Тема 5. Індивідуальний і ринковий попит (2 години)
1. Крива індивідуального попиту.
В попередній темі ми проаналізували поведінку споживача, як він максимізує свою корисність, виходячи із системи його смаків та уподобань і наявного доходу, а також заданого рівня цін на різні товари.
Тепер ми розглянемо вплив зміни доходу та зміни цін на поведінку споживача, а точніше, питання про те, якою буде реакція споживача на зміну ціни блага при незмінності доходу і всіх інших цін. Дослідження цього питання, дає змогу побудувати криву індивідуального попиту на певне благо і далі з використанням кривих індивідуального попиту визначити ринковий попит.
Для побудови кривої індивідуального попиту на певне благо необхідно вияснити, як змінюється вибір споживача при зміні ціни блага.
Накреслимо графік в такій системі координат як для розширеного бюджетного обмеження.
Доход споживача = І, ціни = Р1, Р2, Р3, Р4 на товар Х. У- витрати на всі інші товари.
Якщо ціна на товар Х зменшується від Р1 до Р4, лінія бюджетного обмеження здійснює поворот праворуч навколо точки І.
Довжина кожного відрізка ON, ON2, ON3, ON4 відповідає кількості товару Х, яку споживач був би готовий придбати за умови, що весь дохід витрачається на блага Х при кожній заданій ціні. Точки Е1, Е2, Е3, Е4 – точки рівноваги споживача при відповідних цінах.
Крива ціна—споживання з'єднує різні точки рівноваги споживача, що утворюються при зміні цін.
Якщо перенести точки E1, E2, E3, E4 кривої "ціна—споживання" в іншу систему координат, де по вертикальній осі відкладаємо ціни, а по горизонтальній — відповідні обсяги блага X, то отримаємо криву, що показує залежність обсягу блага, який індивід готовий спожити, від ціни.
Адже при ціні P1 точка оптимуму споживача — E1 і споживач готовий купувати товар у кількості X1. При ціні P2 відповідна кількість товару дорівнює X2. І так далі.
Отримана лінія є кривою індивідуального попиту, яка встановлює зв'язок між обсягом попиту окремого споживача і ціною блага за інших рівних умов.
Крива попиту має властивості :
- рівень корисності змінюється вздовж даної кривої. Чим нижча ціна, тим вищий рівень корисності (на графіку це підтверджують криві байдужості, які піднімаються все вище і вище із падінням ціни).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка