Тема 10. Роль освітлення в дизайні інтер’єру закладів готельно-ресторанного бізнесу
2. Техніка освітлення в дизайні інтер’єру
Сьогодні світло – неймовірно ефектний і ефективний інструмент проектувальника. Освітлювальні прилади в інтер’єрі мають створювати приємні емоції та асоціації. Арсенал сучасної світлотехніки забезпечує всі функціональні можливості світла в інтер’єрі та дизайні. Ним можна керувати й обігрувати різні варіанти влаштування сценаріїв світлових сцен. Актуальною є інтеграція системи освітлення в загальну систему програмного керування «інтелектуальним» будинком. Світловий дизайн поєднує в межах однієї квартири або будинку до півтори сотні джерел світла, що включаються в роботу із запрограмованих варіантів, наприклад:
«урочистий прийом», «відпочинок», «охоронне світло» та ін.
Художні та композиційні прийоми роботи із штучним освітленням базуються на організації направленого або розсіяного освітлення чи їх комбінуванні. Освітлення в дизайні інтер’єру може розв’язувати різні художні і композиційні завдання (рис. 2.27):
1) створення композиційних і художніх акцентів у просторі (ефект «зоряного» неба; стеля, яка «парить»; світлові «плями» на поверхнях; імітація природного освітлення; контурне підсвічення та ін.);
2) освітлювальне обладнання виступає як акцент або як композиційний центр в інтер’єрі приміщення;
3) створення специфічного світлокольорового середовища (запланований сценарій освітлення залежно від потреби);
4) виявлення пластичних характеристик просторової форми;
5) створення композиційних акцентів.
Освітлення також розв’язує функціональні завдання – виділення однієї або деяких функціональних зон у просторі (рис. 2.28).
Порівняно з іншими елементами інтер’єру, освітлення ефективно створює атмосферу і збагачує простір. Можна виділити п’ять складних взаємодіючих «світлоносних» структур, які накладаються одна на одну і створюють зрештою сучасну систему освітлення інтер’єру (рис.2.29):
1) «площинне освітлення» – освітлює, як правило, з одного джерела світла всю площу приміщення;
2) «мікрофункціональне освітлення» – освітлювальні прилади, зазвичай точкові джерела світла, розташовуються в мікрофункціональних зонах. Світильники проектуються і розраховуються винятково на освітлення конкретної мікрозони й виконують більше утилітарну функцію;
3) «експозиційне освітлення» – освітлює окремі експозиційні точки інтер’єру (речі, картини, знаково-символічні елементи, ніші, вази, фіто- дизайнерські композиції тощо);
4) «сценічне освітлення» – слайд-зображення, що експонується на стіни, екрани, стелі;
5) «специфічні ефекти освітлення» – освітлювальні прилади зі специфічним спектром світла, світлофільтрами, кольоровими лампами, «світло, що біжить», «зоряне небо» і т.д., вони забезпечують світлокольорові ефекти з метою створення конкретного настрою. До цієї ж структури можна віднести й «спеціальні технічні» освітлювальні прилади – евакуаційні світильники, лампи ультрафіолетового випромінення і т.д.
Отже, дизайн інтер’єру може бути збагачений за допомогою різних ефектів, видів освітлення та оригінальності самих освітлювальних приладів (рис. 2.30, 2.31).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання