3. Особливості біржових та позабіржових опціонів.

Опціони – це один зрізновидів строкових біржових контрактів, які мають значно молодшу історію розвитку, аніж форварди і ф’ючерси.

Опціони тривалий час були позабіржовими інструментами, хоча вкінці минулого століття їх почали успішно застосовувати на біржах.


На початку свого застосування на позабіржовому ринку опціони  були ризикованими і складними. Стандартизація біржових угод не обійшла і опціони, тому найкращим базовим активом для біржових опціонів стали ф’ючерсні контракти.

Перші опціони були практично використані у 1982 р. на облігації Казначейства США. Термін опціон походить від англійського слова option.

У 1973 р. в США була відкрита біржа опціонів, яка і нині займає провідне місце за обсягами торгівлі деривативами у 10-ці найбільших світових бірж .

Опціонні контракти мали значно ширше застосування на провідних світових фінансових ринках. Якщо озглядати сутність опціонів, то М.О. Сохацька наводить наступні визначення.


Необхідно зазначити, що історично на товарних ринках у США торгівля опціонами була зафіксована на початку минулого століття, проте високi ризики виконання цих інструментів призвели до заборони їх використання в США з 30-х років практично до кінця 70-х років минулого століття .

Опціони надають право для його покупця у певний час зробити свій вибір щодо його виконання. За це право необхідно заплатити премію.

Опціон – це угода між покупцем та продавцем (виписувачем опціону), щодо надання права опціону внаслідок зобов’язання, яке отримує продавець опціону купити або продати встановлений сторонами актив у визначений час або впродовж дії опціону.

Для виконання опціону необхідна наявність певних елементів


Опціонна премія – це ціна, яку готовий заплатити покупець продавцю.

При цьому ціна за якою буде куплений чи проданий базовий актив – це страйкова ціна або ціна виконання опціону. Вона фіксується у опціоні при його укладнні.

Важливою умовою опціонів є сфера їх обігу


Отже, обов`язковими елементами опціону є покупець і продавець та базовий актив, що їх цікавить. Об’єктом торгівлі по опціону часто є реальний товар чи фінансовий інструмент, а на біржовому ринку – це ф’ючерс.

Якщо розглянути характеристику опціонів біржових і позабіржових, то можна побачити наступні відмінності


Опціони мають широкий спектр застосування учасниками ринку у різних стратегіях та цілях, а саме задля:

-         управління ризиками або хеджування;

-         спекулятивних стратегій;

-         виконання арбітражу міжринкового або міжтоварного чи календарного на товарних та фінансових ринках.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла