Тема 4. Методи встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»
5. Методи трансфертного ціноутворення
5.4. Метод чистого прибутку
Відповідно до підп. 39.3.6.1 підп. 39.3.6 п. 39.3 ст. 39 ПК України метод чистого прибутку полягає в порівнянні відповідного фінансового показника рентабельності в контрольованій операції (чистого прибутку на основі відповідної бази (витрати, продаж, активи) або показника рентабельності операційних витрат) із відповідним показником рентабельності в зіставній (зі- ставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях) [4]. Він використовується, зокрема, у разі відсутності або недостатності інформації, на підставі якої можна обґрунтовано зробити висновок про достатній рівень зіставності умов контрольованої операції з умовами зіставної (зіставних) неконтрольованої (неконтрольованих) операції (операцій) під час використання методів, визначених підпунктами 39.3.3–39.3.5 п. 39.3 ст. 39 ПК України.
Про доцільність застосування розглядуваного методу Верховний Суд зауважує, що метод чистого прибутку має використовуватися та є більш доцільним за умов відсутності інформації щодо неконтрольованих операцій в офіційних джерелах (за змістом справи була від- сутня інформація щодо неконтрольованих операцій з імпорту природного газу) [27]. Примітно, що показники, які застосовуються при цьому методі, є менш залежними від різного роду операцій. Крім того, він не потребує сумісності облікової політики контрагентів за контрольованою операцією.
Метод чистого прибутку передбачає порівняння чистого прибутку, що отримується у контрольованій операції, з чистим прибутком у зіставних неконтрольованих операціях або за незалежними компаніями, які ведуть діяльність, співставну з діяльністю платника податків в межах контрольованої операції. Чисті прибутки порівнюються на основі відповідної бази (витрати, продаж, активи).
Метод чистого прибутку використовується, якщо відсутня або недостатня інформація для обґрунтування достатнього рівень зіставності контрольованої та зіставних операцій при застосуванні інших методів. Використовуючи метод чистого прибутку, знаходять незалежні компанії з зіставним функціональним профілем (по відношенню до контрольованої операції) та співставляється рентабельність контрольованої операції з ринковим діапазоном рентабельності операцій зіставних компаній.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання