Тема 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ІНВЕСТУВАННЯ
Тема 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ІНВЕСТУВАННЯ
1. Економічна сутність інвестицій
У вітчизняній та економічній теорії і практиці термін “інвестиції” почав уживатися на початку 90-х років ХХ століття, що пов’язано з ринковим реформуванням економіки країни.
Термін “інвестиції” першочергово ототожнюється з латинським “investire”, що означає вкладати або з англійським “investments”, що означає “капітальні вкладення”. У широкому розумінні цього слова інвестиції – це вкладання капіталу з метою його збільшення в майбутньому.
В економічній літературі зародження теорії інвестування вважають першу половину 50-х рр., повязуючи це з працями М.Марковіца, у яких він виклав методологію прийняття рішень в галузі інвестування та запропонував відповідний науковий інструментарій. Вагомий внесок у розробку проблем оптимізації структури капіталу та ціни джерел фінансування, а також щодо інвестиційної політики зроболи в 1958 році Ф.Модільяні та М. Мілле У. Шарп та М. Марковіц уперше в 1964 році сформували модель оцінки капітальних активів. Розробки цих учених мали надзвичайно важливе значення для розвитку сучасної теорії інвестування, за що вони були удостоєні Нобелівської премії з економіки.
Згідно із Законом України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. «інвестиціями» є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний та екологічний ефект».
Такими цінностями можуть бути:
- кошти, цільові банківські вклади, акції та інші цінні папери (крім векселів);
- рухоме та нерухоме майно (будинки, споруди, устаткування та інші матеріальні цінності);
- майнові права інтелектуальної власності;
- сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, оформлених у вигляді технічної документації, навиків та виробничого досвіду, необхідних для організації певного виду виробництва, але незапатентованих («ноу-хау»);
- права користування землею, водою, ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права;
- інші цінності.
Інвестиції, що спрямовуються на створення (придбання), реконструкцію, технічне переоснащення основних засобів, очікуваний строк корисної експлуатації яких перевищує один рік, здійснюється у формі капітальних вкладень.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання