3. Особливості регулювання біржової торгівлі строковими інструментами

Біржова торгівля строковими інструментами або деривативами – це організована форма торгівлі, яка характеризується чіткими нормами та інструментами регулювання.

Висоорганізована технологія торгівлі строковми біржовими інструментами забезпечує її ліквідність та привабливість для трейдерів.

Регулювання біржової торгівлі строковми інструментами ґрунтується на історично встановлених нормативно-правових умовах, що формувались у кожній країні тривалий час.

Механізм регулювання біржової торгівлі строковми інструментами забезпечується двома основними інститутами:

-         державою;

-         саморегулівними установами.


Поєднання державного та саморегулювання зустрічається у всіх країнах. Різниця лише в тому який механізм є більш впливовим і має відчутний вплив на регулювання біржової торгівлі строковими інструментами. На основі цих двох компонентів у біржовій практиці часто розглядають три класичні моделі регулювання біржової торгівлі строковими інструментами:

-         американська;

-         європейська;

-         змішаного типу.


 

Американська модель регулювання для ринку строкових біржових інструментів у світовій практиці є класичною, вона поєднує в собі комплексне державне регулювання та саморегулювання з боку асоціацій професійних учасників біржового ринку.

Європейська модель враховує домінування державного регулювання у французькій моделі та саморегулювання – у англійській моделі.

Змішаний тип регулювання біржової торгівлі строковими біржовими інструментами характерний для країн з незрілим біржовим ринком деривативів, у тому числі і для України.

Необхідно зазначити, що на вітчизняному біржовому ринку нині відбуваються процеси з розробки комбінованого законодавства для торгівлі деривативами і перекладенні повноважень з регулювання їхньої торгівлі на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, хоча опосередковано і інші установи також будуть регулювати, особливо торгівлю біржовими контрактами з поставкою реальних активів.

Державне регулювання є досить важливим інструментом ефективності біржової торгівлі строковими інструментами, тому воно повинно відповідати вимогам учасників ринку і постійно удосконалюватись.

Правове регулювання строкових біржових інструментів у вітчизняному законодавстві зустрічається в наступних нормативних актах [5]:

-         Про затвердження Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів;

-         Про затвердження Порядку реєстрації випуску опціонних сертифікатів та проспекту їх емісії;

-          Положеннях (стандарт) бухгалтерського обліку № 13 «Фінансові інструменти».

Регулювання біржової торгівлі строковим інструментами буде успішним і ефективним за умов наявності трьох компонентів:

-         правового поля;

-         нормативного забезпечення;

-         інформаційного наповнення.

Правове поле складається з різних законодавчо-правових актів, що включають базові основи з регулювання біржової торгівлі строковми інструментами [5].

Нормативне забезпечення полягає у сукупності чітко визначеної системи норм, правил, інструкцій щодо участі у біржовій торгівлі строковими біржовими інструментами [5].

Інформаційне забезпечення включає цілісну та відкриту для доступу інформаційну базу, яка повинна формуватись державними регуляторами та саморегулівними інститутами біржового ринку [5].

Комплексність регулювання біржової торгівлі строковими біржовими інструментами залежить від наявності наступних компонентів:

-         державного регулятора – одного для біржового ринку або декількох окремих – для товарного ринку і фондового ринку;

-         саморегулівних інститутів – обєднань професійних учасників, частіше всього, у формі асоціацій;

-         законодавчо-правову базу – це сукупність законів, постанов, указів та інших нормативних положень;

-         правил біржової торгівлі – розроблених на основі затверджених стандартів;

-         існуючих традицій, звичаїв у етиці біржової торгівлі;

-         інформаційних ресурсів – аналітичних сайтів, статистичних баз даних;

Державний регулятор виконує важливі функції і багато завдань, що входять в його повноваження з метою забезпечення прозорих умов біржової торгівлі строковими біржовим інструментами для усіх учасників, а саме [5]:

-         щодо розробки законодавчих актів;

-         розробки нормативних вимог до учасників біржової торгівлі;

-         контроль за дотриманням нормативних вимог за професійними учасниками торгівлі строковим біржовими інструментами;

-         консолідації з саморегулівними організаціями з метою удосконалення законодавчого регулювання.

Основні напрями удосконалення законодавчого регулювання біржової торгівлі строковми інструментами в Україні в найближчий час є [5]:

-         формування державної концепції розвитку організованого ринку строкових біржових інструментів, особливо на товарні активи;

-         посилення регулятивного впливу на забезпечення захисту інвесторів та трейдерів на біржовому ринку;

-         участь у розробці інформаційних платформ з аналітики основних фундаментальних факторів, що важливі при розробці торгових стратегій для біржових трейдерів за аналогами, що існують у США або європейських країнах.

Роль саморегулівних інститутів також не може бути знижена і їхня присутність є обов’язковою для удосконалення регулювання біржової торгівлі строковими інструментами, адже вони можуть всеосяжно виражати проблеми та потреби професійних учасників – біржових торгівців завдяки:

-         участі у законодавчих процесах щодо розробки нових законодавчих актів;

-         наданні пропозицій щодо покращення сертифікації та ліцензування професійних учасників ринку;

-         забезпеченні підготовки та перепідготовки професійних учасників торгівлі строковими біржовим інструментами.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла