Лекція 2. Цифрова безпека бізнесу та кібер ризики підприємств в умовах цифрової економіки
Авторське право
«Авторське право — це юридична концепція, яка надає авторам і виконавцям контроль над деякими видами використання їхніх творів протягом певного періоду часу, обмежуючи коло осіб, які можуть копіювати, змінювати, виконувати їхні твори, або використовувати їх у складі інших творів».
Завданням авторського права є створення найсприятливіших правових умов для творчої діяльності, забезпечення доступності результатів цієї діяльності для всього суспільства.
Основним його принципом є поєднання інтересів автора та інтересів усього суспільства. Так, Закон України «Про авторське право і суміжні права» дозволяє вільне використання випущених у світ творів без дозволу автора, але в межах закону (статті 15–19).
Авторське право проголошує і забезпечує широкий захист особистих немайнових і майнових прав авторів.
Економічна мета авторського права та суміжних прав полягає у забезпеченні: — авторам та артистам-виконавцям — винагороди; — виробникам продукції культури — задовільний дохід від їхніх капіталовкладень, тобто окупність.
«У Директиві Європарламенту (травень, 2001 р.) «О гармонизации некоторых аспектов авторского права и смежных прав в информационном обществе» йдеться про те, що захист об’єктів авторського права та суміжних прав має велике значення з погляду культури. Щоб автори та актори-виконавці могли здійснювати творчу діяльність, вони повинні отримувати винагороду за використання їх творів, а виробники за рахунок доходів матимуть можливість фінансувати подальше виробництво. Дохід, що відповідає капіталовкладенням, може бути забезпечений лише за належного рівня охорони авторських та суміжних прав».
Отже, авторське право захищає не самі ідеї, а форму їх вираження.
Правова охорона набуває чинності лише тоді, коли ці ідеї реалізуються на матеріальному носії. З об’єктивного погляду авторське право — це сукупність цивільно-правових норм, які регулюють відносини, що виникають під час створення та використання
творів мистецтва, науки та літератури, а з суб’єктивного — особисті немайнові та майнові права, що виникають у зв’язку зі створенням творів науки, літератури та мистецтва особами, яким вони належать та охороняються законом.
Набуття певних знань у сфері авторського права дасть змогу навчитися враз знаходити у своїх працях, розробках та продукції об’єкти ІВ, які при цьому створюються,
отримати право охорони ІВ як у нашій країні, так і за кордоном, а також дає можливість обернути її на абсолютно конкурентоспроможний на ринку товар, який за раціонального та правильного використання може стати рентабельним, високоприбутковим
та вагомим.
За допомоги інтелектуальної та творчої діяльності можна досягти високого соціально-економічного рівня добробуту суспільства.
Україна не відстає від світових лідерів і має доволі потужний інтелектуальний
потенціал та велику кількість досягнень саме світового рівня, але здебільшого вони не
були належним чином скеровані на користь нашого народу
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка