Тема 3. Стратегія і тактика наукового дослідження.
Організація праці при проведенні наукових досліджень. Розробка та реалізація наукових проєктів в галузі гуманітарної науки, дисертація як науковий проєкт. Основні етапи підготовки та захисту дисертаційної роботи. Загальна схема наукового дослідження під час роботи над дисертацією. Вибір теми дослідження. Визначення об’єкту, предмету та завдань дисертаційного дослідження. Планування як регламентація послідовності роботи дослідника (індивідуальний, робочий та план-проект). Підбір літератури та визначення методів дослідження.
1. Організація праці при проведенні наукових досліджень.
Ефективність роботи та працездатність здобувача багато в чому залежить від фізичного здоров’я та наполегливості. Розумова діяльність є найскладнішою, оскільки вона вимагає активізації уваги, процесів мислення. Для відпочинку від наукової діяльності необхідно значно більше часу, ніж від фізичної роботи.
Особливістю розумової праці є те, що втома накопичується поступово, а перевтомлення настає раптово. Результативність наукових досліджень залежить як від внутрішніх факторів (інтелектуальних здібностей, професіоналізму, сили волі, наполегливості, стану здоров’я), так і від зовнішніх (стану зовнішнього середовища, організації робочого місця, режиму праці та відпочинку, розумового навантаження). В узагальненому вигляді найкращою є працездатність протягом доби характеризується такою динамікою:
з 6 год ранку (вихідний рівень) і до 12 год працездатність підвищується;
з 12 до 15 год працездатність поступово знижується;
з 16 до 18 год трудова активність знову підвищується до рівня, який значно вищий за вихідний;
з 18 до 20 год рівень активності знижується до вихідного;
з 20 до 22 год рівень працездатність підвищується;
з 22-ї до 3-ї години рівень активності різко знижується;
з 3 год працездатність поступово зростає, досягаючи в шостій годині ранку вихідного рівня.
Кожен здобувач характеризується своєю індивідуальністю. Тому слід індивідуально вибирати час і тривалість роботи, які забезпечують найбільшу наукову продуктивність.
Поняття робочих умов включає:
1) приміщення (найбільш сприятливий для зору колір стін – зелений з різними відтінками);
2) робочу зону (монітор повинен знаходитись на рівні очей, відстань між ним і обличчям – 40 см; стіл має бути оптимальних габаритів, крісла – зручними);
3) розташування предметів (на столі не повинно бути нічого зайвого, на лівому боці стола розміщують ще не опрацьовані документи, праворуч – опрацьовані);
4) оптимальну температуру (18-20 С) та вологість повітря;
5) освітлення (при природному освітленні продуктивність праці на 10 % вища, ніж при штучному);
6) звукове поле (відсутність шуму).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла