Практичне завдання 7
Тема 7. Попередження ризиків готельно-ресторанного підприємства при складанні бізнес-плану
Мета заняття: визначити характерних ризиків для кожного етапу формування бізнес-плану. Знати класифікацію ризиків в готельно-ресторанному підприємстві і методи їх попередження відповідно до розділів бізнес-плану.
Хід роботи:
І. Проводиться в усній формі у вигляді колективної доповіді із використанням PowerPoint презентації з такими «red-dots» (з англ. red-dots – основними моментами):
1. Доповідь;
2. Відповідь на запитання колег;
3. Конструктивний аналіз проробленої роботи.
Підготовка та робота на практичному занятті сформує вміння працювати у команді, навички до аналітичного розуміння загроз в діяльності ГРБ із власним баченням напрямків управління ризиками.
Завдання: Підготувати доповіді з презентаціями на одну із тем:
1. Розкрийте зміст основних етапів процесу управління ризиком на підприємствах індустрії гостинності.
2. Наведіть приклади ситуацій, коли доцільно використовувати зовнішні способи оптимізації ризику на підприємствах готельно-ресторанного бізнесу.
3. Наведіть приклади ситуацій на підприємствах індустрії гостинності, коли доцільно використовувати внутрішні способи оптимізації ризику.
4. У яких випадках доцільно й можливо застосовувати страхування як спосіб зниження ризику?
ІІ. Питання для обговорення, яке стимулює дискусію про ідентифікацію потенційних загроз та методів їх мінімізації на початкових етапах планування, включаючи фінансові, операційні, ринкові та правові ризики.
Які основні ризики Ви враховували на етапі бізнес-планування свого проєкту (курс "Бізнес-планування осель сільського зеленого туризму"), та які стратегії застосували для їх попередження?
Рекомендована література:
1. Вітлінський В. В., Великоіваненко Г. І. Ризикологія в економіці та підприємництві. Київ: КНЕУ, 2018. 480 с.
2. Гранатуров В. М., Шевчук О. Б. Ризики підприємницької діяльності: проблеми аналізу. Київ : Зв'язок, 2020. 152 с.
3. Писаревський І. М., Стешенко О. Д. Ризик-менеджмент в індустрії гостинності : навч. посіб. для вищих навчальних закладів. Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова. Харків : ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, 2017. 128 с.
4. Старостіна А. О.. Кравченко В. А. Ризик-менеджмент: теорія та практика : навч. посібник. Київ : Політехніка, 2018. 200 с.
Завдання виконується студентами та надсилається 1 файлом (назва файлу "Ivankiv_PR7") на перевірку у форматі Microsoft Word.
Вимоги до термінів подачі та оформлення - робота має містити відомості про виконавця та бути надіслана у визначений термін (за звичай до наступного практичного заняття).
Критерії оцінювання практичного заняття - 5 балів.
правильність та повноту розкриття питання – 2 бали;
висловлювання власних думок, вміння підвести підсумки – 2 бали;
естетичне оформлення всіх матеріалів роботи – 1 бала.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла