Тема 3. Функції обліку в умовах трансформації управління та інформатизації суспільства
1. Трансформація управління в державному секторі та її вплив на функції обліку.
2. Функції системи обліку в умовах інформатизації суспільства (трансформація підходів до означення ролі функцій обліку, можливості та функціональність системи обліку).
3. Наукові підходи до складу функцій системи обліку (аналіз наукових позицій щодо функцій обліку, розвиток теорії у вітчизняній науковій думці).
4. Розвиток теорії функцій в умовах інформатизації суспільства (науково-пізнавальна, інформаційна та контрольна функції та їхня трансформація, соціальна та прогнозна функції обліку).
5. Розвиток функцій обліку як інформаційної системи (відповідно до вимог управління, що фінансуються з бюджету, сигнальна функція як складова системи управління фінансовими потоками).
6. Напрями розширення функціональних можливостей обліку (математична природа обліку як основа його удосконалення та розвитку функцій, проблематика потреб управління та її вплив на напрями вдосконалення обліку).
7. Динамізм сучасних економічних процесів, виняткове стратегічне значення суб’єктів, що фінансуються з бюджету (бюджетних установ), а також специфічність перетворень, що відбуваються не лише у діяльності, а й у системі обліку, потребують зміни теоретичних засад і обґрунтувань його базових категорій.
1. Трансформація управління в державному секторі та її вплив на функції обліку.
Динамізм сучасних економічних процесів, виняткове стратегічне значення суб’єктів, що фінансуються з бюджету (бюджетних установ), а також специфічність перетворень, що відбуваються не лише у діяльності, а й у системі обліку, потребують зміни теоретичних засад і обґрунтувань його базових категорій.
На рис. 3.1 стрілками з суцільними лініями зображено взаємовплив трьох складових: зовнішнього середовища (макро- середовища (рівень розвитку економіки, демографія, стан здоров’я, рівень освіти, структура населення (в т. ч. вікова), розвиток міжнародних зв’язків тощо)), бюджетних коштів і бюджетних установ. Причому можна стверджувати, що він виявляється майже прямо пропорційно: відставання параметрів розвитку економіки й народонаселення автоматично призводить до зменшення обсягів бюджетних коштів і погіршення фінансового забезпечення бюджетних установ. Це, у свою чергу, спричинює до зниження рівня розвитку інших галузей національної економіки. Замкнутість структурного ланцюга свідчить про доцільність пошуку оптимізаційних важелів усередині його ланок. Причому порядок формування й затвердження документації, пов’язаної з розподілом і використанням бюджетних коштів (на рис. 3.1 ці взаємозв’язки показані переривчастими лініями), як і система їхнього обліку, вказують на те, що такі важелі, як удосконалення планування показників (при формуванні кошторису) та оптимізація документопотоків, дадуть змогу досягти більш раціональної організації та підвищення ефективності використання бюджетних коштів.
Зовнішнє середовище |
Управління Державного казначейства України |
Відділення Державного казначейства України |
Розпорядники бюджетних коштів |
Розпорядники бюджетних коштів |
Рис. 3.1. Міжструктурні взаємозв’язки, пов’язані з організацією діяльності бюджетних установ
У зв’язку з цим можна припустити, що, крім оцінної, аналітичної та контрольної функцій, облік може і має виконувати інші, не менш важливі функції.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла