Тема 6. Охорона земель природоохоронного рекреаційного та історико-культурного призначення
3. Охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду
Система охорони земель ПЗФ складається з внутрішньої та зовнішньої охорони. Внутрішню охорону (в межах території ПЗФ) здійснює самостійно адміністрація об’єкту ПЗФ або власник чи користувач земельної ділянки, на території якої є об’єкт ПЗФ (наприклад, пам’ятка природи). Охорона природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків, управління якими здійснюється спеціальними адміністраціями, покладається на служби їх охорони, які входять до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України. Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Охорона територій та об’єктів ПЗФ інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків. Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об’єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань. Служба державної охорони природно-заповідного фонду України має статус правоохоронного органу.
Одним із способів організації охорони територій ПЗФ є ведення кадастру територій об’єктів ПЗФ, який здійснюється відповідно до Інструкції про зміст та складання документації державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, затвердженої наказом Мінприроди України 16.02.2005 року.
Державний кадастр територій та об’єктів ПЗФ ведеться з метою оцінки складу та перспектив розвитку природно-заповідного фонду, стану територій та об’єктів, що входять до нього, організації їхньої охорони й ефективного використання, планування наукових досліджень, а також забезпечення державних органів, заінтересованих підприємств, установ та організацій відповідною інформацією, необхідною для вирішення питань соціальноекономічного розвитку, розміщення продуктивних сил та в інших цілях, передбачених законодавством України. Збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду забезпечується шляхом:
- встановлення заповідного режиму;
- організації систематичних спостережень за станом заповідних природних комплексів та об’єктів;
- проведення комплексних досліджень з метою розробки наукових основ їх збереження та ефективного використання;
- додержання вимог щодо охорони територій та об’єктів природнозаповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, проведення екологічних експертиз;
- запровадження економічних важелів стимулювання їх охорони;
- здійснення державного та громадського контролю за додержанням режиму їх охорони та використання;
- встановлення підвищеної відповідальності за порушення режиму їх охорони та використання, а також за знищення та пошкодження заповідних природних комплексів та об’єктів;
- проведення широкого міжнародного співробітництва у цій сфері;
- проведення інших заходів з метою збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Території та об’єкти ПЗФ або їхні частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов’язання. Охоронним зобов’язанням оформляється передача під охорону території чи об’єкта ПЗФ з визначенням переліку зобов’язань щодо забезпечення додержання встановленого режиму охорони та збереження.
Оскільки території та об’єкти ПЗФ є особливими об’єктами, які виконуються природоохорону функцію, і обов’язок у сприянні виконання цієї функції покладається на всі підприємства, установи та організації, які розташовуються в межах території ПЗФ чи біля об’єкту ПЗФ, важливо контролювати дотримання ними усіма природоохоронного законодавства. Земельне законодавство наділяє певними правами та покладає певні обов’язки щодо дотримання земельного законодавства і на об’єкти ПЗФ, і на інші підприємства, установи та організації, а також фізичних осіб. Таким чином, контролювати в межах територій та земель ПЗФ слід за дотримання і природоохоронного, і земельного законодавства. Такий контроль здійснюють різні суб’єкти контролю.
За дотриманням вимог про ПЗФ, відповідно до ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положення про державну екологічну інспекцію здійснює ДЕІ, яка організовує та проводить у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами — нерезидентами законодавства про використання та охорону земель щодо:
- збереження водно-болотних угідь;
- додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;
- охорони тваринного світу на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду України;
- законодавства про додержання режиму територій та об’єктів природнозаповідного фонду.
Контроль за додержання режимів територій та об’єктів природнозаповідного фонду передбачено також статтею 62 Закону України «Про ПЗФ України». Цей контроль здійснюється Мінприроди, посадові особи служби державної охорони ПЗФ та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
На противагу державному громадський контроль за додержанням режиму територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища, які проводять свою діяльність відповідно до Положення про громадський контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка