Тема 4. Провідні біржі Європи
1. Загальна характеристика
Європейські біржі відіграли важливу роль у історії формування міжнародного біржового ринку. Нині провідні міжнародні біржі розташовані в Великобританії, Франції, Нідерландах та Німеччині.
Європейські біржі являються історичним центром міжнародної біржової діяльності. У Європі були збудовані перші будівлі товарних та фондових бірж.
Амстердамська фондова біржа є однією з найстаріших бірж світу, яка працює і нині.
Майже кожна європейська країна має фондову чи товарну біржу. Нараховується понад 70 бірж різного рівня від регіонального – до глобального.
До міжнародних біржових майданчиків можна віднести EUREX, EURONEXT, LIFFE, LSE, LME, тощо.
Обсяги укладених на європейських біржах угод в останні два роки свідчить про скорочення кількості угод.
Якщо розглянути європейську біржову торгівлю за видами деривативних контрактів, то можна прослідкувати скорочення і по групі ф’ючерсних контрактів і по групі опціонних контрактів.
Оцінка результатів діяльності Асоціації ф’ючерсної індустрії свідчить про те, що найбільше угод на біржах Європи було укладено на цінні папери та фондові індекси.
Як бачимо зі списку основних європейських бірж, багато з них є провідні біржові альянси міжнародного рівня. Відомим зі списку об’єднанням являється біржова американська платформа Nasdaq. Вперше позабіржова електронна платформа була відкрита у США, про що йдеться у 3 розділі. Хоча центральний офіс біржі розташований у Нью-Йорку вона може приймати участь у об’єднаннях з іншими біржовими майданчиками. Володіє біржою компанія Nasdaq. Inc. У 2008 році біржа придбала Nasdaq Nordic (відома як OMX у минулому) та фондовий біржовий ринок Nasdaq Baltic.
У 2008 році Nasdaq була об’єднана з OMX – провідним біржовим оператором країн Північної Європи. Даний біржовий альянс розширився завдяки охопленню інструментів американського та європейського ринків, змінивши назву на NASDAQ OMX Group.
NASDAQ OMX має організаційну структуру, яка включає охоплення різних регіональних рівнів.
Північний ринок охоплює Швецію, Данію, Фінляндію та Ісландію. Балтійський ринок охоплює Естонію, Латвію, Литву. Перший Північний ринок – це альтернативний ринок, який базується у Стокгольмі. У 2003 р. була початково створена OMX, метою якої було просування інноваційних інструментів та фінансових рішень. У 2005 році відбулось злиття ОМХ та Копенгагенської фондової біржі. У 2006 році був запущений альянс Nasdaq Nordic.
Nasdaq. Inc. |
Nasdaq Global. Inc. |
NasdaqHolding AB |
Nasdaq Clearing AB |
Nasdaq Stockholm AB |
Nasdaq Oslo ASA |
Nasdaq Helsinki Ltd |
Nasdaq Denmark AS |
Nasdaq Riga AS |
Nasdaq Copenhagen AB |
Nasdaq Iceland ht |
Nasdaq Vilnus |
Nasdaq Tallinn AS |
Nasdaq Nordic нині запроваджує торгівлю різноманітної кількості опціонів та ф’ючерсних контрактів, а також форвардів на основні шведські, датські, фінські, норвезькі акції та фондові індекси, а також інші фінансові активи.
Окрім стандартизованих деривативів біржовий альянс також пропонує індивідуальні базові активи. Індивідуально розроблені контракти ефективні на біржовому майданчику завдяки системі клірингу.
Сьогодні Nasdaq Nordic – це потужний біржовий альянс глобального рівня, який працює на 24 майданчиках і має свої 3 клірингові палати та 5 депозитаріїв. Сьогодні Nasdaq розташована на 6 континентах, тому забезпечує високу ліквідність та доступність міжнародних інвесторів до розгалудженої мережі біржових інструментів.
NASDAQ Nordic має велику кількість фондових індексів. До одного з них належить ОМХ Nordic-40, який включає 40 європейських емітентів міжнародного рівня.
У загальному, сучасний стан та перспективи розвитку європейського біржового ринку можна охарактеризувати концентрацією біржової активності на електронних біржових майданчиках, які розміщені локально у різних європейських країнах.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання