Лекція 2. Цифрова безпека бізнесу та кібер ризики підприємств в умовах цифрової економіки
Ризики втрати корпоративної інформації
Ефективність бізнесу в багатьох випадках залежить від збереження конфіденційності, цілісності та доступності інформації. В даний час однією з найбільш актуальних загроз у сфері інформаційної безпеки є витік конфіденційних даних від несанкціонованих дій користувачів.
Це обумовлено тим, що більша частина традиційних засобів захисту, таких як антивіруси, міжмережеві екрани і системи аутентифікації не здатні забезпечити ефективний захист від внутрішніх порушників. Метою такого роду порушників (інсайдерів) є передача інформації за межі Компанії з метою її подальшого несанкціонованого використання - продажу, опублікування її у відкритому доступі і т.д.
Системи DLP це технології, що дозволяють запобігти витоку конфіденційної інформації. У перебігу останніх декількох років використовувалася велика термінологія: Information Leakage Protection (ILP), Information Leak Protection (ILP), Information Leakage Detection & Prevention (ILDP), Content Monitoring and Filtering (CMF), Extrusion Prevention System (EPS) та ін. Але остаточним і найбільш точним терміном прийнято вважати Data Leak Prevention (DLP, запропонований агентством Forrester в 2005 г.).
У DLP-системах зазвичай використовуються три методи ідентифікації: імовірнісний, детерміністський і комбінований. Системи, засновані на першому методі, здебільшого використовують лінгвістичний аналіз контенту і «цифрові відбитки» даних. Такі системи прості в реалізації, але недостатньо ефективні і характеризуються високим рівнем помилкових спрацьовувань. Системи, що використовують детермінований підхід (мітки файлів), дуже надійні, але їм не вистачає гнучкості. Комбінований підхід поєднує обидва методи з аудитом середовища зберігання та обробки даних, що дає можливість досягти оптимального вирішення проблеми захисту конфіденційності інформації.
Є два основні підходи аналізу контенту. Перший підхід базується на фільтрації контенту, тобто змістовного наповнення інформації. Це означає, наприклад, що при перевірці на секретність стандартних офісних документів у форматі .doc система спочатку переведе їх у текстовий формат, а потім, використовуючи заздалегідь підготовлені дані, винесе по цьому тексту вердикт. Контекстна фільтрація використовує принципово іншу схему: система перевіряє контекст, в якому передається інформація: витягує мітки файлу, дивиться на його розмір або аналізує поведінку користувача.
Існує чотири критерії оцінки продуктів DLP, сформульованих компанією Forrester Research:
Перший критерій - багатоканальність. Рішення DLP не повинно бути зосереджене тільки на одному каналі витоків. Це має бути комплексне рішення, що охоплює максимальну кількість каналів: e-mail, Web і IM, а також моніторинг файлових операцій.
Другий критерій - уніфікований менеджмент. Система повинна мати уніфікованими засобами управління всіх компонентів, які вона в себе включає. Їх, як правило, три: менеджмент-сервер, на якому зберігаються політики груп користувачів; пристрій, який відстежує витік через мережу; агенти для робочих станцій, серверів, файлових-сховищ. Головна вимога другого критерію - можливість управляти цими трьома компонентами з однієї консолі.
Третій критерій - активний захист. Система повинна не тільки фіксувати витік конфіденційної інформації, а й давати можливість її блокувати.
Четвертий критерій - класифікація інформації з урахуванням, як вмісту, так і контексту. Витік конфіденційної інформації повинен базуватися не тільки на вмісті інформації, що пересилається, а й на контексті, в якому вона відбувається: який використовується протокол, який додаток, від якого користувача, куди і т.д.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка