Лекція 9 Оцінювання ефективності соціальної відповідальності
2. Формування рейтингів соціальновідповідальних організацій та практика їх використання
Потреба в соціальних рейтингах виникає в міру того як бізнес-структури розвивають стратегічний підхід до управління добродійними і соціальними програмами. Найчастіше у міжнародній практиці при складанні рейтингів соціальної відповідальності використовують у різних комбінаціях наступні чотири групи типових критеріїв та показників / індикаторів оцінки ефективності соціальної відповідальності.
- Соціальні показники / індикатори: соціальна цінність продукції; внесок продукції у зростання добробуту населення; вплив на здоров’я людини; забезпечення рівного доступу до необхідних ресурсів життєдіяльності (вода, їжа, житло, охорона здоров’я).
- Етичні норми: дотримання етики бізнесу; вимоги до ділових партнерів дотримуватися аналогічних етичних норм (в основному пов’язані з субконтрактами, які крупні компанії розміщують у країнах, що розвиваються).
- Відносини із працівниками: забезпечення безпеки на робочому місці; забезпечення фінансових і соціальних гарантій (справедлива заробітна плата та ін.); невикористання дитячої праці.
- Відносини з місцевими співтовариствами: повна сплата податків; доброчинний внесок компанії у розвиток місцевих співтовариств; соціальні інвестиції у розвиток місцевих співтовариств; участь працівників компанії у роботі на благо місцевих співтовариств (пожертвування, волонтер, експертиза).
Корпоративну соціальну відповідальність організацій, що приймають участь у проекті, оцінюють за наступними параметрами:
- процеси впровадження програм КСВ;
- впровадження сучасних систем стандартизації;
- фінансування добродійних фондів;
- оцінка рівня та типу соціальної відповідальності організації;
- рівень відповідності організації сучасним вимогам до КСВ;
- вплив організації на зацікавлені сторони у здійсненні та розвитку КСВ;
- вплив організації на результати роботи організації.
При цьому використовують такі показники, як:
- чистий прибуток;
- cередньооблікова чисельність персоналу та середня заробітна плата;
- сплачені податки;
- реалізовані чи підготовлені програми КСВ, стандарти, що впроваджуються, пов’язані з КСВ;
- добродійні фонди, що фінансуються організацією, програми, інші заходи (для оцінки добродійності).
Правдива, реальна соціальна відповідальність дозволяє:
- створити сприятливе соціальне оточення;
- покращити імідж бізнес-структури;
- збільшити обсяги продажу продукції (послуг);
- приростити вартість акцій бізнес-структури на ринку;
- покращити взаємовідносини між суб’єктами соціально-трудових відносин;
- залучити нових клієнтів тощо.
В Україні системне розповсюдження ідей соціальної спрямованості і соціальної активності бізнесу було започатковано у 1996 році Українською асоціацією якості (УАЯ) та Українським союзом промисловців та підприємців (УСПП) одночасно з впровадженням концепцій ТQМ (Total Quality Management) і моделі ЕFQМ (European Foundation for Quality Management). Концепціями і моделлю передбачено, що будь-яка компанія, яка прагне досконалості, має задовольняти всі заінтересовані сторони, демонструючи при цьому постійне довготермінове турботливе ставлення до споживачів, власного персоналу і суспільства, забезпечуючи охорону довкілля, здійснюючи благодійну діяльність та сприяючи сталому розвитку суспільства. Будь-яка компанія має усвідомлювати, що досягнення нею успіху можливе лише за умови, що її діяльність є корисною для суспільства, співпадає з його цінностями та цілями.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка