2. Особливості використання опціонів.

Обіг опціонів на біржовому ринку відбувається завдяки наявності великої кількості опціонів кол і пут, основна диференціація яких пов’язана з місяцями виконання та страйковими цінами.

Упродовж року може зустрітись торгівля на опціони, базовим активом по яких виступають різні ф’ючерсні контракти. Останні в середньому мають 5-6 місяців виконання також. Таким чином, спектр опціонів є досить широким для учасників біржової торгівлі.

Основна умова опціонів – це страйкова ціна, яка постійно порівнюється до ф’ючерсної ціни. Тому до ф’ючерсної ціни у 9,0 дол/буш. Може бути ціла лінійка опціонів з різними страйковими цінами: 8,0; 8,25; 8,50; 9,25; 9,50; 10 дол/буш.

Якщо у подальшому відбудеться рух ціни на ф’ючерсні контракти, відповідно з’являться нові рівні премій на опціони з існуючими страйковими цінами.

Якщо розглянути дії покупця і продавця опціону, то вони дещо різняться за видами прав і обов’язків.

Таблиця

Види обов’язків і прав учасників опціонної торгівлі

 

Покупці опціонів «кол», «пут»

Продавці опціонів «кол», «пут»

Премія

Платять премію

Отримують премію

Виконання опціону

Мають право купити/продати, якщо виконують опціон

Зобов’язані купити/продати

Маржа

Не платять

Платять

 

Продавці опціонів отримаючи премію мають забезпечити отримані покупцями права щодо вибору їхніх дій у напрямі закриття опціонів. У продавців опціонів є необхідність відповідати по своїх зобов’язаннях шляхом внесення маржі за ф’ючерсними контрактами.

Продавці опціонів не можуть відмовитись від своїх зобов’язань. Використання офсету у ф’ючерсній торгівлі також поширилось і на опціонний ринок. Тому нині продавець опціону не повинен чекати до кінця терміну дії вибору зі сторони покупця. Він може достроково закінчити свої зобов’язання шляхом закриття опціону офсетом.

Основними активами біржових опціонів є ф’ючерсні контракти.

Покупці опціонів займають довгі позиції, а продавці короткі позиції. Це схоже до ф’ючерсної торгівлі.

Премія опціонів – це ціна, яку готові платити покупці за отримане право. Ціна опціону вимірюється різницею між страйковою ціною опціону і ф’ючерсною ціною. Залежно від того, має покупець опціону прибуток чи ні розрізняють (табл. 5.4.) [4, с. 362]:

-         опціон при грошах;

-         опціон при своїх;

-         опціон без грошей.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла