Тема 1. Вступ до мікроекономіки: основні поняття (2 години).
1. Предмет мікроекономіки суспільства
Чи замислювалися ви над питанням: чому одні моди досягають успіху у житті, а інші – ні, чому один заробив багато грошей, а другий – ні? Хтось може змусити обставини життя працювати на себе, а чому він не може? Інтуїція? Або знання? Знання чого? Якщо ж хочеш втратити гроші на біржовій грі, треба вміти передбачити можливі події, а для цього треба знати механізм дії хоч би і біржі. Істина проста – або ви знаєте, які закони діють і світі, в якому заробляються гроші, і використовуєте їх для власного блага, або ж ці закони діятимуть проти вас і, до речі, дуже боляче нагадають про об’єктивність свого існування.
Якщо ви бажаєте бути успішними, без економічних знань вам не обійтись. І питання в морі цих знань почнеться з “плавання” по курсу мікроекономіки.
За ним – макроекономіка. Це розподіл на мікро-… та макро-… пов’язаний з розглядом різних рівнів, на яких ухвалюються рішення. Макроекономіка має справу з вищим рівнем – національною економікою, народним господарством в цілому, і цікавиться такими показниками як ВНП та ВВП, або безробіття та інфляції (замітьте, не буває безробіття на якомусь заводі, як не буває інфляції в одній якійсь крамниці, все це має сенс тільки в масштабах країни в цілому). Що ж вивчає мікроекономіка? Тут аналізується поведінка окремих економічних агентів – фірм, домогосподарств, тобто виробників (а це підприємства, компанії і т.д.) і споживачів (тобто ми з вами). Мікроекономіку цікавить, як фірма визначає кількість товару, що його збирається виробити, яким чином досягається максимум прибутку, яка взагалі мета функціонування фірми; чим керується споживач, вибираючи той чи інший товар. Ще один важливий аспект мікроекономіки – як утворюються із дрібних одиниць більш крупні формування – ринки, і як ці ринки взаємодіють між собою. А коли аналізуються ринки, то приділяється велика увага закономірностям визначення ціни, тому мікроекономіку ще називають теорією цін. Тут важливий один момент.
А. Сміт ввів поняття “людина економічна” і наділив її рисами, які мають більшість людей всього світу:
ненаситність (необмеженість бажань)
індивідуалізм (при прийнятті рішень людина економічна буде керуватися саме власною вигодою)
колективізм (на відміну тварин, людині потрібний колектив, вона задовольняє свої потреби тільки в суспільстві)
раціональність її поведінки (з усіх можливих варіантів людина вибере саме найпривабливіший для неї)
Мікроекономіка не вивчає людей – альтруїстів, відшельників – монахів, хворих і т.п.; вона вивчає людину економічну.
Тепер ми розглянемо базові поняття мікроекономічного аналізу.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка