Тема 1. Вступ до мікроекономіки: основні поняття (2 години).
5. Способи координації господарської діяльності.
Люди в процесі вирішення своїх життєвих проблем обов’язково повинні координувати свою діяльність. Так як необхідні певні правила гри, які б регулювали діяльність маси людей, один із способів базується на наказах, інструкціях, законах. Він передбачає наявність центру управління, котрий має владу.
Полярним способом координації є організована стихія. (Класичний приклад дії організованої стихії є вирівнювання черг до багатьох кас супермаркету).
Організована стихія – це спосіб координації, за якого індивіди приймають та реалізують рішення, керуючись власним інтересом.
“Кожен індивід намагається використати свій капітал так, щоб він приніс найбільший доход. Він, як правило, не має наміру забезпечувати суспільні інтереси і не знає, наскільки їх він забезпечує. Він піклується лише своїм власним добром. І в цьому ним керує невидима рука, аби досягти мети, яка не є частиною його намірів. Переслідуючи свої власні інтереси, він часто забезпечує інтереси суспільства ефективніше, ніж коли він має намір забезпечити їх насправді.”
А.Сміт. Багатство народів. 1776 р.
Приклад. Нью – Йорк. Без постійного припливу товарів у місто мешканці опинилися б на межі голоду через тиждень. Щоб підтримувати життєдіяльність потрібні товари. З навколишніх округів, з 50 штатів, з усіх кінців світу товари подорожують днями і місяцями. Все це відбувається без примусу чи централізованого керівництва.
Ми рідко замислюємося над тим, як багато в економічному житті відбувається без втручання держави. Тисячі товарів виробляються мільйонами людей добровільно, без центрального керівництва та генерального плану.
Один із перших, хто дослідив силу організованої стихії, був А.Сміт. Він писав, що ми сподіваємося отримати свій обід не тому, що вони дбають про власну вигоду. “Невидима рука”.
Ринок – спосіб реалізації організованої стихії.
Ринкова економіка – це налагоджений механізм об’єктивної координації людей, різних видів діяльності і фірм через систему цін і ринків.
Загалом, ринок – це місце, де покупці і продавці зустрічаються, щоб обміняти речі. Вирішальною рисою є те, що він зводить покупців і продавців разом для визначення цін і кількості товарів. Ринковий механізм забезпечує визначення ціни та кількості товару.
Ціни в умовах ринку відіграють роль координуючого механізму. Високі ціни зменшують споживання і стимулюють виробництво.
Організована стихія та ринок – велика позитивна сила. Однак є і недоліки (торгівля зброєю, наркотиками, алкоголем).
Організована стихія та ринок повинні доповнюватись міцною владою (держава).
Не існує, і не може існувати у чистому вигляді ані організована стихія, ані ієрархія. (В ринковій економіці власники потребують законодавчої охорони своєї власності).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка