4. Сучасні напрямки дизайну меблів та оформлення інтер’єру

Прослідкувавши історію меблів протягом майже всієї цивілізації людства, неважко помітити, що у більшості сучасних виробів є немало прототипів та аналогів із далекого минулого.

Відмінною особливістю сучасності є те, що ми користуємося переважно меблями промислового виробництва. Сучасні умови дозволяють випускати меблі на будь-який смак, від історичних стилів до пост-модерну, а виробники прагнуть задовільними найвибагливіші смаки споживачів. Тому сучасні меблі відрізняються великим розмаїттям дизайнерських напрямків, які захоплюють до свого кола і більшість історичних стилів, точніше їх стилізації або компіляції.

Спрощеність та мінімалізм. Один із сучасних напрямків дизайну меблів та оформлення інтер’єру, яке отримало розповсюдження у західних країнах, – мінімалізм. Його не слід відносити до стилів, це скоріше мода.

Мінімалізм виражається у спрощенні форми виробів, відмові від будь-яких видів декору та прийомів декорування. В ідеалі – це виріб без корпусу (декілька полиць на стіні), інтер’єр без гардин, килимів, предметів декоративно- прикладного мистецтва і т. п.

Спрощення форми обумовлює і спрощення конструкції меблів. Тому спрощеність привернула такий стильовий напрямок, як кубізм.

Мінімалізм виправданий тоді, коли він є виразом інтелектуально багатої особистості і коли відповідає образу життя, який наближується до своєрідного, край вираженого аскетизму. В інших випадках мінімалізм є сліпим слідуванням моді.

Спрощеність та мінімалізм в конструктивному відношенні близько смикаються з так званим утилітарним напрямком дизайну, коли форма виробів є наслідком вирішення утилітарних задач, а художні цілі при цьому не ставляться.

Утилітаризм виходить із передумови, що будь-яка річ володіє двома властивостями – корисністю та красою і що співвідношення цих властивостей у різних предметах неоднакове. У такому випадку підхід до проектування змінюється зі зміною співвідношення красоти і корисності. Мінімалізм же бачить річ як таку, у єдності, акумулюючи всі її властивості, в тому числі і естетичні, в одному – мінімумі, який починає виступати як ідеал, як самоціль.

Для дизайну інтер'єру мінімалізму характерні гранична лаконічність форм, практично повна відсутність декору, орнаментів або деталювання фасадної обробки, раціоналізм і гранична функціональність (рис. 12.2). Дизайн в стилі мінімалізму відрізняє ясність композиції, монохромність, акцентування природності фактур.


Рис. 12.2 Приклади мінімалістичних меблів

Інтер’єр мінімалізму будується шляхом пошуку потрібних пропорцій, досягнення ясності композицій і комбінацією сучасних матеріалів (сталь, матове скло, натуральне дерево, алюмінієві профілі). Зовнішні атрибути щоденного життя заховані, палітра зазвичай нейтральна і монохромна.

Етнографічний (народний) напрямок. Проектування виробів цього напрямку ведеться з урахуванням національних традицій під народні меблі. Народні ж у деякій мірі ототожнюються з сільськими, селянськими, а останні отримали назву кантрі (рис. 12.3).


Рис. 12.3 Меблеві вироби в стилі кантрі

На відміну від минулих сільських меблів, які самодіяльні майстри виконували вручну, сьогодні вироби під сільські виготовляються на досконалому обладнанні, тому вони вдало вписуються у сучасність.

Меблі в народному стилі сприймаються природніше, якщо поверхні виробів надається наліт часу. Для цього виконується спеціальна обробка – патинування. Іноді робиться штучне старіння матеріалу.

Авангард – це напрямок у художній культурі, який пориває з існуючими нормами і традиціями та перетворює новизну виразних засобів у самоціль. Авангардизм тісно пов’язаний з модернізмом.

Вироби авангардного напрямку відрізняються новизною конструкції, принципами її здійснення, новизною матеріалу, форми, технологічних особливостей виготовлення (рис 12.4).


Рис. 12.4 Зразки сучасних авангардних меблів

Прикладами авангардних меблів можуть служити ліжко у формі кола, ліжко з водяним наповненням, дитяче ліжко у вигляді автомобіля. Матеріал виробу також може прилічити його до авангардних. Наприклад, вироби, виконані лише зі скла або з картону.

Під цим напрямком дизайну хай-тек розуміють естетичні можливості високих технологій, нових матеріалів та конструкцій. При такому розумінні хай- тек споріднюється з авангардним напрямком, різниця лише у назвах.

Меблі демократичного напрямку орієнтовані на масового споживача та відносно невисоку вартість виробів. У даному випадку використовуються раціональні конструктивні схеми виробів та матеріали, які забезпечують високу продуктивність (деревостружкові плити, синтетичні матеріали і т. п.). Діапазон меблів демократичного напрямку вельми широкий. З одного боку він межує з меблями мінімалістичного спрямування, з іншого – художнього (рис. 12.5).


Рис. 12.5 Офісні меблі – вдалий приклад демократичного напрямку

Меблі демократичного напрямку можуть мати раціональні з точки зору матеріалоємності конструктивні схеми, які активно використовують простір при гарному композиційно-художньому рішенні. Відрізняючись від традиційних форм, вона набуває якийсь художній вогник. Прикладом можуть служити набори офісних меблів.

Художній напрямок. Меблі цього напрямку представляють собою найбільш різноманітну групу. До них слід віднести вироби з декоративними або конструктивними елементами, яким надана художня форма або які піддані різним прийомам декорування (різьблення, інтарсія, тиснення та ін.). До художніх меблів слід відносити і виконані в будь-яких історичних стилях або під історичні стилі (так звана стилізація). Сам стиль минулих епох відносить вироби до певного шару культури і вже тому набуває художньої цінності.

Один з напрямків художніх меблів отримав назву рустикального. Воно доволі широко розповсюджене в європейських країнах та Україні.

Для посилення художньої виразності виробів рустикального напрямку їх іноді прикрашають різьбленням та окремим елементами історичних стилів (як правило, барочних елементів) (рис. 12.6).


Рис. 12.6. Спальний гарнітур у рустикальному стилі

У сучасних меблях художнього напрямку використовують різні архітектурно-художні елементи історичних стилів (арки з замками, пілястри та ніжки з каннелюрами, карнизи з орнаментом, розетки, фіали, цоколі та ін.). У ряді європейських країн, особливо в Іспанії та Італії, а також Франції, Німеччині, Англії, виробляють меблі у чисто історичних стилях (так звана «ремейка»).

Меблі художнього напрямку виробляють у всьому світі, але при цьому враховують власні особливості культури, традиції, а також технологічні можливості.

Елітні меблі. У ряді випадків необхідно обладнати інтер’єри представницького характеру (урядові, посольські і т. п.), для яких першочергове значення мають престижність, образність форми, рівень матеріалів та ін. У таких випадках має місце індивідуальний підхід при розробці та виготовленні меблів. Матеріалоємність, уніфікація і тому подібні показники відступають на другий план, або і зовсім не враховуються.

Можна відзначити, що елітні меблі – це найвищий рівень меблів художнього напрямку. Не виключено також, що до елітних меблів можуть відноситися і деякі кращі вироби інших дизайнерських напрямків (рис. 12.7).


Рис. 12.7 Класика меблів – елітні меблі Італії

Класичний стиль. Не відомо, чи можна вважати класичні меблі твором мистецтва, але вона завжди в моді. Правильність форм, простота таких меблів підходять до дизайну будь-якого інтер'єру, особливо підійдуть меблі в класичному

стилі для обладнання приміщення з високими стелями. Підходять меблі для віталень, для дитячих, для спалень та інших видів приміщень (12.8).


Рис. 12.8 Класичний стиль. Інтер’єр спальні в готелі Hilton

При ремонті меблів у класичному стилі треба знати, що оббивка меблів або перетяжка меблів повинна бути збережена у відповідності зі стилем. Точніше оббивка меблів або перетяжка меблів повинна виконуватися із застосуванням шкіри, шовку або льону. Це можуть бути матеріали яскравих кольорів, тканини із золотих ниток.

Вважається, що меблі в класичному стилі вибирають люди з еліти, які цінують консерватизм і високу якість.

Меблі в італійському стилі одержали розвиток ще в часи Римської імперії, тому дала початок меблям в Античному стилі та меблям у стилі Ренесанс. Однак, сучасний італійський стиль представлений трохи інакше.

Характеризують італійський стиль меблі, що є дуже зручними у користуванні, завдяки здатності трансформуватися. Популярні складні італійські столи, стільці, ліжка, крісла та багато видів інших меблів. Що стосується матеріалу, з якого виконуються твори меблевого мистецтва в італійському стилі, то тут широко застосовується деревина, шпон, пластмаса, формована фанера.

Італійські меблі, як і жителі Італії екстравагантні і яскраві. Кольори меблів в Італійському стилі бувають самими веселими. Часто використовується у виробництві червоний, зелений, жовтий та синій колір. Такі кольори може мати перетяжка меблів або оббивка меблів, а іноді для придбання меблями такого кольору використовується фарба.

Приклади італійських меблів в інтер’єрі одного з італійських фешенебельних готелів представлені на рис. 12.9.


Рис. 12.9 Зразок італійського стилю – фрагменти інтер’єру готелю Carlton Hotel Baglioni *****, Mілан, Італія

Скандинавський стиль в інтер'єрі став останнім часом досить популярним. Основні риси скандинавського стилю – мінімалізм, близькість до природи, увага до прикладного мистецтва, простота та екологічність.

З погляду форм, скандинавський стиль у дизайні відрізняє стриманість, прямолінійність та невигадливість.

Основні кольори такого інтер'єру – білий, синій, а також запозичені у природи натуральні кольори – бежевий, коричневий, теракотовий. За видимою простотою інтер'єрів у скандинавському стилі криється раціональність та функціональність.

У матеріалах для меблів найчастіше віддається перевага світлим породам дерева – смереці, березі, сосні. Найчастіше дерев’яну поверхню покривають прозорим лаком або морилкою, залишаючи відчуття неопрацьованого дерева. Але це зовсім не означає, що в скандинавському стилі в дизайні немає місця яскравим фарбам – на тканинах оббивки нордична стриманість часто закінчується і тут можна зустріти все різноманіття кольорів та відтінків, оригінальні принти, популярні в усьому світі.

Приклади меблів скандинавського стилю в інтер’єрі одного із шведських готелів представлені на рис. 12.10.


Рис. 12.10 Зразок скандинавського стилю – фрагменти інтер’єру готелю AMG-Silver Lodge ****, Швеція

Японський стиль в інтер'єрі при дизайні сучасних помешкань стає усе більше популярним. У цьому стилі сполучаються простота з елегантністю, димчаста прозорість із функціональністю, і інші незвичайні рішення начебто стандартних завдань. Крім того, японський стиль в інтер'єрі привносить якусь захищеність людини від проблем зовнішнього миру, плекаючи та заспокоюючи ніжними різнобарвними фарбами. Сьогодні японський стиль в інтер'єрі це гармонійне уплітання східних мотивів у наше життя. Традиційно японський стиль в інтер'єрі припускає розподіл будинку не на кімнати, а на особливі функціональні зони, які розділяються за допомогою фіранок і ширм, а також за рахунок різних рівнів підлог, надаючи приміщенню особливу неповторну тонку естетику. Японський стиль в інтер'єрі обов'язково має на увазі застосування ширм, які легко та прозоро розділяють простір приміщень, переставивши їх, завжди легко можна обновити дизайн інтер'єра.

На рис. 12.11 представлені фрагменти інтер’єрів традиційних японських готелів рьокан.


Рис. 12.11 Японський стиль в інтер’єрах традиційних готелів рьокан (ryokan)

Особливістю японського стилю є мінімалізм. Все, що не використовується, ховається у всілякі вбудовані шафи. На очах залишаються тільки необхідні предмети меблів та декор, який несе в собі філософський зміст та підкреслює умиротворення. Японський стиль в інтер'єрі дуже грамотний з погляду збереження вільного простору.

Основні кольори японського інтер'єра теплі та спокійні. Важливо щоб обробка або прикраси були виконані із природних матеріалів, обов'язково повинні бути виробу з дерева, соломи, бамбука, рисового паперу. Японський стиль в інтер'єрі покритий натуральними тканинами: шовками та бавовною.

Японський стиль в інтер'єрі підтверджує, що важливі і всі предмети меблів, і нюанси та аксесуари, і світло. Японський стиль метафоричний та індивідуальний.

Меблі в стилі хай-тек це протилежність меблів у класичному стилі (рис. 12.12). Їх роблять не з дерева, а зі скла та металу, іноді доречне виробництво таких меблів із пластику. Звичайно, зовнішній вигляд меблів у стилі хай-тек теж відрізняється, тому що це вираження сучасності, а не століттями сформованих традицій. Хоча дещо спільне в цих стилів є. хай-тек і класичний стиль дизайну інтер'єра несуть у конструкціях меблів строгість, позбавлену зображених квітів, орнаменту та інших прикрас. Столи в стилі хай-тек мають строго прямокутні або круглі стільниці зі скла, а стільці відрізняються ніжками й спинками з металу. Природно, що оббивка меблів і перетяжка меблів у стилі хай-тек усе таки має місце, тому що сидіти на твердих диванах незручно.


Рис. 12.12 Фрагменти інтер’єру одного з найкращих готелів світу в стилі хай- тек Nine Zero Hotel, Бостон, США

Напрямків дизайну сучасних меблів більше, ніж описано у розділах цього видання. Деякі з них або короткочасні, як скороминуща мода, або неконкретні, тому на них зупинятися не варто.

У визначенні дизайнерських напрямків меблів немає чітких меж – де закінчується одне і починається інше. Наприклад, один і той же меблевий виріб можна у рівному ступеню віднести до демократичного або авангардного напрямку, до художнього або елітного і т. п. На великих міжнародних виставках виділяють цілі зали для меблі сучасного модерну. Це меблі, які можна віднести і до мінімалізму, і до авангарду, і до демократичного дизайну. Відзначимо, що термін «модерн» у значені цього слова (новітній, сучасний) можна застосувати до будь-яких сучасних меблів, тобто він є перехідним: з появою нових меблів він автоматично переходить до них. З іншого боку, «модерн» – це історичний стиль на стику ХІХ-ХХ століть.

Різноманіття історичних стилів та дизайнерських напрямків меблів спричинило виникнення еклектичного підходу у виробництві меблів та дизайні інтер’єрів. Він полягає у змішанні, з’єднанні різнорідних стилів, ідей, поглядів.

Стрімке оновлення форм меблів стало наслідком змін технології, появи нових матеріалів, змін у життєвому укладі, що супроводжується новими естетичними уявленнями людей.










Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2