Тема 6. Кодування товарів
1. Сутність та структура штрихового коду
Кодування – це утворення і присвоєння коду класифікаційному угрупованню або об'єктові класифікації.
Код – це знак або сукупність знаків, які використовуються для позначення класифікаційного угруповання або об'єкта класифікації.
Метою кодування є систематизація об'єктів шляхом їхньої ідентифікації і присвоєння умовного позначення (коду), завдяки якому можна знайти і розпізнати будь-який об'єкт серед багатьох інших.
Присвоєння кодів об'єктам кодування повинно відбуватися на основі певних правил і методів. Правила кодування:
код повинен мати певну структуру;
код може бути зображений за допомогою спеціально обумовлених знаків;
код повинен допомагати впорядкуванню об'єктів.
Структура коду – умовне позначення об'єкта, яке складається з послідовно розташованих знаків. Структура коду включає такі елементи: алфавіт, основу, розряд і довжину.
Алфавіт коду – це система знаків, прийнятих для утворення коду (цифри, букви, їхні комбінації, штрихи). У зв'язку з цим алфавіти кодів можуть бути цифрові, буквені, буквено-цифрові та штрихові.
Цифровий алфавіт коду – це алфавіт, знаками якого є цифри.
Буквений алфавіт коду – це алфавіт, знаками якого є літери алфавіту.
Наприклад, згідно з класу сільськогосподарської продукції присвоєна літера С, а продукції харчової промисловості – Х.
Буквено-цифровий алфавіт коду — це алфавіт, знаками якого є букви і цифри. Наприклад, у класі сільськогосподарської продукції свіжі овочі мають код С4, а в класі продукції харчової промисловості карамель має код Н42.
Штриховий алфавіт коду — це алфавіт, знаками якого є штрихи та пробіли, ширина яких читається за допомогою сканерів у вигляді цифр. Прикладами таких кодів можуть бути штрихові коди ЕАN та UРА, які широко використовуються в міжнародній практиці, а в останній час енергійно впроваджуються в Україні.
Основа коду – це число знаків в алфавіті коду.
Розряд коду – це позиція знака в коді. Кожен знак в коді характеризує спеціально обумовлену ознаку товару. У зв'язку з цим розряд коду несе певне змістовне навантаження.
Довжина коду – це число знаків у коді (без урахування пробілів).
Сукупність правил і методів кодування класифікаційних угруповань і об'єктів класифікації називається системою кодування. Певна система кодування покладена в основу побудови класифікаторів.
Кодова система НТНС дозволяє одержувати інформацію в зручній для збирання, передачі та обробки формі, яку можна легко звірити з даними інших видів звітності і використовувати для комплексного економічного аналізу.
Для цього служать відповідні коди Гармонізованої системи (ГС) опису і кодування товарів, товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) та Вищих класифікаційних угруповань діючого класифікатора промислової і сільськогосподарської продукції, які проставлені біля товарних груп, підгруп і позицій НТНС і є перехідними ключами між зазначеми номенклатурами.
Довжина коду в номенклатурі має 10 знаків:
перші дві цифри означають клас;
третя цифра – підклас;
четверта цифра – група;
п'ята цифра – підгрупа;
шоста цифра – вид;
сьома – десята цифри – внутрішньовидові угруповання.
В НТНС проставлені тільки шестизначні коди, тобто в цих кодах немає позначок внутрішньовидових угрупувань. Наприклад, код товару 92 1411 розшифровується таким чином:
92 – клас товару – „М'ясопродукти”,
1 – підклас товару – „М'ясо і птиця, включаючи субпродукти”,
4 – група товару – „М'ясні напівфабрикати”,
1 – підгрупа товару – „М'ясні напівфабрикати січені”,
1 – вид товару – „Котлети м'ясні, м'ясо-рослинні та з іншими добавками”.

Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання