Тема 1. Бюджетування в системі фінансового планування
6. Принципи бюджетування
Принципи – це основні, вихідні положення будь-якої теорії, основні правила діяльності; встановлені, закріплені, загальноприйняті, широко розвинені правила господарської діяльності і властивості економічних процесів [10].
Під принципом бюджетування пропонується розуміти основні правила і вимоги щодо впровадження бюджетування на підприємстві.
Вибір принципів залежить від мети управління та стратегії діяльності підприємства, а також від зовнішніх і внутрішніх обмежень та умов здійснення господарської діяльності. Це пов’язано з тим, що багато керівників сприймають процес бюджетування не як метод управління підприємством, а як інструмент збору та обробки даних з метою проведення аналізу та складання фінансової звітності.
Для визначення переліку та змісту принципів бюджетування:
· по-перше, провести аналіз існуючих поглядів на перелік та сутність принципів бюджетування;
· по-друге, провести аналіз та узагальнення типових помилок при впровадженні бюджетування на підприємствах;
· по-третє, сформулювати основні вимоги щодо впровадження бюджетування на підприємстві;
· по-четверте, сформувати перелік та розкрити зміст принципів бюджетування, які б ураховували як позитивний так і негативний досвід впровадження бюджетування на підприємствах.
На основі аналізу принципів побудови системи бюджетування на підприємстві, врахування типових помилок, що допускаються при його впровадженні та беручи до уваги те, що процес постановки бюджетування складається з трьох етапів: технології, організації та автоматизації, було сформовано перелік основних вимог щодо впровадження бюджетування на кожному етапі (табл. 1).
Таблиця 1
Основні вимоги щодо впровадження бюджетування
Вимоги до технології бюджетування |
Вимоги до організації бюджетування |
Вимоги до автоматизації бюджетування |
1 |
2 |
3 |
1. Основа бюджету – прогнозні деталізовані значення майбутніх доходів і витрат. 2. Розгляд декількох можливих варіантів розвитку ринкових виробничих ситуацій. 3. Корисність інформації, сформованої в системі бюджетування для прийняття управлінських рішень 4. Врахування бізнес-структури та факторів зовнішнього та внутрішнього середовища при розробці бюджетів. 5. Використання коректної термінології. 6. Єдність планових та фактичних форм бюджетів. 7. Врахування всієї інформації, яка може вплинути на фінансово-економічний стан підприємства. |
1. Відношення бюджетів до визначеного періоду часу та визначеність часових границь бюджетного періоду. 2. Процес розробки і затвердження бюджетів – це ланцюг домовленостей між різними членами організації. 3. Використання бюджетування без відриву від стратегічного планування та системи нормування. 4. Взаємозв’язок бюджетування з системою управлінського обліку. 5. Правильне виділення центрів фінансової відповідальності. 6. Наявність системи мотивації, направленої на досягнення працівниками бюджетних показників. 7. Участь в бюджетуванні всіх підрозділів підприємства. 8.Планово-фактичний контроль за виконанням бюджетів. 9. Наявність регламенту бюджетування та опису фінансової моделі (методики бюджетування). 10. Створення на підприємстві бюджетного комітету. |
1.Правильна автоматизація бюджетних процесів |
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання