Тема 12. Предметне середовище інтер’єру. Загальна характеристика меблів та текстильних матеріалів для закладів готельно-ресторанного бізнесу
2. Основні вимоги та матеріали для виготовленнясучасних меблів
2.1. Деревина для виготовлення меблів
Як конструкційний матеріал деревина володіє багатьма позитивними властивостями. Це достатньо міцний та легкий матеріал.
Коефіцієнт якості (відношення межі міцності до щільності) її у деяких випадках вище, ніж у металів. Деревина добре працює при вібраційних навантаженнях.
Твердість деревини відносно висока, що дає можливість легко оброблювати її на станках та придавати практично будь-яку форму. Пластичність деревини та її здатність до зміни властивостей при термо- і волого-обробці дозволяють обробляти даний матеріал методами гнуття, лущення, пресування.
Основними механічними властивостями деревини є:
- міцність;
- твердість;
- оброблення різанням;
- опір стиранню.
Деревина володіє також властивістю, зворотною пластичності, – пружністю, тобто повертається до початкової форми та розмірів після припинення дії зовнішньої сили. Вона міцно утримує металеві та інші кріплення, добре склеюється.
При сприятливих умовах (наприклад, в сухих приміщеннях з опаленням) деревина може експлуатуватися протягом багатьох десятків, а то і сотень років.
Деревина має високі декоративні властивості, при цьому їх можна цілеспрямовано змінювати різними способами: зміною напряму розрізу, пресуванням, фарбуванням, обробкою різними лакофарбовими матеріалами.
Зовнішній вигляд деревини обумовлюється кольором, блиском та текстурою, по кольору визначається стан і доброякісність. Більш темний колір має деревина бука, горіха, цінної деревини. Більш світлий – ялина, береза, осика, сосна.
Колір міняється з віком деревини, під впливом вологості, повітря, світла. Мають сірувато-бурий відтінок дуб, ясен, модрина. Червонуватий відтінок – береза, бук, клен. Бурувато-коричневий відтінок – горіх. Жовтуватий відтінок – лимонне дерево. Чорне фарбування у чорного дерева та мореного дуба.
Блиск характеризує декоративність деревини. Найцінніша деревина із сильним блиском – дуб, бук, клен, оксамитове дерево.
Текстура. Найцінніші бук, цінна деревина, ясен. Для імітації деревини з невиразною структурою під коштовні породи використовують текстильний папір.
Поряд із позитивними властивостями деревина має і ряд недоліків, які необхідно враховувати при її застосуванні.
Важливий вплив на фізико-хімічні властивості деревини здійснює її волокниста структура, яка обумовлює анізотропність деревини. Так, міцність при розтягненні, статичному вигині та модуль пружності у напрямку поперек волокон приблизно у 20 разів менше відповідних показників уздовж волокон.
Необхідно враховувати і здатність деревини поглинати вологу, тобто гігроскопічність.
Основні фізичні властивості деревини:
- вологість – характеризує відношення вологи, що міститься в деревині, до маси деревини. Негативно впливає на механічні властивості та сприяє гниттю деревини;
- усушка – зміна розміру деревини при зміні вологості нижче крапки насичення. Прямо залежить від об'ємної маси деревини;
- гігроскопічність – здатність деревини усмоктувати з повітря вологу або віддавати вологу в атмосферу, залежить від вологості деревини та повітря, є небажаною властивістю, тому, щоб зменшити гігроскопічність, виріб покривають захисними лаками чи політурами;
- водопоглинення – здатність усмоктувати краплинно-рідку вологу. Більше високе водопоглинення у листяних порід;
- щільність – для більшості порід щільність однакова, залежить від хімічного складу деревини;
- пористість – залежить від об’єму порожнинних кліток і міжклітинних просторів, визначається в сухому складі деревини. Чим вище пористість, тим менше придатна деревина.
До недоліків деревини слід віднести її біологічну нестійкість у вологому стані, горючість, наявність природних пороків, коливання фізико-хімічних властивостей у залежності від віку деревини, умов виростання дерев, дії високих або низьких температур, різних хімічних факторів і т. д.
Біологічні властивості деревини виражаються стійкістю проти грибків, цвілі, комах. Залежить від вмісту смолистих речовин. Більш стійкі: дуб, модрина. З віком стійкість зростає. Середньо стійкими є сосна, кедр. Малостійкими вважаються липа, береза, клен.
Важлива хімічна властивості деревини – стійкість до дії лугів і кислот. Залежить від концентрації лугів і кислот. Більш стійка хвойна деревина, менш стійка – листяних порід.
З деревних матеріалів найбільше використання отримують дошки, бруски, шпон, клеєна фанера, гнутоклеєні деталі і т. д.
Дошки та бруски: одержують шляхом розпилювання круглого лісу, уздовж волокон. Ті матеріали в яких відношення ширини до товщини більше 2 – це дошка, а якщо менше – то це бруски. Всі дошки та бруски за методом виробництва розділяють на:
- необрізані (не обпиляні бічні крайки);
- обрізані (всі чотири сторони обпиляні);
- стругані.
Шпон: листи 0,4-1,5 мм завтовшки. За методом виробництва розрізнюють шпон лущений та струганий. З листяних порід шпон одержують методом стругання. Лущений шпон виробляють з дубу, берези, вільхи, буку, ясеню, сосни та ін. Лущений шпон використовують для виробництва клеєної фанери, деревостружкових плит (ДСП) та столярних плит. Струганий шпон застосовують для облицювання меблів з деревини нецінних порід.
Клеєна фанера: виготовляється зі шпону завтовшки від 3 до 13 листів. Листи шпону розташовуються у такий спосіб щоб напрямки волокон у суміжних шарах були взаємно перпендикулярні, це зменшує усушку, жолоблення та розтріскування фанери. Лист фанери складається із зовнішніх і внутрішніх листів шпону (рубашка та середник).
Гнутоклеєні деталі: виробляють зі шпону або з фанери. Бувають різних контурів і форм. Одержують деталі методом гарячого пресування. Можуть бути облицьованими та необлицьованими.
Плити столярні: випускаються у вигляді щитів, які збираються із хвойних та листових порід. Бруски склеюються між собою або скріплюються рейками, по обидва боки облицьовуються шпоною.
Деревостружкові плити (ДСП): виробляють із суміші деревних стружок із синтетичними смолами способом пресування. Використовуються для щитових меблів, перегородок, задніх стінок.
Деревно-волокнисті плити (ДВП): виробляють з деревних волокон і паперу термічною обробкою з одночасним пресуванням, часто використовують відходи деревини. Випускають із обробленою та необробленою поверхнею. В обробці використовують фарби, синтетичні смоли. ДВП використовуються для виробництва задніх стінок, днищ шаф та в кухонних меблях.
У виробництві меблів почали широко використовуватися деревинно- волокнисті плити середньої щільності, відомі як МДФ. Найбільшим попитом користуються плити МДФ завтовшки 10-30 мм. Ці плити виготовляють із маси деревинних волокон, яку отримують шляхом розмелу тріски. Готові плити мають дрібнодисперсну рівномірну структуру по усьому перетину, легко піддаються механічній обробці. Їх можна легко пилити, свердлити, фрезерувати та надавати їм різноманітної форми, зберігаючи стабільність розміру. Однорідність і гладкість поверхні плити МДФ дозволяє лицювати її декоративними плівками чи натуральними лицювальними матеріалами.
Меблеві щити: рамки облицьовані по обидві боки шпоною та текстурним папером. Середина заповнюється ошурками, стружками та просочується карбонільною смолою. Меблеві щити легше столярних плит, дешевше та не вимагають закладення торців. Застосовуються для виробництва внутрішніх стінок, дверцят в основі кухонних меблів.
Деревина для виготовлення плетених виробів. Виробництво плетених меблевих виробів і декоративних предметів є достатньо розповсюдженим. Основною вітчизняною сировиною для таких виробів є деревина вербових порід, в першу чергу чагарникових. Використовують 1-4 річну вербу осінньо-зимової заготівлі у вигляді прутів діаметром 11-40 мм. Останнім часом на вітчизняному меблевому ринку набули неабиякої популярності плетені меблі із ротангу (рід тропічних ліан сімейства пальмових). Ротанг використовується для виготовлення меблів, які традиційно виробляють в країнах Південно-Східної Азії, в основному в Малайзії, Індонезії, Філіппінах – тобто скрізь, де зростає ротангова пальма. Меблі з ротангу сполучають в собі екологічність, комфорт та красоту.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка