3. Показники ефективності соціальних інвестицій

Зарубіжні дослідники виділяють три основні показники оцінки бізнес-ефекту, що відображають участь організації у добродійних, тобто зовнішніх соціальних програмах: 

  1. показник окупності інвестицій, направлених у добродійні програми;
  2. показник ефективності добродійної допомоги у порівнянні з ефективністю інших, не добродійних, засобів – реклама, стимулювання продажів та ін.;
  3. показник процесу реалізації добродійних програм.

Не дивлячись на те, що зовнішні та внутрішні соціальні програми організації не направлені на отримання додаткового прибутку, їх реалізація призводить до виникнення не лише соціального ефекту, але також і бізнес – ефекту. Бізнес – ефект не може існувати у відриві від ефекту соціального, адже лише у комплексі вони результативні.

Вигоди бізнесу внаслідок реалізації програм соціальної відповідальності характеризують такі критерії (показники) оцінки бізнес-ефекту в області фінансів, як: збільшення фінансових показників діяльності (окупність витрат, рентабельність продаж, рентабельність активів, доходність соціальних інвестицій, чистий прибуток та ін.).

Критеріями(індексами) оцінки бізнес-ефекту в області маркетингу та продажів внаслідок реалізації організацією соціальних та добродійних програм можуть бути: 

  • дані про продажі (виручка від реалізації); 
  • впізнанність продукції та бренду; 
  • інтерес до продукції; 
  • задоволеність клієнтів процесами соціальної відповідальності;
  • кількість та мотивація покупців, що вперше здійснили покупку; 
  • причини зміни марки товару; 
  • характеристика покупців та їх сегментація; 
  • ефективність інформаційних компаній та PR; 
  • намір придбати продукцію.

В якості критеріїв (показників) оцінки бізнес-ефекту в області управління персоналом можна використати: рентабельність персоналу, продуктивність праці, коефіцієнт плинності персоналу, коефіцієнт абсентеїзму та ін. (абсолютні та відносні, їх зміна). На вибір критеріїв оцінки соціальної відповідальності організацій (бізнесу) впливають різні чинники, зокрема: регіон присутності організації, її розміри, структура капіталу й ін.

В якості показників (індексів) можуть бути: оцінка навколишнього середовища, якість товарів та послуг, що виробляються, відносини з працівниками, активність у різних доброчинних програмах. Чим вищий рівень розвитку суспільства, тим жорсткіші ці критерії.

 Аналіз та узагальнення теоретичних досліджень та практичних підходів до виокремлення критеріїв дозволив до основних критеріїв (показників / індикаторів) оцінки соціального ефекту організації віднести:

  1. відсутність заборгованості по виплаті заробітної плати працівникам; 
  2. створення нових робочих місць; 
  3. виробництво якісних товарів і послуг;
  4. сплата податків у повному обсязі.

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2