кожної технологічної операції інвентар створює зручності в роботі персоналу, підвищує продуктивність праці, знижує витрати.
За місцем використання розрізняють інвентар для складських і підсобних приміщень, інвентар торгових залів, а також інвентар загального користування.
За призначенням торговий інвентар поділяється на такі основні групи: для відкривання тари, для перевірки якості продовольчих товарів, для підготовки товарів до продажу, для викладення і реклами, для реалізації товарів, для обслуговування покупців та ін.
Інвентар для відкривання тари включає: пристрої для зняття обручів, набійки бондарні, різні засоби для зняття цвяхів (молоток-обценьки, молоток-обценьки-ножиці, молоток-сокираобценьки), господарські сокири, молотки і кліщі.
Як інструмент для розтину металевої тари використовують ключ для металевих бочок, за допомогою якого відкривають різьбові металеві пробки. Ключ влаштований у вигляді металевого стержня, кінці якого відігнуті під прямим кутом і мають форму квадрата.
Для розкриття лляних та паперових мішків, картонної тари, товарів в пакувальній тканині застосовують ніж для розтину м'якої тари.
Інвентар для перевірки якості продовольчих товарів включає в собі овоскопвиноскоп, відбірники проб для сипких продуктів, пробовідбірник для сиру і масла,
пробовідбірник для кавунів, лопатки для випробування свіжості хліба.
Овоскоп-виноскоп призначений для перевірки якості яєць і вин на просвічування. Прилад складається з корпусу напівсферичної форми і двох знімних кришок з отворами для яєць і винних пляшок. В нижній частині корпусу є електролампа. Одночасно в приладі можна просвітити 20 яєць або дві пляшки з вином.
Пробовідбірник для сипких продуктів (крупи, борошна тощо) є жолобок, виготовлений з металевої пластини, з конусним порожнистим наконечником і дерев'яною ручкою (рис. 10, а). Пробовідбірник для масла та сиру має металеве лезо у вигляді жолобка з гостро заточеними краями і приварену до нього хрестоподібну ручку (рис. 10, б). Пробовідбірник виготовляється з листової нержавіючої сталі або звичайної сталі з подальшим нікелюванням.
Інвентар для підготовки продовольчих товарів включає: ножі, сокири, пилки-ножівки,
струни, мусати для виправлення ножів, дошки для розрубування, оброблення і нарізанння м'яса,
субпродуктів і риби, колоди для розрубування м'яса, пристосування для зварювання
поліетиленової плівки, совки, лопатки, щипці, вилки. Деякі з них представлені на рис. 11.
Велику групу ріжучих інструментів для підготовки продовольчих товарів до продажу представляють виробничі ножі. Залежно від призначення їх поділяють: ножі для обробки м'яса, риби і птиці, філейні, кухонні, для різання сиру і масла, для хліба, для чищення овочів, кондитерські, ножі-струни для різання монолітів масла тощо.
Дошки роздільні призначені для оброблення напівфабрикатів з м'яса, риби, птиці і овочів; нарізання гастрономічних продуктів. Вони можуть бути виготовлені з деревини твердолистяних порід як монолітом, так і склеєними з декількох полотен, а також харчового поліпропілену.
Пристосування для зварювання поліетиленової плівки застосовується для герметизації пакетів з полімерної плівки при розфасовуванні і пакуванні продуктів. Дія приладу заснована на термоімпульсному зварюванні поліетиленових плівок товщиною 40 ... 100 мк.
Допоміжний інвентар – це пристосування для заточування, виправлення і зберігання ножів, лійки, насоси для перекачки рідин, драбини, лопати роликові для картоплі.
Весь санітарно-гігієнічний інвентар можна умовно поділити на дві групи: інвентар для прибирання та санобробки приміщень та інвентар для особистої гігієни.
До інвентарю для прибирання та санітарної обробки приміщень відносять вікномийки, візки з набором пристосувань для прибирання приміщень, щітки, і сміттєзбірники.
Інвентарем для особистої гігієни є умивальники для миття рук, електрорушники.
Протипожежний інвентар використовується для гасіння пожеж. Головним чином, це
пінні і вуглекислотні ручні вогнегасники, ящики з піском, а також набори протипожежних
інструментів (багри, сокири, лопати і т.д.), що розміщуються на спеціальних щитах.
Завдання для студентів
1. Дати відповіді на питання:
1. Які види ваговимірювальних приладів застосовуються у торгівлі та громадському харчуванні?
2. Назвіть основні вимоги до ваговимірювальним приладів.
3. Які стандартизовані метрологічні властивості ваговимірювальних приладів: правильність, чутливість, сталість показань? Назвіть фактори, що впливають на ці властивості.
4. На які групи в залежності від призначення поділяються гирі? Гирі якої групи (груп) і яких класів використовуються в торгівлі і громадському харчуванні?
5. Перерахуйте основні класифікаційні ознаки ваговимірювальних приладів, що використовуються в торгівлі і громадському харчуванні.
6. Чим характеризується клас точності ваг і які класи точності ваг статичного зважування застосовуються у торгівлі та громадському харчуванні?
7. Які основні елементи входять в конструкцію важільно-механічних ваг?
8. Чим відрізняється принцип дії важільно-механічних ваг від електронних?
9. Перерахуйте основні функції електронних торговельних ваг з розрахунком вартості товару.
10. Види та призначення торгового інвентарю?
Форма подання результатів виконаної роботи: завдання виконується студентами та надсилається через систему Elearn 1 файлом (назва файлу "Ivanкіv_PR30") на перевірку у форматі Microsoft Word.
Вимоги до термінів подачі та оформлення - робота має містити відомості про виконавця та бути надіслана у визначений термін (зазвичай до наступного практичного заняття).
Критерії оцінювання практичного заняття - 9 балів.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла