Тема 3. Стратегія і тактика наукового дослідження.
Організація праці при проведенні наукових досліджень. Розробка та реалізація наукових проєктів в галузі гуманітарної науки, дисертація як науковий проєкт. Основні етапи підготовки та захисту дисертаційної роботи. Загальна схема наукового дослідження під час роботи над дисертацією. Вибір теми дослідження. Визначення об’єкту, предмету та завдань дисертаційного дослідження. Планування як регламентація послідовності роботи дослідника (індивідуальний, робочий та план-проект). Підбір літератури та визначення методів дослідження.
6. Планування як регламентація послідовності роботи дослідника (індивідуальний, робочий та план-проект).
Наукове дослідження не може здійснюватися без плану. Розрізняють робочий і розгорнутий плани дисертації. На початковому етапі написання дисертації в побудову робочого плану покладається лише гіпотеза. Проте навіть у такому вигляді він дозволить систематизувати та впорядкувати всю подальшу роботу.
Робочий план передбачає перелік розміщених у логічному порядку розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів дисертації. В процесі дослідження робочий план може і повинен коригуватись. План має бути тісно взаємопов’язаний з завданнями дисертації.
На подальшому етапі роботи складають розгорнутий план, який є реферативним викладом розташованих у логічному порядку питань, в межах яких буде систематизовано дослідження. План здобувача має містити все, що можна заздалегідь передбачити, що значно підвищить результативність наукового дослідження.
Крім плану роботи необхідно сформувати графік, в якому зазначити що і в межах якого часу необхідно зробити. Графік потрібно виконувати. Ознайомлення з опублікованими за темою дисертації науковими працями починається відразу після розробки ідеї наукового дослідження та складання плану. Це забезпечує цілеспрямований пошук літературних джерел.
Здобувачі, як правило, ознайомлюються зі значною кількістю публікацій, з яких біля 200 входять до бібліографії дисертації. Розрізняють два види читання наукової літератури: «швидке» й «повільне». «Швидке» читання дає змогу усвідомити чи варто цю наукову працю читати. «Повільне» читання передбачає поглиблене вивчення науковиї літератури.
Основними етапами, за якими доцільно здійснювати вивчення наукової літератури, є такі:
«швидкий» перегляд праці;
«повільне» читання наукової публікації;
формування нотатків, позначок;
вибіркове читання вибраних частин наукової праці;
критичне оцінювання вибраних матеріалів;
записування власних думок, ідей, що виникли в результаті ознайомлення з науковою літературою;
формування тексту дисертації.
Для кожного розділу дисертації доцільно виокремити окрему папку з
відповідною науковою літературою.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла