Тема 3. Основні етапи становлення біоетичної свідомості.
Кантівська етика як передумова біоетики: уявлення про мораль в класичній європейській етиці, кантівська версія абсолютної моралі, відношення до морального абсолютизму в ХІХ і ХХ ст. Проблеми життя та смерті з позицій класичної, некласичної філософії. Етика благоговіння перед життям (А.Швейцер) як етична основа сучасної біоетики. Етичні визначення і принципи в біоетиці. Біоетичні аспекти та біобезпека в природничих та гуманітарних науках, в біотехнології та екології. Етичні норми поведінки та вимоги до науковців в минулому та сучасному. Біоетичні та філософські підходи до розуміння проблем життя і смерті, здоров’я, евтаназії, суїциду тощо.
1. Кантівська етика як передумова біоетики: уявлення про мораль в класичній європейській етиці, кантівська версія абсолютної моралі, відношення до морального абсолютизму в ХІХ і ХХ ст.
Виняткова роль у розвитку класичних теорій деонтології належить видатному німецькому філософу-моралісту І. Канту (1724 — 1804). Для його філософських принципів характерна концепція етичного раціоналізму. Він вважав, що "практичний розум" як основа етики не залежить від будь-якого знання (релігійного або умоглядного). Основним принципом надзвичайно складної етичної системи І. Канта є "категоричний імператив". Категоричний імператив прописував вчинки, що служать гуманності як по відношенню до себе, так і до інших людей, які "не повинні бути просто засобами досягнення, але завжди водночас мають бути метою". Деонтологія І. Канта є етикою поваги до інших і до себе.
Відповідно до кантівського категоричного імперативу, кожна людина має право на повагу і самоповагу, а її дії як стосовно інших людей, так і стосовно самої себе повинні мати гуманний характер: ніколи не бути засобом досягнення мети, але завжди водночас служити самій меті. Відповідно до етичної філософської системи Е. Канта, кожна людина має прямі й непрямі зобов'язання як стосовно себе, так і стосовно інших людей. На думку Е. Канта, найбільш значущими прямими зобов'язаннями стосовно інших є не вбивати невинного, не брехати і дотримуватися обіцянок. Прямим зобов'язанням стосовно себе є самоповага і відношення до себе не як до засобу досягнення якоїсь мети. Непрямим обов'язком стосовно себе Е. Кант вважав самовдосконалення і розвиток здібностей, а непрямим обов'язком стосовно інших - принцип благодіяння. На думку Е. Канта, дії з виконання непрямих зобов'язань не повинні відбуватися за рахунок порушення прямих зобов'язань.
Деонтологія Е. Канта містить важливу і
пряму
відповідь щодо етичності проведення
досліджень на людях. Оскільки для кожної людини морально неправомірним є
використання будь- якої іншої людини тільки як засіб, зрозуміло, що і для
дослідника морально неможливим є відношення до суб'єкта дослідження тільки як
до засобу. Така відповідь є базою для обґрунтування необхідності добровільно
інформованої згоди як основного принципу дослідницької етики. Дослідник
зобов'язаний надати досліджуваному всю необхідну інформацію про проект спостережень
і насамперед про можливий ризик, яка достатня для прийняття раціонального
рішення про участь. Іншими словами, повага до особистості вимагає одержання
добровільної інформованої згоди. Після того як дослідник пояснив потенційному
суб'єктові досліджень важливість його участі і всю користь для суспільства,
котру принесуть успішні результати дослідження, виникає питання: чи є в потенційного
суб'єкта досліджень моральні зобов'язання до участі. Безумовно, немає. Відповідно
до кан- товської етики борг благодіяння є непрямим. Людина повинна при нагоді надавати допомогу і сприяння, але не має
зобов'язань до виконання будь-яких конкретних благодіянь.
Для оцінювання прийнятності поглядів Канта як етичної теорії необхідно звернутися до двох центральних критеріїв.
Використовуючи перший критерій (відповідність загальноприйнятим моральним правилам), можна стверджувати, що багато положень теорії Канта відповідають нашому моральному досвідові стосовно таких дій, як убивство, нанесення шкоди, брехня, невиконання зобов'язань. Деонтологія Канта дає надійну основу індивідуальних прав, пов'язаних з нашими прямими зобов'язаннями стосовно інших (непрямі зобов'язання, навпаки, не продукують прав). Однак кантовська етична теорія переоцінює значення певних прямих зобов'язань і недооцінює значення непрямого зобов'язання допомоги і сприяння, принаймні тоді, коли благодіяння можуть запобігти серйозній шкоді іншій людині. Наприклад, якщо людина порушує досить тривіальну обіцянку (наприклад, у певний термін повернути книгу) через те, що допомагала іншій людині в серйозній біді, то не можна нв'ажати його вчинок аморальним (хоча за кантовською етикою дії з виконання непрямих зобов'язань — у даному випадку благодіяння — не повинні відбуватися за рахунок порушення прямих зобов'язань, — у даному випадку дотримання обіцянки).
Використовуючи другий критерій прийнятності етичної теорії (здатність бути ефективним керуванням у вирішенні етичних дилем), варто погодитися, що відповідь також неоднозначна. Безумовно, кантовська теорія за рахунок розподілу етичних зобов'язань на прямі й непрямі та позначення пріоритету прямих зобов'язань надає чіткий алгоритм вирішення етичних дилем. Однак пріоритет прямих зобов'язань над непрямими водночас є проблематичною рисою кантовської деонтології. Можна стверджувати, що якщо навіть теорія дає чітке керування до дії, вона іноді не в змозі дати правильні настанови.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла