Хмарні технології


Хмарні технології (Сloud Technology) – це парадигма, що передбачає віддалену обробку та зберігання даних.

Хмара – це модель надання зручного мережевого доступу до обчислювальних потужностей та ресурсів, а саме: серверу, програми, бази даних, сховища тощо на віддаленому сервері в мережі інтернет.

Хмарні технології залежно від характеру послуги розподіляють на 3 категорії, а саме:

-  інфраструктура як сервіс (IaaS) – передбачає, що у користування надаються безпосередньо обчислювальні можливості. Крім цього, сюди також відносять сервіси збереження даних (об’єктні сховища), серед них: Google Drive, Dropbox, OneDrive та інші.

-  платформа як сервіс (PaaS) – платформа як послуга. В даному випадку передбачається, що користувачеві, окрім обчислювальної потужності або ж місця для збереження даних, надається певний пакет «базового» програмного забезпечення. До такого забезпечення належить веб-сервер, система управління базами даних, інструменти для обчислень та аналітики.

-  програмне забезпечення (Software) як сервіс (SaaS) – це програмне забезпечення як сервіс, яке передбачає, що користувачу надається завершений програмний продукт, що використовує певні функції. Прикладом є:

-  записники: Evernote, OneNote тощо;

-  програмне забезпечення для складання списків і керування завданнями: Trello, Asana, AnyDo тощо;

-  офісне програмне забезпечення: Microsoft Office 365, Google Docs;

-  музичні сервіси: Apple Music, Google Play Music.

Основними моделями розгортання хмар є:


Рис. Моделі розгортання хмар

Джерело: http://ito.vspu.net

-   приватна хмара (Private Cloud) – це хмарна інфраструктура, яка призначена для використання виключно однією організацією, що включає декілька користувачів (наприклад, підрозділів). Приватна хмара може перебувати у власності, керуванні та експлуатації як самої організації, так і третьої сторони (чи деякої їх комбінації). Така хмара може фізично знаходитись як в, так і поза юрисдикцією власника.

-   публічна хмара (Public Cloud) – це хмарна інфраструктура, яка призначена для вільного використання широким загалом. Публічна хмара може перебувати у власності, керуванні та експлуатації комерційних, академічних (освітніх та наукових) або державних організацій (чи будь-якої їх комбінації). Публічна хмара перебуває в юрисдикції постачальника хмарних послуг.

-   громадська хмара (Community Cloud) – це хмарна інфраструктура, яка призначена для використання конкретною спільнотою споживачів із організацій, що мають спільні цілі (наприклад, місію, вимоги щодо безпеки, політику та відповідність різноманітним вимогам). Громадська хмара може перебувати у спільній власності, керуванні та експлуатації однієї чи більше організацій зі спільноти або третьої сторони (чи деякої їх комбінації). Така хмара може фізично знаходитись як в, так і поза юрисдикцією власника.

-  гібридна хмара (Hybrid Cloud) – це хмарна інфраструктура, що складається з двох або більше різних хмарних інфраструктур (приватних, громадських або публічних), які залишаються унікальними сутностями, але з’єднанні між собою стандартизованими або приватними технологіями, що уможливлюють переносимість даних та прикладних програм (наприклад, використання ресурсів публічної хмари для балансування навантаження між хмарами).


Рис. Модель розгортання гібридної хмари