2. Основні складові розвитку персонального лідерства

Персональне лідерство може здійснюватися різними способами і різними формамих, а також необхідно буде вирішити низку питань, наприклад: «Це частина місцевої короткострокової чи довгострокової стратегії на розв’язання конкретних завдань?, Чи це довгострокові інвестиції в розвиток компетенцій?, Чи це обумовлено кар’єрою?, Це обумовлено політичними вимогами чи вимогами організації як частини основного процесу змін?». Такі запитання допомагають визначити деякою мірою зміст, підсумок та необхідні результати процесів і програм розвитку персонального лідерства.

Проте більшість цілей розвитку персонального лідерства зазвичай пов’язані з показниками та результатами у власній установі. Таким чином, більшість програм розвитку персонального лідерства детально і систематично оцінюються на всіх рівнях.

Загалом процес розвитку персонального лідерства буде складатися з 6 основних компонентів: 1) аналізу потреб; 2) оцінювання; 3) навчання; 4) зворотного зв’язку; 5) наближення та інтеграції; 6) оцінки.

Згаданий процес можна зобразити таким чином (рис.1).

Рисунок 3.1

Аналіз потреб. Виконання зазначеного компонента здійснюється індивідуально або як частина потреб, визначених спільним напрямком, або на рівні керівників (включаючи політичний рівень). Якщо потреби визначено на індивідуальному рівні, на спільному рівні або як частина спільного напрямку стратегії розвитку компетенцій, індивідуальний аспект відіграє дуже важливу роль під час аналізу потреб, особливо якщо це є частиною індивідуального плану розвитку кар’єри. У зв’язку з визначеними потребами в рамках цього компонента також повинні визначатися основні параметри та цільові показники з метою оцінювання процесу. Це можна здійснити завдяки особистому плану розвитку, який містить цілі, засоби і результати, що повинні бути досягнуті в межах конкретних сфер лідерства.

Оцінювання і розуміння власних уподобань. Для того щоб визнати і розвивати персональне лідерство, необхідно зрозуміти особисті інтелектуальні й емоційні вподобання. Вони складають основу професійного розвитку менеджера або лідера. Результати та діалог, пов’язані з оцінюванням, тести зазвичай інтегруються в безперервний процес упродовж усього процесу розвитку.

Зазначений компонент пов’язаний з окремими позиціями, що стосуються потреб. Інструменти і тести, використовувані в цьому компоненті, зазвичай адаптовані до учасника і зосереджені на особистих уподобаннях і сприйнятті. Суть полягає в тому, що сам менеджер і є найважливішим інструментом, а розуміння і використання особистих уподобань є ключовим елементом у розвитку персонального лідерства. У розвитку персонального лідерства метою оцінювання є визначення та оцінювання особистих уподобань. Зазвичай це робиться за допомогою тестів у поєднанні з обговоренням результатів тестування, проведених сертифікованими і авторизованими спеціалістами. Можна поділити тести на три основні групи: динамічні вподобання, стабільні вподобання та взаємодіючі вподобання.

Динамічні вподобання зосереджені на вподобаннях, що можуть бути уточнені, посилені, покращені або адаптовані до ставлення, поведінки, підходу і спроможності. Adizes – система особистого профілю є типовим прикладом таких тестувань. Тестування здійснюється в рамках чотирьох категорій: продуктивний профіль (щоб досягти мети), адміністративний профіль (для створення ефективних управлінських і координаційних систем), інтеграційний профіль (мотивувати людей та співпрацювати) і підприємницький профіль (зміни й інновації).

Стабільні вподобання зосереджені на розумінні в них глибших та основних уподобань. Домінуючим тестом у цій сфері є індикатор типів особистості Майєрса–Бріггса (МВТІ). Типологія Майєрс–Бріггс базується на типології Юнга, метою цього тесту є не зміна вподобань у принципі, а одержання більш глибокого розуміння і знання впливу ваших уподобань на ваше мислення, ваш типовий підхід до завдань та викликів, ваш вплив на інших людей і ставлення до них. Зазначена типологія побудована за чотирма двійковими критеріями: екстраверсією (E, extroversion) – інтроверсією (I, introversion), інтуїцією (N, intuition) – сенсорикою (S, sensation), мисленням (T, thinking) – переживанням (F, feeling), думкою (J, judgment) – сприйняттям (P, perception).

Інтуїція (підхід до життя як до чогось абстрактного та концептуального) – сенсорика (підхід до життя як до чогось конкретного), мислення (використовуються інформація, відомості, логіка та принципи підходячи до завдань та людей) чи переживання (використовуються співчуття й емоції стосовно завдань та людей), думка (життєдіяльність, структурована та запланована) або сприйняття (життєдіяльність із великою кількістю можливостей); поєднання цих чотирьох критеріїв визначає те, як ви ставитися до інших людей, як ви сприймаєте та який у вас підхід до розв’язання проблем і те, як ви організовуєте своє життя. Наприклад, якщо ваш тип «екстраверсія, сенсорика, переживання», ви повинні подумати й про інші, протилежні, типи.

Командні вподобання зосереджені на взаємодіючих уподобаннях. Один із найпопулярніших тестів у цій галузі – це тест Белбіна з метою визначення ролі в команді. Він класифікує дев’ять основних ролей у команді: голова (координація та огляд), шейпер (мотиватор), душа команди (ініціатор), дослідник ресурсів (користувач мережі), координатор (роз’яснює цілі й завдання), генератор ідей (виробляє ідею та комплексно вирішує проблеми), аналітик-стратег (критик), працівник компанії (реалізатор, робоча бджілка), педант (контролер, завершувач). Метою цього тесту є визначення природної ролі лідера в командній роботі та підвищення обізнаності про важливість кожного з дев’яти ролей у проектах, а також загальне співробітництво.

Зазвичай бажано використовувати всі три категорії тестів в особистому розвитку лідерства, оскільки вони охоплюють усі важливі аспекти лідерства. Метою персонального лідерства є зрозуміти та інтегрувати всі ці аспекти лідерства на особистісну рамку, яка допоможе вам у майбутньому професійному розвитку.

Навчальний компонент. Після завершення аналізу потреб та оцінювання, включаючи особисті вподобання, розпочинається етап навчання з метою належного реагування на визначені виклики. Навчальний компонент повинен базуватися на низці важливих основних методів і принципів:

1  Має бути забезпечена абсолютна конфіденційність, оскільки навчання стосується особистих питань.

2   Воно повинне ґрунтуватися на методі, що передбачає спільну участь. Особиста участь має вирішальне значення, а відповіді на виклики не можуть дати зовнішні «експерти». Тому тренери повинні працювати як помічники та забезпечувати відкритий і безпечний навчальний процес, що базується на дискусії й мисленні.

3    Учасники повинні мати можливість обмінюватися один з одним досвідом і знаннями.

4    Питання, що розглядаються, повинні бути пов’язані з контекстом роботи організації, в якій працюють учасники.

5   Також повинна бути можливість створити персональну мережу для учасників, так щоб учасники мали можливість консультуватися один з одним на початку, під час і після програми розвитку.

6  Навчання повинне бути підсумоване та прописане в індивідуальному плані розвитку, що необхідно враховувати в процесі розроблення програми.

Зворотний зв’язок як ключовий компонент персонального лідерства доводить, що давати та збирати відгуки дуже важливо у персональному лідерстві. Здібності та навички виконання процесів одержання зворотного зв’язку в установі мають великий вплив на робочу культуру і встановлюють віхи професійної ефективності та якості. Одержання зворотного зв’язку створює платформу для розвитку особистості лідера, де визначаються оцінки начальника, колег і співробітників до якостей у лідерстві. Надання зворотного зв’язку об’єднує та уточнює амбіції, бачення як лідера, а отже, встановлює стандарти й цінності для лідерства.

Одержання зворотного зв’язку в особистому розвитку лідерства зазвичай здійснюється за допомогою методу зворотного зв’зку «360 градусів», що являє собою систему або процес, в якому лідери отримують конфіденційні, анонімні відгуки від осіб, які працюють із ними. Метод «360 градусів» передбачає всебічну оцінку – керівниками, колегами, підлеглими, клієнтами, і самооцінку. Опитник заповнює близько восьми осіб. У ньому містяться питання, що охоплюють широкий спектр компетенцій лідера. Форми зворотного зв’язку вміщують питання, які оцінюються за рейтинговою шкалою, а також наймаються рейтингові агентства з метою надання письмових зауважень. Лідер, одержуючи зворотний зв’язок, також заповнює опитник, що містить ті самі запитання.

Лідери використовують метод «360 градусів», щоб краще зрозуміти свої сильні й слабкі сторони. Зазначена система автоматично підраховує результати у форматі, що допомагає одержувачеві створити план розвитку. Індивідуальні відповіді завжди поєднуються з відповідями інших осіб у тій самій категорії з метою збереження анонімності й надання працівникові чіткого уявлення про його/її сильні й слабкі сторони.

Метод «360 градусів» використовують для:

1) одержання інформації про сприйняття поведінки та компетенції лідера співробітниками, колегами й керівництвом;

2)  оцінювання таких лідерських навичок, як уміння слухати, плану)вати, визначати мету, вести діалог та спілкуватися;

3)  оцінювання роботи в команді, характер та ефективність керівництва.

Надання зворотного зв’язку пояснює та поширює амбіції, цілі і сенс значення серед співробітників, а також створює платформи для зростання й продуктивності в підрозділі або офісі. Надання зворотного зв’язку дає іншим людям можливість подумати про свою поведінку, відносини та уявлення. Це означає, що надання зворотного зв’язку в персональному лідерстві є взаємним шанобливим діалогом зі співробітниками. Традиційно надання зворотного зв’язку ґрунтується на п’яти основних компонентах із багатьма варіантами:

1)   положенні порівняно з попереднім тестуванням;

2)   силі та успіху;

3)   слабкості та сферах, якими лідер слабо володіє;

4)   можливостях та просторі для самовдосконалення, а також розвитку компетенції;

5)   результатах, яких необхідно досягти в майбутньому.

рис 2

Серед багатьох методів, використовуваних для одержання зворотного зв’язку, найбільш продуктивним для формування навичок зворотного зв’язку в персональному лідерстві є метод позитивного оцінювання. В основу методу позитивного оцінювання покладене позитивне мислення. Цей метод базується на припущенні, що всі люди мають велике бажання зробити свій певний внесок і бути визнаними, – виходячи зі своїх навичок, досвіду чи компетенції. Мета цього методу полягає в спонуканні людей зосереджуватися на власному успіху в різних ситуаціях та бути позитивно налаштованими щодо невідомого. Процес позитивного оцінювання складається з чотирьох стадій, що утворюють цикл.

Перша з них називається «Дослідження». Вона полягає в залученні ресурсів лідера на пошуки «позитивного ядра змін», тобто найефективніших моментів його діяльності і найбільш вагомих успіхів, яких йому вдалося досягти за час свого існування. Мета цього етапу – стимулювати в лідера відчуття гордості за себе, спрямовувати його на позитив.

На другій стадії, що називається «Мрія», формується бачення майбутнього на основі інформації про найбільш значні успіхи лідера в минулому, а також шляхом пошуку відповіді на запитання: «До чого я прагну в цілому?» Іншими словами, на цьому етапі лідеру пропонують помріяти про те, яким він може стати.

На третій стадії методології позитивного оцінювання (вона називається «Дизайн») складається список довгострокових і короткострокових цілей, досягнення яких допоможе лідеру наблизитися до ідеалу.

Четвертий та останній етап позитивного оцінювання полягає в тому, щоб конкретизувати дії, визначені на попередній стадії. Процес повинен закінчитися складанням чіткого плану, що вміщує детальний опис кроків, зазначення необхідних     ресурсів і відповідальних за виконання осіб. Тут додатково можна використовувати будь-які методи стратегічного планування, але в цьому разі обов’язково підтримувати позитивний спосіб мислення. Лідер відіграє роль посередника для запуску цього діалогового процесу. Зворотний зв’язок із працівником повинен давати можливості й простір для роздумів. Метод базується на припущенні, що працівник, який надає зворотний зв’язок, забезпечує рішеннями та висновками. Таким чином, працівник, який надає зворотний зв’язок, бере на себе більше обов’язків щодо саморозвитку та досягнення результатів. Якщо лідер визнає та цінує внесок досвіду, цінних навичок і компетенції певної особи, це створює енергію й віддачу, а також вивільняє додаткові ресурси за допомогою працівника, який надає зворотний зв’язок. У цьому сенсі метод позитивного оцінювання ситуації в персональному лідерстві створює позитивне відношення, відданість справі та підвищення культурного і робочого середовища в організації.


Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання