Лекція 7 Соціальне партнерство як інструмент формування соціальної відповідальності
2. Форми соціального діалогу та їх роль у системі забезпечення соціально відповідальної поведінки
Діалог зі стейкхолдерами означає залучення основних груп заінтересованихсторін до розвитку і впровадження політики компанії, він розглядається як інструмент сприяння ефективній комунікації між бізнес-структурами, урядом, громадськими організаціями, науковцями та іншими групами суспільства.
По-перше, діалог- це спосіб комунікації зі специфічними правилами, навичками і техніками.
По-друге, діалог є процесом, в якому дві або більше сторін намагаються побудувати тривалі стосунки, засновані на взаємній довірі.
Рис. 7.2 Мета соціального діалогу
Основні чотири особливості, що можуть визначати результат діалогу бізнес-структур із заінтересованими сторонами, полягають в наступному.
- Зобов’язання: потрібно надавати пріоритетиі ресурси на вирішення ключового питання діалогу зі стейкхолдерами.
- Потенціал: фізичні, організаційній людські ресурси, доступні для проведення діалогу зі стейкхолдерами.
- Консенсус: передумова вдалого діалогу- це наявність узгоджених цілей і загальних цінностей і консенсусу між учасниками діалогуі виконавцями рішень.
- Усвідомлення: генеральні директори бізнес-структур повинні допомагати у впровадженні рішень діалогу ті їхнього інтегрування в організаційну систему.
Можливі такі види соціального діалогу:
Діалог«Один на Один», у першу чергу, спрямований на встановлення довірчих стосунків зі стейкхолдерами.
У «Робочих групах», де діалог спрямовано на інформацію та знання. Робочі групи надають компанії можливі варіанти виходу з проблемної ситуації. Ґрунтуючись на власному аналізі проблеми і на результатах проведення робочої групи, бізнес-структура може скласти детальний план подолання проблемної ситуації.
«Круглі столи» зазвичай проводяться на рівні галузі, сектору або виробничого ланцюга. Мета проведення - це розробка керівних принципів сталого розвитку, що можуть бути застосовані для бізнес-структур певної галузі,
«Конференції зі стейкхолдерами», які організують бізнес-структурами є важливим майданчиком для діалогу.
До процесу побудови і організації діалогу зі стейкхолдерами бізнес-структура може залучати й треті сторони. Найчастіше третьою стороною в цьому процесі може виступати партнерська громадська організація, оскільки ці організації зазвичай мають вищий рівень довіри в суспільстві, що розглядає їх як більш компетентні в питаннях, які стосуються соціальних проблем і охорони довкілля.
Існують такі методи проведення діалогу.
Прямі зустрічі або телефонні дзвінки: мають свої переваги, оскільки проводяться швидко, а представники компанії можуть встановити особистий контакт зі стейкхолдерами.
Зустрічі за участі третьої сторони, наприклад, громадської організації (медіація): медіація є прямим діалогом за участі незалежної третьої сторони, мета якої - це встановлення контактів, допомога в проведенні комунікації і дискусії.
Фокус - групи: залучають невелику кількість людей, які обираються серед членів громади або групи стейкхолдерів і з ними проводиться опитування щодо їхніх турбот і поглядів на певні проблеми.
Конференції надають чимало можливостей для неформального обговорення проблемних питань. Так, за допомогою конференціїі з заінтересованими сторонами бізнес -структури можуть привернути увагу громадськості і продемонструвати, що вони заінтересовані питаннями сталого розвитку і докладають зусиль для їхнього вирішення.
Тематичні семінари є найбільш ефективимиза умовиправильного проведення, оскільки стейкхолдери співпрацюють для визначення основних проблем і шляхів їхнього вирішення. Також, у семінарах беруть участь незалежні фасилітатори, які використовують різноманітні техніки для залучення учасників до роботи і вирішення проблем.
Створення Ради стейкхолдерів полягає в тому, що до Ради включають представників від кожної групиз аінтересованих сторін(наприклад, керівники громадських організацій, голови профспілкових організацій, керівництво компаній-партнерів або постачальників).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка