ТЕМА 7. ПОПЕРЕДЖЕННЯ РИЗИКІВ ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННОГО ПІДПРИЄМСТВА ПРИ СКЛАДАННІ БІЗНЕС-ПЛАНУ
1. Ринок. Конкурентоспроможність. Портрет споживачів
Готельно-ресторанний бізнес (ГРБ) міцно вплетений у мережу і внутрішніх, і зовнішніх факторів, що впливають на її роботу. Якщо зовнішнім факторам готельно-ресторанний бізнес запобігти не в силах (техногенні, природні, епідеміологічна обстановка), то внутрішні скоригувати та проконтролювати зобов'язаний (комерційні, інвестиційні, фактори безпеки проживання). Для цієї мети дуже зручно використовувати бізнес-план, де мають бути відображені всі можливі проблеми, ризики та шляхи їх вирішення. Всі компоненти та структури бізнесу перебувають у тісній взаємодії один з одним, і важливо звести все до однієї мети – отримання прибутку.
Бізнес-план є стартова точка будь-якого підприємства. У ньому закладено пункти, які підприємець має докладно дослідити з метою:
1) Оцінки необхідності присутності бізнесу на ринку.
2) Визначити перешкоди при створенні бізнесу та як їх можна подолати.
3) Спрогнозувати доходи, витрати, визначити чистий прибуток. Зрозуміти, чи буде підприємство рентабельним.
4) Визначити стратегію та тактику керівництва підприємством, який штат співробітників для цього необхідний.
5) Залучення інвесторів.
6) Успішне отримання позики, кредиту.
7) Отримання матеріальної державної підтримки.
8) У майбутньому - для порівняння планових показників із результатами звітності за певний період, щоб визначити успішність діяльності
Отже, позначимо пункти бізнес-плану готелю та пропишемо основні проблеми, ризики та способи їх вирішення.
Ринок. Конкурентоспроможність. Портрет споживачів
Ризики зовнішніх факторів: складність успіху готельно-ресторанного підприємства полягає у тому, що воно дуже залежить від зовнішніх чинників, вплинути на які готельно-ресторанний бізнес неспроможний:
- економічна обстановка у світі та в країні розміщення готелю (ресторану);
- неписане державне регулювання готельно-ресторанних підприємств; податкове законодавство, яке не передбачає пільг для готельно-ресторанного бізнесу; висока відсоткова ставка банків на кредитні кошти;
- тривала інфляція; часта зміна курсу валют; висока волатильність гривні;
- політична кон'юнктура у світі загалом та між країнами-сусідами, що прилягають до країни розміщення готелю (ресторану).
- погодні умови;
- пандемії, війни тощо.
Щоб знизити вплив даних чинників, готельно-ресторанний бізнес використовує стратегію диверсифікації оптимізації потоків клієнтів, за допомогою чого з'являється більше джерел доходу.
Ризик високої конкурентності: щоб отримати конкурентоспроможну перевагу, рекомендується вдатися до стратегії диференціації. Вона надає ГРБ певних особливостей, унікальності пропозиції. За рахунок цього можна встановлювати свою ціну, а не виходити лише з цін на ринку. Існують такі напрями диференціації:
- за місцем готелю (ресторану) – тут відіграє особливу роль тип готелю (ресторану). Так, якщо це бізнес-готель, то йому важливо бути біля аеропорту або біля бізнес-центру; якщо це готель-курорт, йому важливо перебувати поруч із морем, мати красиві природні види тощо;
- за історичною цінністю будівлі готелю (ресторану);
- по спектру послуг – наприклад, пральня, шведський стіл, включені сніданки, обіди та вечері, розташування в будівлі готелю сувенірних лавок, точок туристичних компаній з послугами екскурсії, наявність дитячих кімнат та розваг для дітей, можливість готелю замовити зворотній квиток на літак, трансферт до аеропорту, вокзалу та ін. Все це додаткові послуги, але вони створюють особливе відчуття клієнта в готелі.
- по іміджу – відгуки про готель, поширеність якісної реклами, розміщення на популярних сайтах готельних послуг, поради відвідати цей готель від туроператорів;
- за станом матеріально-технічної бази готелю (ресторану) – чим сучасніше оснащення номерів, чим більше технічних пристроїв для обслуговування клієнтів, включаючи онлайн зв'язок з ресепшеном, множинні кавомашини в будівлі, електронну панель управління – тим більше можливостей для задоволення потреб клієнта на належному рівні;
- за персоналом – згуртованість та дружність колективу;
- за якістю харчування – особливо характерною властивістю готелю буде його бар, що прославився на все місто, або ресторан, гідно оцінений експертами; можливість проводити банкети та свята;
- за програмою заохочення спеціальних гостей – утримання старих клієнтів коштує дешевше, ніж залучення нових.
Так, виходячи з конкретних можливостей майбутнього готелю (ресторану) важливо створити його особливі, відмінні послуги, визначити їхню мету, ідею, розробити маркетинговий план. Це надасть готелю (ресторану) ексклюзивності. Важливо зрозуміти які незакриті потреби клієнтів новий готель (ресторан) зможе закрити.
Ризик неправильного пошуку конкурентів: варто дотримуватися певних критеріїв для пошуку:
- близьке розташування;
- схожий формат готелю (ресторану);
- подібна цінова політика та класифікація номерів;
- подібне позиціонування над ринком;
- спільність обсягу та типу послуг.
Ризик невідповідності готелю: портрет споживачів залежить від типу готелю. Вона може зазнати невиправданих витрат при неправильному визначенні портрета. Так, у готелях-курортах не потрібна обов'язкова наявність конференц-залу та обладнання для проведення засідань (проектор, комп'ютер, робочі столи та стільці), адже люди приїжджають туди відпочивати, та найчастіше разом із родиною. Доцільніше поставити ігрові та дитячі кімнати в готелі-курорті, запропонувати послуги нянь, зробити особливий маленький басейн для дітей і т.д.
Ризик складання невірного портрета споживача: для запобігання важливо проаналізувати, який тип туристів переважає у цьому регіоні. Наприклад, якщо готель знаходиться в теплому кліматі і поряд з морем, в якому високі хвилі, швидше за все він буде популярним у людей, які люблять водний спорт, а не у сімейних туристів. Важливо зрозуміти, з якою метою здебільшого сюди приїжджають люди – більше з ділових питань чи для відпочинку, екскурсій, спорту. І на основі цього створити релевантну ідею проекту готелю.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла