Лекція 11. Філософська антропологія. Природне та духовне в людині
Вся філософія створена людиною і для людини. Пропонована тема - філософська антропологія безпосередньо присвячена дослідженню особливостей людського буття, визначальним характеристикам та смислоутворюючим властивостям людини.
6. Висновки
Усе вищесказане підводить нас до думки про те, що проблема людини в сучасній філософії тісно пов'язана з практичними питаннями світового розвитку і ставиться в пряму залежність від тих тривожних і небезпечних тенденцій, що виявляються в надрах Західної цивілізації. Імовірно, не буде перебільшенням сказати, що відповісти на запитання: "Що таке людина?" сьогодні означає відповісти на інше питання, а саме: "Що ми - люди повинні зробити спільно, зберігши себе як носіїв високих і унікальних здібностей, про які мова йшла вище?".
- Людина й унікальна, і універсальна. Людина - вінець природи, якому немає рівних, він має унікальні здібності. Але людина універсальна, ніщо їй не є чужим - ні космос, ні біологічні, часом грубі інстинкти, ні витончена, піднесена діяльність.
- Людина - це співвідношення внутрішнього і зовнішнього. Духовний світ людини - це його внутрішнє життя, але вона символізується в різних формах діяльності, у грі, праці, художній творчості. У підсумку людин виявляється істотою суспільним. Людина єдина, але не однорідна, не одномірна.
- Людина біологічна, діюча, розумна, почуттєва, раціональна, етична - усе це об'єднано кожною конкретною особистістю.
- Людина сама створює свій духовний світ, світ цінностей науки, мистецтва, моралі.
- Людина - істота історична, і в якості такої вона прагне органічно впровадитися в майбутнє, де її очікують небезпеки, ризик виявитися в кризовому, може бути, навіть безвихідному положенні.
- Людині не уникнути тягаря відповідальності перед собою особисто й іншими людьми. А раз так, то їй потрібна добре розвинута філософська база. Безліч людей стурбована долею і природою людини, вони міркують, створюють програми, але часто навіть не підозрюють, що проходять повз накопичені у філософії багатства. Без філософії погляди на людину виявляються доволі бідними, малодійовими. Така реальність.
Така постановка питання орієнтує нас на глибокі міркування про самих себе і про суспільство в цілому. Від того, до якого висновку ми дійдемо, залежить наше спільне майбутнє.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання