Тема 1. Естетика інтер’єру та дизайн. Основні терміни та визначення
3. Ергономіка
Технічна естетика формує вимоги до виробів, створюваним промисловістю, до гармат їх виготовлення, до середовища, в якій вони виробляються і інтер'єрів приміщень, в яких працюють і відпочивають люди.
Ергономіка (від грец. еrgon – робота, nomos – закон) – комплексна прикладна галузь науки, що займається вивченням людини у виробничому середовищі і проектуванням механізмів, виробів та робочих місць, найбільш зручних для працівника.
До складу ергономіки включаються такі прикладні розділи:
- психологія;
- інженерна психологія;
- фізіологія і гігієна праці;
- антропологія;
- деякі аспекти наукової організації праці;
- технічна естетики;
- кібернетика;
- загальна теорія систем автоматизованого керування.
Ергономіка органічно пов'язана з дизайном (художнім конструюванням) техніки, робочих місць, інтер'єрів, засобів і систем транспорту, візуальних комунікацій тощо.
Предмет ергономіки – вивчення та оптимізація систем «людина-машина- середовище». Її методологічну основу утворює системний підхід, що дозволяє отримати повну картину про трудовий процес і про шляхи його вдосконалення.
Ергономіка спільно з інженерною психологією вирішує такі проблеми:
1) оцінка надійності, точності і стабільності роботи людини-оператора;
2) розподіл функцій між людиною і машиною;
3) дослідження впливу психічного напруження, стомлення, стресу, емоційних станів на ефективність праці;
4) розробка методів і засобів відбору та навчання фахівців.
Ергономіка у дизайні інтер'єру – сучасна наука, яка займається вивченням життєвого простору людини, ґрунтуючись на оптимальному і гармонійному розташуванні предметів побуту в кожному приміщенні.
Завданнями ергономіки вважають розробку форм меблів та аксесуарів, які б робили максимально зручним використання житла, офісу, підприємства.
Основні принципи ергономіки: безпека пересування, зручність і комфорт. Принципи ергономіки приміщень у залежності від їх призначення:
1. Ергономіка зон відпочинку враховує ідеальні параметри предметів, спирається на антропометричні дані: при дотриманні важливих принципів ергономіки знижується стомлюваність, зберігається здоров'я. Меблі для зони відпочинку проектують таким чином, щоб врахувати градус нахилу сидіння і спинки. Зона сну, обладнана за всіма вимогами, забезпечує повноцінний нічний відпочинок. Розміри ліжка враховують всі положення людини, що сприяють відпочинку – це наявність високого узголів'я, упору для спини, додаткових поличок, з яких можна брати книги і дрібні речі, не встаючи з ліжка.
Відповідність обстановки офісного приміщення вимогам ергономіки робочого місця підвищує ефективність праці. Висота сидіння стільця або ергономічного крісла визначається довжиною гомілки сидячої людини. Ергономіка крісла дозволяє легко встати або розвернутися за столом, дістати документи та канцтовари, розташовані по периметру робочого місця. Ергономіка столу враховує оптимальне положення тіла людини, що сидить за ним. Ергономіка в офісі досягається шляхом раціонального зонування приміщення за допомогою перегородок.
1. Ергономіка кімнати та інтер'єру, побудованого на принципах раціоналізму, мають на увазі наявність природного освітлення, яке простіше за все організувати грамотним проектуванням вікон.
2. Інтер'єри закладів ресторанного господарства дуже відрізняються від розподілу кухонного простору в житлових помешканнях. Тут враховуються нетривалий час прийняття їжі, легкий і оригінальний дизайн приміщень можливість одночасного обслуговування десятків відвідувачів, ергономіка барної стійки тощо.
3. Ергономіка простору готелів проектується так, щоб практично використовувати кожен квадратний метр підприємства. До меблів та побутової техніки готелів пред'являються особливі вимоги, відомі фахівцям.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла