Тема 6. Опціони та їх сутність
2. Історія опціонів на ринку сільськогосподарської продукції
Позабіржова торгівля опціонами існувала ще в далекій давнині. Першою згадкою про опціонної угоди є історія давньогрецького філософа Фалеса розказана Аристотелем. Прогнозуючи багатий урожай оливок Фалес купив право на використання пресів у їх власника. Який був радий перекласти на чужі плечі ризик пов'язаний з майбутніми цінами на оливки. І надалі при збільшенні попиту переуступив права на послуги пресів заробивши на цьому прибуток. Таким чином Фалес реалізував перший в історії опціон - кол. Його потенційні ризики в цій угоді обмежувалися авансовим платежем.
що таке опціон на акції та звідки вони виникли? Простіше кажучи, контракт на фондовий опціон надає власнику права купувати або продавати певну кількість акцій за заздалегідь визначеною ціною протягом певного періоду часу. Опціони, як видається, дебютували в тому, що називали "bucket shops.".
"bucket shops." в США 1920-х роках прославив чоловік на ім'я Джессі Лівермор. Лівермор спекулював на зміні курсу акцій; він не володів цінними паперами, на які робив ставку, а лише прогнозував їхні майбутні ціни. На початку своєї кар'єри він був букмекером на біржових опціонах, приймаючи протилежну сторону від тих, хто вважав, що конкретна акція може збільшити або знизити ціну. Якщо хтось прийде до нього, припускаючи, що акції компанії XYZ збираються подорожчати, він піде на іншу сторону торгівлі.
Філософія інвестування Джессі Лівермора не була надійною, але він все ще визнаний одним з найбільших трейдерів в історії.
Вчорашні "bucket shops." еквівалентні більш сучасним , які називаються boiler rooms. В основі обох - незаконна торгівля. У фільмі 2000 року "boiler rooms" зображені біржові брокери, що створюють штучний попит на акції у компаніях з незначним заробітком - якщо вони взагалі є. Врешті-решт ці компанії занепали, і недобросовісні брокери зберігали гроші, що використовувались для придбання акцій, за штучно високими цінами. У деяких випадках брокери створювали компанії, яких ніколи не існувало, і кидали гроші.
На початку ринки товарних ф'ючерсів та ринків акцій страждали від нестримної незаконної діяльності. Сьогодні опціони найбільш широко торгуються на Чиказькій біржі опціонів (CBOE). Так само, як фондові ринки, діяльність на ринках опціонів приділяє значну увагу контролюючим органам, таким як SEC, а в деяких випадках і ФБР. Сучасний товарний ринок також високо регульований. Закон про товарну біржу забороняє незаконну торгівлю ф'ючерсними контрактами та передбачає спеціальні процедури, необхідні в галузі через Комісію з торгівлі товарними ф'ючерсами. Регуляторні органи занепокоєні різноманітними проблемами, багато з яких випливають із суто комп'ютеризованого характеру сучасного торгового середовища. Визначення ціни та змова все ще залишаються проблемами, які агентства намагаються заборонити, щоб створити "рівномірні" умови для всіх інвесторів.
Сучасні ринки опціонів та ф’ючерсних контрактів виникли століття тому. Це може здивувати деяких інвесторів, які вважали, що ф'ючерси на акції та опціони є єдиною сферою діяльності брокерів з Уолл-стріт. Чиказька біржова біржа опціонів (CBOE) - найбільший ринок біржових опціонів - еволюціонувала із початкових ринків, таких як Джессі Лівермор.
До створення Чиказької біржі опціонів (CBOE) 26 квітня 1973 року, тобто до стандартизації опціонних контрактів і винаходів моделі ціноутворення опціонів Блека-Шоулза, торгівля опціонами велася в невеликих обсягах. Обсяги були низькими, тому що інформація про торгівлю опціонами була недоступна і велася досить-таки важко. Трейдери торгували тільки по телефону через дилерів, які зводили покупця і продавця опціонів для укладення персональних угод.
З відкриттям Чиказької біржі опціонів, яка і до цього дня є однією з провідних світових опціонних бірж, у будь-якого фізичного або юридичної особи з'явилася можливість торгувати опціонами Колл на акції. Тоді біржа запустила в обіг стандартизовані опціонні контракти, кожен з яких був на окрему акцію, з 16 акцій американських компаній. Згодом зростала кількість котируються опціонних контрактів, а разом з ним число членів біржі. Так на CBOE, після збільшення в два рази котируються опціонів, кількість членів зросла теж удвічі і становила до 1974 року майже 600 членів. Американські законодавці також сприяли розвиток опціонної торгівлі, дозволивши банкам і страховим компаніям включати опціони в свої інвестиційні портфелі і стратегії. До початку 1975 року щоденний оборот вже перевищував кількасот опціонних контрактів.
Далі попит на опціонні контракти на акції став рости в геометричній прогресії, що привернуло до відкриття опціонних секцій на інших американських біржах: Американська фондова біржа, Тихоокеанська біржа і Філадельфійська фондова біржа. Тепер зацікавилися опціонами та інші учасники бізнес-простору, наприклад, преса, і, зокрема, журнал «The Wall Street». Що в свою чергу сприяло ще більшій популяризації та розвитку опціонної торгівлі, як в Америці, так і по всьому світу.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла