Лекція 2. Цифрова безпека бізнесу та кібер ризики підприємств в умовах цифрової економіки
Поняття та правила цифрової безпеки
Цифрова безпека відноситься до різних способів захисту технічних пристроїв і файлів від вторгнення зовнішніми користувачами. Цифрова безпека включає інструменти, які використовуються для захисту цифрової ідентичності, активів та технологій в сучасному цифровому світі.
Основними правилами цифрової безпеки виділяють:
1. Необхідно використовувати ліцензійне програмне забезпечення у особистій і професійній діяльності (працюючи на різних пристроях)
2. Оновлювати програмне забезпечення та встановлювати антивірусні програми та firewall (міжмережевий екран, фаєрвол), тобто антивірус буде вирішувати проблему зараження вірусами, а фаєрвол відслідковувати міжмережеві зв’язки пристрою та мережі Інтернет і, відповідно, допоможе захищати від загроз ззовні
3. Встановлювати пароль на вхід у пристрій (складний унікальний пароль – це котрий пароль який містить великі та маленькі літери, спеціальні символи, і розмір його загалом не менше 14 символів – це мінімальний стандарт, а ще краще 20 чи 30). Унікальність – це означає, що кожен обліковий запис повинен мати власний пароль.
4. Використовувати менеджер паролів. У користувачів Mac OS є вбудований менеджер Keychain, який автоматично зберігає паролі. LastPass – це онлайн менеджер паролів для тих облікових записів, які створює користувач онлайн. KeePass - це офлайн менеджер, де самостійно забезпечується безпека паролів.
5. Не використовувати ненадійні поштові сервіси, соціальні мережі, месенджери. Ненадійні сервіси – це ті, які надавали інформацію про своїх користувачів, або ж вони поганої якості, тобто не використовують шифрування, або були скомпрометовані. В цьому випадку виходить, що наші дані захищені угодою користувача з будь-якою корпорацією.
6. Необхідно розділяти облікові записи (поштові скриньки окремо для роботи і для дому).
7. Блокувати пристрої на яких працює користувач
8. Використовувати повнодискове шифрування пристроїв.
9. Видаляти історію з браузера та кеш (наприклад, CCleaner – програма, за допомогою якої можна видаляти такі тимчасові файли. Це потрібно для того, щоб людина, яка працюватиме на комп’ютері після вас, не могла подивитись, що саме ви шукали, тобто щоб були більш анонімними користувачі)
10. Не зазначати очевидні відповіді для відновлення доступу до свого облікового запису
11. Не використовувати для відновлення доступу незахищені поштові скриньки
12. Користуватись секретними месенджерами, якщо вирішили вести таємну переписку (наприклад, Viber, Signal, таємні чати в Telegram). Одна із важливих складових – це не лише передача зашифрованої комунікації, але й її зберігання
13. Використовуйте месенджери з шифруванням від пристрою до пристрою – Signal, WhatApp, Viber, а в Telegram - секретний чат. В такому випадку у сервіс-провайдера немає можливості читати вашу переписку.
14. Не переходити за підозрілими посиланнями
15. Не ловитись на фішинг (Фішинг - вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів з переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів)
16. Робити резервні копії важливих файлів в хмарних сховищах
17. Робити двофакторну авторизацію для важливих облікових записів (це означає, що, окрім паролю, який вказує користувач необхідно зазначити другий фактор – це може бути або СМС-повідомлення, або локально згенерований код на телефоні через Google автентифікатор)
18. Використовувати технології VPN (Virtual Private Network - віртуальна приватна мережа) при підключенні до публічного wi-fi. VPN – це тунель від власного пристрою до іншого комп’ютера, а потім до мережі Інтернет. По суті, це створення надійного тунелю, що захищає дані користувача в ненадійній мережі. Наприклад, є VPN-сервіс TunnelBear – це соціально відповідальний бізнес, тому, якщо написати, що ви активіст чи журналіст з Україні, то вони нададуть знижку. VPN-сервіс можна створити самостійно (купити сервер, підключити Open VPN).
19. Використовувати мережу Tor, якщо користувач хоче бути анонімними. The Onion Router – це інструмент анонімності, а VPN – інструмент безпеки.
20. Змінювати дефолтний пароль на домашньому wi-fi-роутері. (Дефолтні паролі – це паролі за замовчуванням. Роутер підключений до мережі Інтернет, а якщо на ньому стандартні паролі, як от «admin» або номер телефону, то до нього може підключитись зловмисник)
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка