Тема 2. Система обліку в державному секторі та напрями її модернізації
1. Поняття модернізації, її чинники та нормативно-правове регулювання (категорійне означення та сутність, чинники, напрями модернізації обліку відповідно до логічного розмежування).
2. Складові модернізації обліку в державному секторі в умовах інформатизації суспільства (комп’ютеризація процесів обліку, правове забезпечення та документування в умовах комп’ютеризації, специфіка суб’єктів бюджетної сфери та її вплив на модернізацію обліку, моделювання як основа вирішення проблем досягнення завдань модернізації).
3. Зарубіжний досвід запровадження без паперового документообороту.
4. Впровадження «хмарних» технологій у систему обліку в державному секторі.
3. Зарубіжний досвід запровадження без паперового документообороту.
Слід зазначити, що позитивний досвід із запровадження безпаперового (електронного) документообігу є у багатьох розвинених країн. Так, у Франції дематеріалізація впроваджується у секторі місцевого самоврядування. Її мета – отримати значну економію ресурсів шляхом зменшення споживання, значного підвищення продуктивності праці завдяки її автоматизації та прискорення пошуку й обробки інформації. Дематеріалізація у секторі місцевого самоврядування, на думку фахівців, дасть змогу зекономити 27 мільйонів євро на рік, або 2500 тон паперу, що дорівнює 140 гектарам лісу. Загальний принцип дематеріалізації у Франції – партнерський підхід, тобто місцеві органи самоврядування беруть участь у дематеріалізації та переходять до безпаперового обігу лише на добровільній основі. Крім того, прийнято рішення розпочати з дематеріалізації документів, що потребують великих витрат паперу, та почати саме з тих, дематеріалізація котрих відбувається найлегше. Це дасть змогу знизити витрати, ризик втрати різних документів, оптимізувати внутрішню роботу органів місцевого самоврядування та досягти швидкої окупності запроваджених інновацій.
Остання теза органічно випливає з вимог системного підходу до вдосконалення (модернізації) облікової системи бюджетних установ – забезпечення досягнення мінімізації видатків і максимізації результатів (кількості та якості наданих послуг). Відповідно до цього при розмежуванні етапів системного дослідження модернізації системи обліку бюджетних установ слід врахувати можливість вирішення таких завдань: формування чіткого переліку проблем, властивих існуючій системі; виявлення цілей модернізації обліку; визначення критеріїв, яким має відповідати нова облікова система; оцінка наявних ресурсів для досягнення цілей модернізації; моделювання альтернатив та сценаріїв модернізації; врахування рівня розвитку технічних засобів і технологій.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла