ЛЕКЦІЯ 4. «Визначення мети, завдань, об’єкта й предмета досліджень»
1. Мета і завдання, як елементи наукового дослідження
Мета дослідження - це поставлена кінцева ціль, кінцевий результат, на який спрямоване все дослідження.
Тільки вдумливий, самостійний аналіз прочитаного дозволить переконатися у своїх судженнях, закріпити думки, поняття, уявлення.
Для формулювання мети дослідження необхідно :
Ознайомитись і вивчити велику кількість наукової інформації. Прочитаний текст зберігається в пам’яті певний час. Поступово він забувається;
Спочатку після сприйняття інформації цей процес відбувається найбільш швидко, а із часом темп уповільнюється.
Так, у середньому через один день губиться 23–25 % прочитаного, через п’ять днів - 35, а через десять - 40 %.
Повторювання - один з ефективних засобів запам’ятовування.
Воно буває :
пасивним (перечитування декілька разів);
активним (перечитування з переказом).
Неодмінною умовою аналізу відібраної для дослідження літератури є запис прочитаного. Для цього застосовують:
Виписки;
Анотації;
Конспекти.
Виписка - короткий (чи повний) виклад змісту окремих фрагментів (розділів, параграфів, сторінок) інформації. Це дозволяє в малому обсязі накопичити велику кількість інформації. Виписка може стати основою для подальших роздумів над темою дослідження.
Анотація - це спресований, стислий і точний зміст першоджерела. Анотації складають на документ у цілому.
Конспект - це докладний виклад змісту документу, джерела, яке аналізується. Головне у складанні конспекту - це вміння виділити раціональне зерно щодо теми дослідження.
´ Визначивши мету дослідження, науковець повинен чітко сформулювати завдання, які він перед собою ставить з метою реалізації поставленої мети.
´ Завдання наукового дослідження – це деталізований перелік дій, які повинні бути проведені в ході наукового дослідження з метою реалізації його мети.
´ Завдання дослідження формулюються після проведення аналізу рівня вивчення об'єкта з огляду на поставлену мету і є тим мінімумом питань, відповіді на які необхідно обов'язково отримати для досягнення мети.
Завдання наукового дослідження передбачають опис:
основних характеристик (сутності) досліджуваного явища;
характеристику процесу розвитку досліджуваного явища;
розробку та (або) обґрунтування критеріїв показників цього явища.
У наукових дослідженнях у сфері землеустрою та кадастру розрізняють такі види завдань:
Теоретичні завдання наукового дослідження вирішують за допомогою певної системи умовиводів, що спираються на існуючі в науці знання і факти;
Емпіричне завдання наукового дослідження – це завдання, що реалізується через спостереження об'єктів, фіксацію фактів, проведення експериментів, установлення співвідношень, зв'язків, закономірностей між окремими явищами;
Логічні завдання наукового дослідження розв'язують методами логічного аналізу наукового знання, яке існує у вигляді окремих суджень або їхніх цілих систем.
У наукових дослідженнях у сфері землеустрою та кадастру розрізняють такі види завдань:
Статистичні завдання наукового дослідження вирішуються на основі методів статистичного аналізу, використовуючи апарат математичної статистики;
Аналітичні завдання наукових досліджень також виступають здебільшого у ролі елементів розв'язання їхніх експериментальних завдань. Розв'язання аналітичних завдань полягає в отриманні достовірно точних експериментальних даних і на математичному описі процесів, що досліджуються, або математичній формі подання результатів дослідження.
У наукових дослідженнях у сфері землеустрою та кадастру розрізняють такі види завдань:
´ Експериментальні завдання наукових досліджень розв'язуються на основі цілеспрямованого керування змінами стану окремих сторін або відношень об'єкта дослідження і точного опису фактів, що відображають відповідні зміни стану самого об'єкта.
´ Постійні завдання наукового дослідження – це завдання, які вивчаються на всіх етапах здійснення наукового дослідження. Тимчасовими є завдання, які вивчаються на обумовлених конкретних етапах здійснення наукового дослідження.
Завдання наукового дослідження формулюють за допомогою таких основних дієслів:
вивчити...;
розробити...;
виявити...;
удосконалити…;
дослідити…;
поглибити…;
встановити...;
обґрунтувати...;
визначити...;
перевірити…;
проаналізувати…;
розкрити….
Наукове дослідження — це процес вивчення певного об’єкта (предмета або явища) з метою встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання