1. Монополістична конкуренція.

Більшість реально існуючих галузей організовані як суміш повної конкуренції та чистої монополії, що утворює монополістичну конкуренцію та олігополію.

Монополістична конкуренція — це такий тип ринкової структури, де:

1) на ринках діє багато покупців і продавців, частка кожного незначна;

2) продукція різних виробників неоднорідна (диференційована);

3) вхід на ринок і вихід з нього вільний;

4) виробники не взаємодіють між собою;

5) поінформованість про ціни, обсяги та попит є повною.

Як бачимо головна відмінність – диференціація продукції. Слід зазначити, що ступінь диференціації невисокий і досягається за рахунок торгових марок, тобто дещо відмінної якості продукції, та реклами.

Завдяки диференціації споживачі здатні розрізнити на ринку продукцію різних фірм, отже, попит на продукцію окремої фірми вже не є абсолютно еластичним, хоча й залишається високо-еластичним. Це означає, що фірми мають певну ринкову владу і можуть варіювати ціни (дуже обмежено) без ризику втратити всіх покупців.

Крива попиту на продукцію окремої фірми має традиційний нахил униз, хоча вона і близька до горизонтальної абсолютно еластичної лінії (як у випадку повної конкуренції). Крива MR проходить нижче кривої D (як у випадку монополії).

Задача максимізації прибутку розв'язується графічно: по правилу граничного випуску МR=МС знаходимо оптимальний випуск QMК. А потім з допомогою функції попиту знаходимо ціну РMK.

Фірма отримує економічний прибуток, якщо РMK>АСMK (чисельно прибуток = площі прямокутника РMKEMKBАСMK).

Якщо РMK<АСMK – збиток.

Умови беззбитковості і закриття такі ж, як і для повної конкуренції та монополії.

Точка EMK є станом короткострокової рівноваги монополістично конкурентної фірми.

Стан довгострокової рівноваги монополістично конкурентної фірми відрізняється і від монополії, і від досконалої конкуренції.

На перетині МRMK та LRMC знаходимо QMK. Стан довгострокової рівноваги монополістично конкурентної фірми визначається точкою EMK(PMK,QMK) на кривій попиту DMK і кривій довгострокових середніх витрат LRAC, причому ціна PMK = LRAC, тобто економічний прибуток відсутній (як для повної конкуренції, і це відрізняє монополістичну конкуренцію від монополії).

Але PMK вища за min LRAC, на рівні якого встановилася б конкурентна ціна. Це відрізняє монополістичну конкуренцію від досконалої. Монополістична конкуренція через відкритість галузі для входження нових фірм не дає можливості отримувати економічний прибуток у довгостроковому періоді - спрацьовує конкурентний механізм.

Проведемо лінію конкурентної ціни і бачимо , що випуск QС був би більший, а ціна PC була б нижчою. Отже, ефективний обсяг випуску в умовах монополістичної конкуренції не досягається і обмежених ресурсів витрачається більше, ніж у випадку досконалої конкуренції.

Водночас в умовах монополістичної конкуренції через відкритість галузі для фірм-новачків немає можливості отримувати економічний прибуток у довгостроковому періоді – спрацьовує конкурентний механізм.

Як бачимо монополістична конкуренція – це дійсно суміш характерних рис і монополії і повної конкуренції.

Одним із пояснень нижчої ефективності цієї ринкової структури є те, що монополістично конкурентні фірми мають додаткові видатки на диференціацію продукції та її рекламу, що збільшує вартість виробництва, скорочує обсяги і веде до підвищення цін. Це своєрідна плата суспільства за повніше задоволення смаків споживачів та за інформування їх щодо переваг окремих товарів або послуг на ринку неоднорідної продукції.

 

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2