2. Устаткування для плавальних басейнів

Для залучення відвідувачів ресторанів і мешканців готелів, розширення послуг будують різні за призначенням басейни: демонстраційні, спортивні, оздоровчі, лікувальні комбіновані.

Плавальний басейн може стати одночасно і цікавим проведенням дозвілля, і місцем групової активності, і лікувально-профілактичним  заходом. Разом з тим басейн – невід'ємний елемент лазень і саун, спа- комплексів, велнес-центрів і приватних будинків. Сучасні технології – підсвічування, допоміжне обладнання, системи очищення, дизайн – дозволяють одержати від плавального басейну не тільки користь для здоров'я, але і масу позитивних емоцій і вражень.

Плавальний басейн - гідротехнічна споруда, призначена для занять водними видами спорту, такими як плавання, стрибки у воду, підводне плавання, водне поло, підводне регбі, синхронне плавання та іншими, купання тощо.

Структурна схема басейну: складається з двох частин: чаші та системи водозабезпечення.

Чаша забезпечує герметичність і протистоїть зовнішнім впливам.

Система забезпечення відповідає за механічне очищення, подачу і злив води, її частоту і санітарну безпеку, за комфорт і задоволення, відбуваються процеси фільтрації, обеззараження, нагрівання води.

Характеристика і класифікація басейнів

Басейни класифікуються за такими ознаками:

•                за сезонністю;

•                за місцем розташування;

·               за призначенням;

·               розмірами;

·               за обладнанням;

•                за характером експлуатації;

•                за матеріалами виготовлення;

•                за способом забору та подачі води.

Класифікація басейнів за призначенням (громадські, приватні).

Приватні басейни призначені для купання однієї - двох родин.

Громадські басейни призначені для одночасного купання великої кількості людей, підрозділяються на групи:

1.            Спортивні басейни призначені для навчально-тренувальної роботи, проведення змагань, навчання дітей плаванню і організованого оздоровчого плавання.

2.            Купальні басейни переслідують головним чином оздоровчі цілі.

3.            Навчальні басейни дитячих дошкільних споруд використовуються для залучення до води, навчання плаванню, масового купання, а також для заняття спортивних секцій та проведення змагань місцевого рівня.

4.            Універсальні (змішані, комбіновані) басейни являють собою або об'єднання в одному комплексі купальні і ванн для спортивного або навчального плавання, або включення ділянок для навчально- тренувального роботи та навчання.

5.            Лікувальні басейни — басейни при клініках, лікарнях, санаторіях і інших лікувально-профілактичних установах, призначені для лікувальної гімнастики, лікувального купання і плавання.

Басейни громадського користування зазвичай влаштовуються в аквапарках і спортивних комплексах.

За віковими ознаками: для дорослих, дітей.

За сезонністю (для теплої пори року і для використання протягом усього року).

Класифікація за характером експлуатації

Басейни влаштовуються на природних водоймах і штучні (наливні).

Басейни на природних водоймах являють собою як правило прості споруди, де на палях або понтонах укладені ходові містки, вигороджують частину акваторії. Такий тип басейну є спорудою сезонного користування через стислості літнього сезону, нестійкості метеорологічних умов, перешкод при проведенні змагань, що вкрай обмежує можливості їх експлуатації. Тому вони використовуються головним чином для масового купання, здачі фізкультурно-спортивних нормативів, навчання плаванню.

Штучні басейни поділяються на:

1.            Відкритий басейн - споруда, де основна ванна розташована на відкритому повітрі. За характером експлуатації відкриті поділяються на сезонні і цілорічні.

2.            Критий басейн - будинок, у якому ванна або кілька ванн розташовані в спеціальних залах. Цей тип басейну значно довговічніші басейнів на природних водоймах, а підтримання нормального їх технічного стану обходиться дешевше. Крім того, вони більш безпечні для плаваючих.

3.            Комплексний басейн - включає стаціонарні відкриті і криті ванни, причому відкрита ванна може поєднувати спортивні та купальні функції. Цей тип басейну відрізняється великою кількістю функціональних можливостей, гнучкістю експлуатації в різний час року.

4.            Басейн що трансформується - споруда, в якому в залежності від пори року шляхом трансформації огороджувальних конструкцій ванна може бути поперемінно відкритою і закритою.

5.            Мобільний басейн - являє собою споруда, яку можна переміщати з однієї території на іншу: збірно-розбірні комплекси, збірно-розбірні і перевізні ванни.

Басейни можуть бути як широкопрофільні, так і спеціалізовані, які мають вузьке, цілеспрямоване призначення: дитячі, стрибкові, купальні.

Штучні (наливні) басейни мають безліч переваг в порівнянні з басейнами на природних водоймах. Насамперед вони мають більш високу санітарно-гігієнічну культуру і стабільність експлуатації, регламентуючи якість і температуру води. Крім того, незалежність від погоди забезпечує їх цілорічну експлуатацію з багатогодинними повсякденними тренуваннями протягом усього року.

Самим цікавим і компромісним варіантом є установка басейну в павільйоні. А робиться він з полікарбонату. Він дозволяє на якийсь час збільшити купальний сезон. Існує також різновид зі зсувними стінками, 5-10 хвилин і у вас відкритий басейн. Тому що вартість павільйону досить висока, вона в рази менше ціни будівлі під басейн і його експлуатацію протягом життя. Але є мінус. Узимку купатися не зовсім комфортно.

Закритий басейн комфортніше відкритого і практичніше, однак вимагає підтримання в приміщенні потрібний мікроклімат (температура, вологість повітряного середовища повинні підтримуватися одночасно), температури та якості води (чистоти та безпеки).

Для правильного вибору типу, розмірів басейну насамперед необхідно визначитись з основним цільовим призначенням майбутнього басейну (тренажер для підтримки фізичної форми, місце для відпочинку, куточок розваг, розкішний елемент інтер'єру тощо), а також ознайомитись з усіма сучасними типами басейнів, зрозуміти їх особливості, переваги і недоліки.

Для підтримання роботи басейну необхідні:

·               кліматичне обладнання,

·               систему водопідготовки,

·               дієва гідроізоляція,

·               водні атракціони.

Відкриті басейні не менш популярні,але користуватися ними можна тільки влітку, при будівництві слід врахувати результати розвідки грунтів і можливість підведення інженерних комунікацій з системою водопостачання та водовідведення, гідроізоляції басейнів. Ділянка, що прилягає до

«водоймища», повинна бути неслизькою, водонепроникною з ухилом у бік від басейну.

Обхідні доріжки в басейнах покривають металевими плитками та роблять з нахилом від ванни басейну, оснащуючи трапами для стоку води. Для уникнення охолодження ніг поверхню обхідних доріжок, лавочок для відпочинку рекомендується підігрівати до 31 °С. На обхідній доріжці передбачається місце для інвентаря, який використовується під час занять, а також лавочки для відпочинку та відпрацювання окремих вправ.

Основними елементами плавального басейну є чаша басейну. Чаші можуть забезпечувати виконання різних функцій: навчання плаванню, проведення змагань, стрибки у воду, купання (оздоровлення), лікування хворих. Басейн може будуватися з обхідною доріжкою, трамплінами і вишкою для стрибків, трибуни для глядачів, тренувальним залом або майданчиком, допоміжними приміщеннями для обслуговування тих, що купаються - роздягальні та душові.

Розміри чаші (ванни) басейну залежать від функцій, ширина 15—20 м, довжина 25—50 м, глибина спортивних басейнів 1,1—3,5 або 4,5 м (коли є вишка) та 1,1—1,8 м (коли вишки немає).

Басейни неспортивного призначення зазвичай розділені на дві зони - дитячу і зону для дорослих. Глибина в зоні для дітей звичайно становить від тридцяти сантиметрів до 1,3 метрів.

Сучасні басейни громадського користування обладнують гідромасажними ваннами, в яких температура становить тридцять шість градусів за Цельсієм. Важливим елементом громадських басейнах є окрема зона, в якій є можливість прийняти ванну зі спеціальним дезінфікуючим засобом для ніг.

Лікувальні басейни необхідні тим людям, хто займається лікувальною гімнастикою, проходить сеанси оздоровчого масажу. Такі басейни завжди обладнуються поручнями, мають сходи або пандуси. Останнім часом досить часто у лікувальних басейнах стали влаштовувати спеціальні акваліфти для інвалідів.

Класифікація за матеріалами ванни:

•                              Скловолоконні або композитні,

•                              Бетонні,

•                              Поліпропіленові,

•                              Сталеві (каркасні).

Внутрішні площини ванни облицьовують кафельними плитками світлих тонів, при чому в місцях відштовхування плавців при поворотах вони повинні мати шерохувату поверхню, щоб уникнути ковзання рук.

Загальнопланувальне рішення басейну визначається взаємним розташуванням ванни і допоміжними приміщеннями:

-                              Кільцевий (допоміжні приміщення в торці основного залу);

-                              Поздовжній (допоміжні приміщення уздовж довгої сторони основного приміщення);

-                              Періметральний (допоміжні приміщення по периметру чаші басейну);

-                              Блокований (допоміжні приміщення об'єднані в єдиний блок).

Водообмін. Плавательні басейни обладнуються системами, що забезпечують водообмін в ваннах басейну. За характером водообміну

виділяють такі типи басейнів:

·                                                басейни рециркуляционного типу;

·                                                басейни проточного типу;

·                                                басейни з періодичною зміною води.

Устаткування для басейну можна розділити на групи: основне, додаткове й допоміжне.

Основне обладнання для басейну, це те без чого не може існувати жоден басейн. Сюди можна віднести фільтрувальні установки, елементи обв’язки басейну – труби й фітинги, елементи забору й подачі води: скиммери, форсунки, донні зливи. Так само більшою мірою до цієї групи можна віднести обладнання обігріву води (проточні електронагрівники й теплообмінні обладнання), поручні, сходи для басейнів. У переливних басейнах - необхідні матеріали для облаштованості жолобів, переливні решітки, ємності, що компенсують, обладнання  регулювання  рівня  води.  Це мінімальний набір, без якого повноцінне функціонування басейну неможливо.

Додаткове обладнання для басейну значно підвищує зручність користування ним. Для підвищення якості очищення й дезінфекції води, для зменшення витрати хімічних речовин для басейну встановлюють хлоргенератори, ультрафіолетові установки, озонатори, автоматичні станції контролю води. Для очищення поверхні басейну використовують ручний або автоматичний робот-пилосос для басейну. Для басейнів у приміщенні необхідне створення вентиляційної системи й установка осушувача повітря. Так само в додаткове обладнання можна віднести захисні павільйони для басейнів, жалюзі для басейнів, захисні покриття.

Допоміжне устаткування дозволяє задовольнити побажання, що купаються будь-яких вікових категорій. Сюди можна віднести підводне освітлення, обладнання гідромасажу й протитечії, гейзери. Для дітей буде приємним доповненням установка водних атракціонів – гірок і трамплінів, розважальних островів, різних фонтанів і водоспадів.

Основне обладнання для бассейну: фільтрувальні установки, елементи обв’язки басейну – труби й фітинги, елементи забору й подачі води: скиммери, форсунки, донні зливи, обладнання обігріву води (проточні електронагрівники й теплообмінне обладнання), поручні й сходів.

У переливних бассейнах - облаштування жолобів, переливні решітка, ємності  для  компенсації,  обладнання  регулювання  рівня  води.  Додаткове обладнання для басейну значно підвищує зручність користування ним, поліпшує якість і чистоту води: хлоргенератори, ультрафіолетові установки, озонатори, автоматичні станції контролю води. Для очищення поверхні басейну  використовують  ручний  або  автоматичний робот пилосос для басейну. У приміщенні необхідно створення вентиляційної системи й установки для осушування повітря.

Допоміжне устаткування: підводне освітлення, обладнання гідромасажу й протитечії, гейзери, гірки, трампліни, фонтани, водоспади тощо.

Для  підтримки  чистоти  води  в  басейні  організовують   її безперервну фільтрацію спеціальними речовинами: кварцовим піском, мінеральними сумішами або діатомітовою землею, які здатні затримувати забруднення розмірами від 1 мкм до 50 мкм. Найбільшого поширення набули пісочні фільтри, в яких фільтруючим матеріалом є очищений і промитий пісок дрібної фракції, здатний затримувати забруднення розміром від 20 мкм. Забруднений пісок очищається методом зворотнього промивання, при якому зворотній потік води вимиває забруднення з фільтру в каналізацію. Для роботи фільтраційної установки потрібен насос, який буде всмоктувати воду з басейну та безперервно проганяти її через фільтр. Насос підбирають за розрахунком для забезпечення якості води, відсутності «мертвих» зон, в  яких вода може застоюватися, кількість циклів водообороту.

Сучасні системи очищення води для басейнів дозволяють частково або повністю уникати використання хлору при знезараженні води. До таких систем відносяться ультрафіолетові лампи і озонатори. Ультрафіолетове випромінювання і озон є дезінфектантами. Ультрафіолетові  та озонові системи очищення води виготовлені з екологічно чистих матеріалів, які не мають негативного впливу на організм людини.

Знезараження води - це знищення біологічно активних забруднювачів і продуктів життєдіяльності (бактерії, водорості, потожірові виділення).

Для знезараження води застосовуються різні технології:

·                   хлорування,

·                   озонування,

·                   ультрафіолетове опромінення,

·                   електроліз тощо.

Хлорування води - найбільш поширений і надійний спосіб знезаражування, на відміну від інших методів, обробляє не тільки воду, але і поверхні самого басейну.

Озонування, електроліз і ультрафіолет здатні обробляти воду, що проходить безпосередньо через прилад знезараження, і в цьому випадку поверхні басейну залишаються фактором ризику. Нижче представлена схема установки для дезінфекції води на основі озону.

Основними перевагами озонаторів для басейну є:

·                     високий ступінь знезараження води;

·                     відсутність неприємного хлорного запаху;

·                     відсутність подразнюючої дії на слизову оболонку і шкіру людини;

·                     відсутність ймовірності отримати передозування від ультрафіолету;

·                     при використанні озонатора, вода в басейні насичується киснем.


Рис.11 Схема установки для дезінфекції води на основі озону.

Вироблений з повітря озон змішується з водою перед подачею на фільтрувальну установку:

1 - від ванни; 2 - озонатор; 3 - озоноване повітря; 4 - відходить газ; 5 - змішування з водою; 6 - фільтрувальна установка; 7 - напірний фільтр на основі активованого вугілля; 8 – водогін до ванни.

 

Раніше хлорування води здійснювалося шляхом безпосереднього додавання газоподібного хлору у воду. Так як хлор є вкрай токсичною речовиною, зараз використовується більш безпечний метод: хлор додається у воду в хімічно зв'язаному вигляді, найчастіше використовується гіпохлорит натрію в рідкому вигляді або хімпрепарати на основі хлор-ізоціануратів у твердому вигляді. У воді відбувається поступове руйнування гіпохлориту з вивільненням вільного хлору, який і має бактерицидну дію.

Існує метод по зниженню витрати гіпохлориту натрію за допомогою флокулюючих пристроїв, які викликають більш активне вивільнення вільного хлору. Для досягнення заданого значення вмісту вільного хлору у воді витрачається менше реагентів, відповідно знижується рівень хлороформу і тріхалометанів (сполук хлору, які, за останніми дослідженнями, здатні викликати важкі захворювання, у тому числі і рак).Для нагрівання води застосовують газ або електроенергію. Електричні нагрівачі для басейнів живляться від електромережі, перетворюють електричну енергію в термічну. До газових котлів підключають теплообмінники що працюють за принципом температурного обміну між двома робочими середовищами. Зі збільшенням вартості джерел енергії постає необхідність застосування теплових насосів.

 

Водопідготовка

Фізичні методи. До фізичних методів підготовки води в басейнах можна віднести підігрів, рециркуляцію, фільтрацію, а також знезараження за допомогою ультрафіолетових установок. Якщо підігрів в першу чергу забезпечує комфортну температуру середовища басейну, рециркуляція сприяє рівномірному перемішуванню води, то в процесі фільтрації відбувається безпосередня очищення води.

Фільтрація - основний метод видалення механічних домішок і суспензій; залежно від обсягу та призначення басейну вона може застосовуватися в безперервному або періодичному режимах. У невеликих басейнах для гідромасажу вся вода обов'язково фільтрується безперервно і проходить через фільтри не менше 5-10 разів на добу. У той же час в плавальних басейнах значного обсягу фільтрація води проводиться 2-3 рази на день; на це йде 8-12 год / добу.

Фільтра́ція — процес проходження розчину чи суспензіїчерез пористу перегородку (мембрану) за різницею гідростатичного тиску з обох боків мембрани, причому розмір профільтрованих часточок обмежується діаметром пор.

Фільтрува́ння — дія, власне проціджуваня, рідин і газів або зневоднення шламу проціджуванням через фільтрувальну перетинку (тканину, сітку, порувату речовину) під дією зовнішніх сил (гідравлічного або механічного тиску, вакууму, гравітаційної сили, відцентрової сили та ін.).

Механічне очищення - це очищення води від неорганічних забруднювачів (пил, сміття, відмерлі мікроорганізми) за допомогою мембранного, пісочного або іншого фільтруючого елемента. Щоб підвищити ефективність роботи фільтрів, забруднення укрупнюють, додаючи у воду спеціальні хімічні реагенти - коагулянт, флокулянт або за допомогою флокулюючих пристроїв.

У фільтраційні установки для басейнів входять власне фільтр і циркуляційний насос. Найчастіше використовуються фільтри механічної очистки води з засипанням з звичайного або посрібленого (для знезараження води) кварцового піску. У ряді випадків використовуються і картріджні фільтри. На відміну від змінних картриджів, піщана засипка підлягає регенерації. Очищення такого фільтра проводиться методом зворотної промивки за допомогою системи вентилів.

Піщані фільтрувальні установки можуть встановлюватися на висоті до 2 м і у видаленні до 10 м від басейну; їх використовують для очищення води в басейнах об'ємом від 25 до 150 м3 і більше. Вони виконані з пластику і забезпечені манометром, вентилем і фільтром грубого очищення води.

Передбачається кілька шарів засипки з кварцового піску з розміром гранул 0,4-0,8 мм. Варто звернути увагу, що в комплект таких установок не входять насоси (поставляються окремо) і агрегат цілком вбудовується в конструкцію басейну.

Процеси обробки води в басейні взаємопов'язані. Так, фільтррування здійснюється на очисних конструкціях в режимі рециркуляції води; для того щоб це проходило більш ефективно, застосовуються хімічні реагенти - коагулянти і флокулянти. Рециркуляція використовується також при дозуванні хімічних реагентів для їх перемішування.

Фільтрацію води механічним способом забезпечать механічні фільтри, зображені на рисунках (дивись нижче). Вони працюють за принципом прогонки води через шари піску і гравію. Наявність будь-якого з них вирішить питання чистоти води в басейні.

 

Рис.12 . Схема фильтру з піщаним шаром, з насосом і улавливателем для

волосся:

1 - положення при зворотному промиванні; 2 - положення при включенні фільтрувальної установки; 3 - злив; 4 – направлення води до чаші басейну.

 

Кізельгуровий фільтр. Його основу складає добувається з морських водоростей речовина кізельгур, що має мікроскопічно тонку структуру. Ця речовина наноситься на нейлонову тканину шаром не більше 1-2 мм. Це дозволяє затримувати у фільтрі до 80% всіх бактерій, що знаходяться у воді. Дуже широкого застосування цей вид фільтра не знаходить тільки через його велику вартість.

Фільтр на основі гранульованого синтетика і пінопласту. Матеріал для заповнення - пластівці пористих синтетичних матеріалів. Бактерії затримуються в порах і складках пластівців. У порівнянні з кізельгуровим фільтром розглянутий тип фільтра менш економічний.

Фільтр на основі тканини із штучного волокна. Основа цього фільтра

- штучна тканина з папером, що просочені штучною смолою. При виробленні терміну експлуатації всі компоненти картуші (капсули) підлягають заміні. Потужності такого фільтра обмежені, він не може бути застосований у великих басейнах та для індивідуальних басейнів цілком придатний.

Стаціонарна фільтраційна установка найбільш ефективна, фільтруючий матеріал - кварцовий пісок (рис. 13). Вода подається в фільтрувальну установку і повертається в басейн за допомогою спеціальних пластикових елементів - донного зливу і форсунок повернення води.

 

Рис.13 . Схема стаціонарної фільтраційної установки СФУ:

1 - хомут; 2 - кришка ємності; 3 - гумове кільце; 4 - труба забору води з чаші басейну; 5 - вихід очищеної води; 6 - промитий пісок


Хімічна обробка води. Хімічна обробка води для басейну складається з наступних етапів: регулювання рівня рН, дезінфекція, запобігання появи водоростей і коагуляція колоїдних частинок.

Регулювання рівня рН є необхідною умовою для правильного догляду за станом води в басейні. Це важливо, оскільки значення рН водного середовища впливає на стан обладнання, самого басейну, на швидкість утворення мінеральних відкладень і швидкість розмноження мікроорганізмів. По ряду міркувань, оптимальним для води басейну є значення рН в інтервалі 7,0-7,4. У кислому (рН <6) середовищі значно активізується корозія металевих деталей, роз'їдаються металеві конструкції, сповільнюється коагуляція колоїдних частинок, що проявляється при більш інтенсивному забрудненні води. Лужне (рН> 8) середовище подразнює шкіру, слизову оболонку очей, значно знижується ефективність дезінфікуючих добавок (деяке зниження ефективності дії дезінфікуючих засобів на основі хлору і брому спостерігається вже при перевищенні значення рН = 6), посилюється процес формування вапняних відкладень на стінках басейну. У воді з нейтральним значенням рН всі ці небажані ефекти або відсутні, або виявляються в найменшій мірі.

При корекції рН до оптимальних значень необхідно додавати кислоти або лугу, залежно від того, в який бік зрушено кислотно-лужну рівновагу. Для цього випускаються спеціальні реактиви у пакетах або у формі таблеток. Вміст у них кислот і лугів розраховано таким чином, що, виходячи з об'єму води, можна досягти нейтральних середовищ без вимірювання значення рН. Однак необхідно пам'ятати, на значення рН впливають найрізноманітніші чинники (температура, концентрація солей та ін), тому зміна рівня рН без вимірювальних приладів або індикаторів може призвести до небажаних наслідків.

Визначення значення рН проводиться за допомогою спеціальних приладів (рН-метрів), що вимірюють водневий показник, або за допомогою так званого індикаторного паперу, який змінює свій колір у воді в залежності від рівня кислотності. Використовуються також спеціальні індикаторні таблетки, за кольором розчину яких визначається рН.

Тепла вода басейну є сприятливим середовищем для швидкого розмноження бактерій та інших мікроорганізмів, що потрапляють у воду з повітря (з яким вміст басейнів знаходиться в безпосередньому контакті), а також від тіл, що купаються. Серед них можуть опинитися форми, небезпечні для людини. Тому дезінфекція - необхідна стадія обробки води. У той же час дезинфікуючі речовини не повинні завдавати шкоди здоров'ю, подразнювати шкіру і очі.

Хімічні методи дезінфекції води поділяються за видом застосовуваних реагентів: активного кисню, хлору і брому. Раніше для дезінфекції води в басейнах використовувалася виключно хлорне вапно, відома в народі як "хлорка". Цей реагент, крім сильного дезинфікуючого дії, має низку недоліків: руйнує гумові і пластикові вироби, подразнює шкіру людини, має різкий неприємний запах. В даний час для дезінфекції використовуються хімічні сполуки, що поставляються різними фірмами: Arch Water Products (США), Chemaform (Німеччина) та ін Асортимент дезінфекційних препаратів, що випускаються, зокрема, фірмою Bayrol (Німеччина), дозволяє впоратися практично з усім спектром мікроорганізмів ( бактерії, гриби, водорості), що розвиваються в теплому середовищі басейнів. Крім того, ряд цих препаратів викликає не лише знезараження, але і окиснення речовин органічного походження, що знаходяться у воді у вигляді домішок. Після взаємодії з хлором вони зазнають змін, втрачають розчинність і можуть бути затримані фільтрами механічного очищення води.

Останнім часом знайшли широке застосування установки з виробництва хлору для дезінфекції води в басейні (генератори хлору), що працюють в проточному режимі рециркуляції і вбудовуються в систему фільтрації води. Принцип дії таких установок заснований на електролітичному розкладанні водних розчинів хлоридних солей.

Препарати на основі брому мають ряд переваг, порівняно з дезінфікуючими сполуками хлору. Вони, зокрема, не мають неприємного запаху, не так сильно подразнюють шкіру і очі. Крім того, при введенні сполук брому у воду не вносяться вапняні компоненти, які згодом можуть призвести до мінеральних відкладень, а також не відбувається сильної зміни рН. У той же час цей дезінфектант забезпечує високий рівень знезараження. Бромний реагент особливо підходить до випадків, коли присутність хлору небажано, але потрібна висока ступінь надійності знезараження (як у гідромасажних басейнах). За ступенем подразнюючої дії сполуки брому займають проміжне місце між хлором і активним киснем.

Сьогодні найбільшою популярністю користуються м'які методи дезінфекції води, до яких відноситься обробка води за допомогою активного кисню. Переваги такого методу знезараження полягають у відсутності запаху, щадному впливі на шкіру. При обробці активним киснем не відбувається підвищення мінеральних відкладень і спостерігається сталість рівня рН. При сильному забрудненні води така обробка може проводитися спільно з іншими засобами, хоча і сам активний кисень має надійну дезінфікуючу дію.

Знезараження води активним киснем проводиться за допомогою спеціальних добавок, що випускаються у вигляді таблеток або рідини. Препарати з дією на основі активного кисню складаються з двох синтетичних компонентів, що знаходяться в ізольованому один від одного стані. При використанні вони змішуються і вступають в хімічну реакцію. Важлива особливість: цього методу - висока ефективність при боротьбі з водоростями, що представляють хороше живильне середовище для бактерій і грибів. Застосування хлорних дезінфектантів для боротьби з водоростями не ефективне, оскільки хлор не проникає через щільну оболонку великих колоній цих організмів.

Хімічні реагенти використовуються не тільки в процесах корекції рН та знезараження. Існують порогові розміри частинок, від яких можна очистити воду за допомогою фільтрів. Видалення дрібних колоїдних часток не можливе без впливу спеціальних хімічних засобів. Викликати їх укрупнення і відфільтрувати дозволяють коагулючі добавки, що заповнюють картриджі, встановлювані перед входом у фільтр. Крім головного цільового ефекту, коагуляція підсилює дію дезінфікуючих засобів. Це особливо помітно при застосуванні даних препаратів у комбінації з активним киснем.

Найкращого ефекту очищення води можна домогтися при грамотному комплексному застосуванні хімічних і фізичних методів обробки води.

 

Оснащення басейнів за типом переливу

З технічної точки зору басейни поділяються по типу переливу води в басейні, тобто яким чином відбувається збирання води з басейну для фільтрації й обробки, подача води в басейн, вони діляться на: скіммерні і переливні.

Переливний басейн характеризується тим, що вода знаходиться на одному рівні з бортом (наповнений водою до країв) по всьому периметру басейну розташована решітка, яка закриває лоток. Забір води з басейну здійснюється через переливну решітку по периметру басейну, далі вода через випуски самопливом потрапляє в накопичувальну додаткову переливну ємність, об’єм якої повинен становити 4-7% від об'єма води у басейні, встановлюють її в підвалі або технічному приміщенні басейну нижче рівня води в басейні. Більшість плавальних басейнів громадського призначення виконані за такою схемою. Ціна на будівництво переливного басейну, як правило, вище ціни скіммерного басейну – на 15%-25%. На рис.14. представлена схема роботи переливного басейну.

 


Рис.14 . Схема роботи переливного басейну:

1. Циркуляційний насос.

4.  Фільтр (пісковий або картріджний).

5.  6-ти або 4-х позиційний кран фільтра.

6.  Електроводонагрівач (теплообмінник).

7.  Хлоратор (станція автоматичного дозування).

8.  Панель управління насоса (з вбудованим таймером).

9.  Панель управління бойлером.

10.  Магістраль подачі води.

11.  Каналізаційний злив.

12.  Панель регулятора рівня води.

13.  Електромагнітний клапан.

14.  Датчики рівня води в коменсаціонний ємності.

BR - Донні форсунки (сопла). P - Світильники. BC - Трансформатори. G - Переливний лоток. BF - Донний злив. PB - Заборник водного пилососа.

BT - Компенсаційна (переливна) ємність. RG - Труба переливу. TP - Аварійний злив.

 

Скіммерний басейн відрізняється від переливного тим, що рівень води знаходиться нижче рівня борта і спеціальний насос забирає воду з басейну через спеціальні вікна в стінках басейну, скиммери, потім вода надходить у систему: насос - система фільтрації - водонагрівач - станція хімічної обробки води, далі через сопла повертається в басейн. Технічне приміщення можна зробити далеко від басейну й вище його рівня.

На практиці створення такого басейну вимагає менше витрат на будівництво чаші і обладнання. Так само відмінною особливістю його створення є унікальна для кожного басейну схема підведення і забору води. На рис.15. представлена схема роботи скіммерного басейну.


 Рис.15. Схема работискіммерного бассейну.

1. Циркуляційний насос.

4.      Фільтр (пісковий або картріджний).

5.      6-ти або 4-х позиційний кран фільтра.

6.      Електроводонагрівач (теплообмінник).

7.      Хлоратор (станція автоматичного дозування).

8.      Панель управління насоса (з вбудованим таймером).

9.      Панель управління бойлером.

10.      Магістраль подачі води.

11.      Каналізаційний злив.

12.      Аварійний перелив (каналізація).

RA - Регулятор рівня. BR - Форсунки (сопла). P - Світильники. BC - Трансформатори. SK - Скіммер.

 

При будівництві басейну в приватному будинку частіше використовуються скіммерний тип.

Скіммер - це пристрій у басейні за допомогою якого здійснюєтеся забір води і утримання часток бруду з верхніх шарів води у плавальних басейнах, штучних водоймах та резервуарах.

Скіммер — це порожнистий металевий або пластиковий бак, до нижньої частини якого через різьбове з’єднання підключається труба магістралі водозабору. На бічній поверхні скімера є прямокутне приймальне вікно з плаваючою заслінкою — через яке вода з басейну надходить в скіммер і направляється в систему для подальшого очищення і нагріву.

Скіммери бувають вбудованими і навісними. Навісні скіммери розташовуються всередині чаші, просто навішуються на борт басейну. Даний тип використовують у тих випадках, коли немає можливості провести установку вбудованих скімерів. Навісний скімер має поворотну трубу виходу води з фільтрувальної установки. Іншими словами, через нього вода йде з басейну, а потім повертається в нього назад. Такі скіммери використовуються, коли немає можливості встановити вбудовані скіммери, тобто в невеликих і неглибоких басейнах).

Вбудований скіммер монтується прямо в стіну басейну. Його виготовляють їх пластика або ж з нержавіючої сталі.

Скіммер розроблений спеціально для прибирання забруднень з поверхні води басейну. Забруднення, які потрапляють в басейн, наприклад: листя, пух, комахи і т.д., спочатку плавають на гладі води, тому особливу увагу треба приділити швидкому видаленню їх з поверхні.

Принцип роботи скіммера полягає в наступному - забруднення, які знаходяться на дзеркалі води, потрапляють у кошик для сміття. Щоб плаваюче сміття не поверталося назад, передбачені поплавкові дверцята. Також кожен скіммер укомплектовується вакуумною тарілкою для підключення водного пилососа.

Площа поверхні дзеркала води, що обробляється одним скіммером не більше 25 кв.м., тому в залежності від розміру басейну їх може бути один або декілька. У скіммерному типі басейну, у відмінності від переливного, рівень води знаходиться на 12-15 см нижче бортика. Рекомендується з'єднувати скіммер з донним зливом, для того, щоб очищалися не тільки верхні шари води, але і нижні. Приблизно 2 / 3 об'єму басейну проходить через скіммер і 1/ 3 об'єму через донний злив. Рівень води в басейні підтримується автоматично за допомогою поплавкового клапана. Після фільтрації, підігріву та дезінфекції, чиста вода надходить назад у басейн через стінні форсунки, розташовані, як правило, навпроти скіммера. Таким чином, рух води відбувається від однієї стінки до іншої при цьому вода має оновлювалася у всій чаші басейну.

Опорожнення басейну здійснюється через донний злив самопливом або за допомогою насоса фільтрувальної установки.

Скіммери класіфікують:

•                              за розміром,

•                              за матеріалами виготовлення,

•                              особливостями застосування.

Скіммери за розмірамі відрізняються шириною ліцьової частини: на стандартні, вузькі, шірокі.

Матеріалами виготовлення скіммерів є ПВХ, бронза, нержавіюча сталь.

Зовнішні фланці виготовляють з ПВХ та нержавіючої сталі.

Скіммери конструктивно відрізняються в залежності від їх застосування у басейнах з лайнером, мозаїчніх та поліпропіленовіх (керамічніх, скловолокон, тощо).

Для пояснення роботи навісного скіммера (рис. 16.) представлена безканалізаційна система очищення води в басейнах (рис. 17.), що складається з навісного блоку СН-16 і технічного відсіку. Блок СН-16 призначений для використання в басейнах об’ємом до 70м3. При монтажі в басейні з більшим об’ємом кількість блоків збільшується пропорційно об’єму.

Рис.16.Навісний скіммер

 

 Рис. 17.  Схема роботи навісного скімера з технічним блоком:

1 - навісний блок, 2 -технічний відсік, 3 - блок захисту і керування, 4 - лінії керування, 5 - трубопровід, 6 - бічний забірний скіммер, 7 -опорно-направляючий стакан, 8 - фільтруюча мембрана, 9 - кошик грубого очищення, 10 - насос, 11- вузол знезаражування, 12 - вузол нагрівання, 13- електромеханічні клапани,14- регульована форсунка, 15- вихід на дренажну лінію, 16 - підводний прожектор, 17-фільтруюча мембрана тонкої очистки

 

При монтажі блоку в комплектації СН-16/48 у режимі гідромасажу і зустрічного плину за допомогою електромеханічних клапанів 13 відбувається відсікання вузлів нагрівання і знезаражування, що значно збільшує продуктивність цих режимів. Через бічні забірні скімери 6 вода надходить у кошик грубого очищення 9. Далі, вода, очищена від великого сміття, надходить в опорно-направляючий стакн 7 зі спеціальною фільтруючою мембраною 8. Потім відфільтрована вода надходить через насос 10 за допомогою трубопроводів 5 назад у басейн. Подача відфільтрованої води в басейн здійснюється через регульовану форсунку 14. Форсунка дозволяє регулювати напрямок і швидкість потоку руху води, також можливе регулювання потужності подачі повітряного потоку в поворотний потік. Додатковий повітряний потік забезпечує аеромасаж і насичення води киснем. При монтажі додаткових пристроїв нагрівання і знезаражування після насоса відфільтрована вода проходить послідовно через вузол нагрівання 12 і знезаражування 11. При монтажі блоку в комплектації СН-16/48 у режимі гідромасажу і зустрічного плину за допомогою електромеханічних клапанів 13 відбувається відсікання вузлів нагрівання і знезаражування, що значно збільшує продуктивність цих режимів.

Блок захисту і керування 3 по лініях керування 4 здійснює керування режимами фільтрації, освітлення і додаткових функцій. Для зручності експлуатації включення підвідного прожектора 16 і функції гідромасажу з протитечією виконується користувачем безпосередньо з басейну за допомогою безпечних пневмокнопок.

Технічний відсік (рис.18) рекомендується монтувати на відстані 5м (довжина сполучних трубопроводів) від навісного блоку.

  

 Рис. 18. Технічний блок або відсік

 Елементи басейну

 

 

Рис.19. Скімер вбудований - гідротехнічна пристрій, що забезпечує поверхневий забір води з дзеркала басейну в процесі циркуляції (фільтрації).

 

Рис. 20. Схема скімеру

1. Корпус.

2. Поплавок.

3. Водозабірний отвір.

4. Кришка.

5. Фільтр грубого очищення.

6. Вихід води на циркуляційний насос.

7. Вихід води в дренажну лінію.

8. Скидання води в дренаж

 

 

 

 

Донна форсунка - для безперервної циркуляції води в скімерних басейнах бетонного та плівкового типу, її очищення та підігріву необхідні певні елементи, які забезпечать ефективну та безперебійну роботу системи. Вода, що забирається з басейну для чищення, після підігріву повертається назад через форсунки подачі води. У переливних басейнах для подачі води використовуються донні форсунки, які монтуються в дні чаші басейну.

Забірні форсунки - призначені для забору води з резервуару басейну для її  подальшого очищення. Форсунки забірні Fiberpool можуть встановлюватися як в бетонних, так і в плівкових басейнах. При цьому, для монтажу в басейнах плівкового типу мають бути в наявності фланці та додаткові ущільнення. Також форсунки використовуються для очищення басейнів за допомогою донних гідрососів. Так, для гідрососу Fiberpool застосовується спеціальна форсунка із заглушкою, яка встановлюється в стінному проході на відстані 15-20 см від дзеркала води. Форсунка підключається до шлангу для очищення через внутрішню різьбу. 

Перепливна решітка. Конструктивною особливістю переливних басейнів є обов’язкова наявність спеціальних жолобів, через які вода з басейну могла б потрапляти в переливний бак (переливну ємність) для подальшої циркуляції. Жолоби, що збирають воду, прикриваються переливними решітками.

 

Донний злив. Жодна система циркуляції води в басейні не існує без донного зливу – немає значення, скімерний це басейн чи переливний. Донний злив використовується в басейні для зливу води, тому його встановлюють в нижній його частині.

Стінна форсунка. У скімерних басейнах громадського та приватного типу використовується форсунка зворотної подачі води. Форсунка стінна, яка вмонтовується в стіну басейну, забезпечує безперервну циркуляцію води, адже через стінні форсунки очищена та підігріта вода повертається до басейну. Стінні форсунки виготовляють для бетонних і плівкових басейнів. У їхньому виробництві використовується високоякісний пластик або нержавіюча сталь.

Впускна форсунка призначена для подачі води в басейн і є важливою складовою процесу безперервної циркуляції води в басейні. Форсунки, що подають очищену воду, монтуються в стінки басейну і створюють потоки, які дозволяють рівномірно перемішувати воду в резервуарі.

Донна впускна форсунка забезпечує подачу відфільтрованої та підготовленої води в басейн. Впускна форсунка монтується в дно чаші і забезпечує рівномірне перемішування шарів води в басейні, не дозволяючи їм застоюватися. Напрямок потоку може бути відрегульованим в залежності від потреб.

Пристрій автодоливу води з поплавковим механізмом має вигляд невеликого пластикового резервувару, з якого виводяться дві труби. Одна труба приєднується до системи водопроводу, інша – до басейну.

Будь-який басейн, глибина якого перевищує

1 метр, стає зручнішим при наявності сходів для басейну, відрізняються кількістю сходинок для спуску у воду – від 2-х до 5-и, відстанню між сходинками, відстанню від сходів до чаші басейну, та шириною самих сходів. У заглиблених басейнах поручні сходів кріпляться до борту, а нижня частина сходів, як правило, обладнана спеціальною прокладкою і просто впирається в стінку. Для монтажу сходів передбачено кріплення в бетоновані стакани.

 

Режими роботи скімерів

Нормальний режим роботи. Рівень  води дзеркала басейну знаходиться в середній частині висоти водозабірного отвора скиммера. Поплавок скімера знаходиться в середньому положенні, відкриваючи тим самим доступ води в скімер. Вода забирається з поверхні дзеркала басейну, проходить через фільтр грубої очистки і надходить у всмоктуючий трубопровід циркуляційного насосу для циркуляції

Режим роботи при переповненні басейну. Рівень води дзеркала басейну знаходиться у верхній частині висоти водозабірного отвора скімера. Поплавок скімера знаходиться у верхньому положенні, частково закриваючи тим самим доступ води в скімер. Вода забирається з поверхні дзеркала басейну, проходить через фільтр грубої очистки і надходить у всмоктуючий трубопровід циркуляційного насоса. Частина води надходить в верхній патрубок скімера і скидається в дренаж.

Режим роботи при низькому рівні води в басейні. Рівень води дзеркала басейну знаходиться в нижній частині водозабірного отвори скімера. Поплавок скімера знаходиться в нижньому положенні, частково закриваючи тим самим доступ води у фільтр попереднього очищення. Вода з поверхні дзеркала басейну не забирається, а надходить через нижній дренаж, минаючи фільтр грубої очистки і надходить у всмоктуючий трубопровід циркуляційного насоса

Схема роботи скімера при підключенні водного пилососу.Для підключення до скиммера водного пилососа слід відключити циркуляційний насос, зняти кришку скімера і фільтра попереднього очищення, встановити перехідник для водного пилососа на фільтр попереднього очищення. Вентиль подачі води з нижнього дренажу при використанні водного пилососа слід перекрити. Рівень води дзеркала басейну повинен знаходиться в середній частині висоти водозабірного отвора скімера. Поплавок скімера знаходиться в середньому положенні. Вода з поверхні дзеркала басейну не забирається, а надходить через насадку водного пилососа і шланг безпосередньо на фільтр попереднього очищення, а потім у всмоктуючий трубопровід циркуляційного насоса

Приклад схеми фільтрації води в басейні представлено на рис. 21.


Рис.21. Схеми фільтрації води в басейні

 

Циркуляція води у ванні басейну

 Крім застосуванням фільтрів і хімічних препаратів велике значення для забезпечення чистоти басейну має вірно забезпечена циркуляція води в чаші басейну, бо переміщення водної маси проводиться з метою забезпечення постійного видалення брудної води через зливні труби (скімери) і надходження чистої (очищеної) води через подаючі труби (сопла).

Цей процес має два способи циркуляції: на основі витіснення і на основі перемішування. Принцип витіснення полягає у витісненні забрудненої води з чаші в пінні коритця потоком чистої води. При цьому способі необхідно забезпечити рівномірний потік чистої води з днища чаші з можливо більшої його площі. Складніше створити такий потік при розміщенні труб (сопел), що подають воду, в стінках чаші. Оптимальним рішенням є поєднання принципу витіснення з перемішуванням. Схеми проходження потоків води в залежності від розташування труб подачі води  та зливних труб представлено нижче на малюнках, де труби подачі позначені цифрою 1, а зливні труби (скіммери) - цифрою 2. Число подаючих трубопроводів (сопел) залежить від вибору системи пропуску води і обсягу циркуляції, збільшення числа сопів призводить до більш рівномірного розподілу потоку, але зменшує обсяг води що подається на один отвір, призводить до зменшення швидкості води, що подається. Рівномірність проходження потоку води передбачає рівні швидкості подачі води на всіх отворах що подають воду, для чого уніфікують перетини трубопроводів, розташовують їх в одній горизонтальній площині. Для системи перемішування застосовують сопло з внутрішнім діаметром 40 мм з розрахунку пропуску 30-60 м3 води, для системи витіснення -відповідно з внутрішнім діаметром 80 мм на кожні 10-20 м2 поверхні води і 1 м каналу в днище ванни на кожні 2 ,5-5 м2 поверхні води.

Схеми циркуляції води представлено



Рис.22. Схема циркуляції води за принципом витіснення. Вертикальний потік утворюється при водопідводящих трубах

Рис.23. Схема циркуляції води за принципом перемішування. Водопропускні сопла розміщені на бокових стінках витіснення.



Рис. 24. Схема циркуляції води по принципу витіснення. Приклад рішення басейну на одну сім'ю. Вертикальний потік води утворюється при водоподводящих жолобі на дні і пристрої одностороннього пінного коритця 

Рис. 25. Схема циркуляції за принципом перемішування. Водопропускні сопла розміщені на боковій стінці

Рис. 26. Типове рішення для найпростіших басейнів. Водопропускні сопла розміщені на боковій стінці, водозабір - через скіммер 

Рис. 27. Вертикальний потік води з центральним водопідводящим каналом: а - план; б - розріз 

Рис.28. Пристрій трубопроводів по системі "оленячі роги" з висновками для подачі і відведення води:  а - з двома, б - з трьома

Рис. 29. Приклад застосування розподільчого колектора великого перетину замість системи "оленячих рогів", так як він більше економічний

 

Водяні атракціони

Для збільшення привабливості і респектабельності готелю, підвищення функціонального використання басейну як складової частини зони відпочинку, її сучасне дизайнерське вирішення.

Існує багато варіантів пристроїв: створення штучного протипоку-«бігової доріжки» для тренувань у воді, застосування масажних форсунок вдале та корисне задоволення, використання водоспадів зі струменів від водяної стіни до різних за формою фігур та напорів ввечері може бути прикрашене кольоровим освітленням з мерехтінням. Доповнення басейнів трамплінами, гірками, підводними гейзерами зробить відпочинок більш насиченим емоціонально.

Вимоги при будівництві басейнів

Внутрішнє планування основних приміщень басейну має відповідати гігієнічному принципу поточности: здійснюється за схемою – гардероб, гардероб, душова, ножная ванна, ванна басейну. Після басейну передбачено потрапляння до душової, роздягальна і санвузол мають сполучатися з душовою безпосередньо через невеличкий тамбур чи коридор.

Санузлы розміщуються при роздягальніх; в жіночих санузлах приймається 1 унітаз на 30 людиней, в чоловічих – 1 унітаз і один пісуар на 45 чоловік у зміну.

Душові мають бути прохідними і розташовуватися по дорозі руху з раоздягальні до обхідної доріжкиі; душові влаштовуються із розрахунку 1 душова сітка на 3-и людини.

Дорогою руху від душа до чаші басейну розміщують ножніе ванночки із проточною водою, розміри яких виключають можливість їх обходу (чи перестрибування).

Розміри ванн спортивних басейнів обираються залежно від розмірів загальної площі басейну та площі дзеркала води на одну людину у м2:

·       для дорослих – у оздоровчих басейнах від 8 м2, щонайменше 5,0 м2;

·       для дітей – щонайменше 4,0 м2;

·       в охолоджуючих басейнах при лазнях і саунах – щонайменше 2,0 м2;

·       для дітей до 1 року (басейни «Малятко») припускається використання ванн з майданом дзеркала води щонайменше 1,0 м2 на 1 дитину за умови зміни води після кожного сеансу.

У складі приміщень плавального басейну може бути кабінет лікаря, і приміщення лабораторії щодо санітарно-хімічних і бактеріологічних досліджень.

При рециркуляції води, вона проходить через фільтр і дезінфікуючу установку або тільки дезінфікуючу установку, при цьому частина води обов'язково скидається і замінюється свіжою.

Фірми-виробники обладнання для басейнів — Grunbeck, Novum (Німеччина),  DINOTEC,  UWE,  KRUELLAND,  FUTUREPOOL,  STA-RITE (Німеччина), HAYWARD (Франція), ASTRAL (Іспанія), PAHLEN і FOLKPOOL (Швеція).

 


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла