Тема 10. Конфлікти та помилки
4. Способи розв'язання конфліктів
Існує 5 основних стилів вирішення конфліктів. В 1972 р. Кеннет У. Томас і Ральф Х. Кілмен розробили систему, яка дозволяє кожній людині вибрати особистий стиль вирішення конфліктів.
Основні стилі поведінки в конфліктній ситуації пов’язані із загальним джерелом будь-якого конфлікту – розбіжністю інтересів двох чи більше сторін (рис. 1.).
Рис. 1. Ключ вирішення конфлікту
1. Стиль конкуренції. Цей стиль буде ефективним в тому випадку, коли ви володієте владою; ви знаєте, що ваше рішення чи підхід в даній ситуації правильний і ви маєте можливість наполягати на них. Але це не той стиль, який можна використовувати в особистих стосунках.
Випадки, коли слід використовувати цей стиль:
- результат дуже важливий для вас, і ви покладаєте велику надію на своє вирішення проблеми;
- ви маєте авторитет і ваше вирішення проблеми найкраще;
- рішення необхідно прийняти швидко, і ви маєте достатньо влади для цього;
- ви відчуваєте, що у вас немає іншого вибору і вам нічого втрачати;
- ви знаходитесь в критичній ситуації, яка потребує миттєвого реагування.
2. Стиль ухиляння. Цей стиль використовується тоді, коли ви не наполягаєте на своїх правах, не співпрацюєте ні з ким для вирішення проблеми і просто ухиляєтесь від вирішення конфлікту. ви можете використовувати цей стиль коли піднімається проблема не важлива для вас, коли ви не хочете тратити сили на її вирішення чи коли відчуваєте, що знаходитесь в безвихідному становищі. Цей стиль рекомендується в тих випадках, коли ви відчуваєте себе неправим і передчуваєте правоту іншої людини чи коли ця людина має велику владу. все це - серйозні підстави для того, щоб не відстоювати свої погляди.
Типові ситуації, коли використовується цей стиль:
- напруга надто велика, і ви відчуваєте необхідність послаблення напруги;
- результат не важливий для вас і не варто витрачати сили;
- у вас важкий день і вирішення проблеми принесе додаткові неприємності;
- ви не можете або не хочете вирішити конфлікт на свою користь;
- проблема складна і потребує занадто багато зусиль від вас.
3. Стиль пристосування. Він означає те, що ви дієте разом з іншою людиною, не намагаючись відстоювати власні інтереси. Ви можете використовувати цей підхід, коли результат справи дуже важливий для іншої людини і не дуже суттєвий для вас. Цей стиль корисний також в тих ситуаціях, в яких ви не можете отримати верх, оскільки інша людина має велику владу. Стиль пристосування нагадує стиль ухиляння однак основна відмінність в тому, що ви дієте разом з іншою людиною; ви берете участь в ситуації і погоджуєтесь робити те, чого хоче інший.
Цей стиль використовується тоді, коли:
- вас не дуже турбує те, що трапилось;
- ви хочете зберігати добрі стосунки з іншими людьми;
- ви розумієте, що правда не на вашому боці;
- у вас мало влади і мало шансів на перемогу;
- ви розумієте, що результат важливіший для іншої людини, ніж для вас.
4. Стиль співпраці. Ви активно берете участь у вирішенні конфлікту і відстоюєте свої інтереси, але намагаєтесь при цьому співпрацювати з іншою людиною. Цей стиль потребує більш тривалої роботи порівняно з іншими , оскільки ви спочатку уточнюєте потреби, турботи і інтереси обох сторін, а потім їх обговорюєте. Цей стиль особливо ефективний, коли сторони мають різні приховані інтереси, задоволення яких підштовхує людей до співпраці. Для успішного використання цього стилю необхідно затратити певний час на пошук прихованих інтересів, для розроблення способу задоволення істинних бажань обох сторін. Якщо ви розумієте в чому причина конфлікту, то маєте можливість разом шукати нові альтернативи чи виробляти прийнятні компроміси.
Такий підхід рекомендується використовувати в таких ситуаціях:
- вирішення проблеми важливо для обох сторін, і ніхто не хоче повністю від нього ухилятись;
- у вас тісні, довготривалі і взаємозалежні стосунки з іншою стороною;
- у вас є час попрацювати над проблемою;
- ви і інша людина обізнані з проблемою, і бажання обох сторін відомі.
5. Стиль компромісу. Ви небагато поступаєтесь своїми інтересами, щоб задовольнити їх частково, інша сторона робить те ж саме. Ви робите це, взаємно поступаючись і зважуючи все для вироблення компромісного рішення, яке б влаштувало вас обох. Стиль компромісу найефективніший в тих випадках, коли ви та інша людина хочете одного і того ж, але знаєте, що одночасно для вас це не можливо.
Типові випадки, коли стиль компромісу найефективніший:
- обидві сторони мають однакову владу і мають взаємовиключені інтереси;
- вас може влаштувати тимчасове рішення;
- інші підходи до вирішення проблеми виявились неефективними.
Історичний досвід свідчить, що суспільство не виробило ефективних способів повного усунення конфліктів. У будь-якому суспільстві завжди існували і будуть існувати конфлікти інтересів різних соціальних груп, наприклад за право володіння, розпорядження життєво важливими ресурсами. Ця боротьба настільки тривала, настільки обмежені ресурси.
Роботодавці і працівники та їх організації за своєю природою мають різні інтереси і цілі. Однак і ті й інші зацікавлені в ефективному функціонуванні економіки. Неможливо попередити конфлікт або намагатись врегулювати його мирним шляхом при умові невизнання його або придушення, навіть інколи силою.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання