Лекція 7. Філософія техніки
Поняття техніка. Техносфера і технічна реальність. Співвідношення науки і техніки. Технологія і її сучасні види. Гуманітарний напрямок філософії техніки. Спроба відмови від «влади» техніки заради етики. Революція в техніці та еволюція в суспільстві: технофілософскі пошуки Франкфуртської школи. Гуманітарно-антропологічний напрям у філософії техніки. Технофілософска концепція Льюїса Мамфорда: вчення про «мегамашину». Філософія техніки Х. Хосе Ортега-і-Гассет: техніка як виробництво надлишкового. Технологічний детермінізм і технофобія. Теорія технократичного перетворення суспільства. «Постіндустріальне» і «інформаційне» суспільство. Технофобія як засіб демонізації техніки.
2. Техносфера і технічна реальність
Техносфера – це сукупність усіх функціонуючих і старих, недіючих технічних об'єктів і всіх продуктів їх діяльності, що виникли на Землі і в космосі.
До продуктів діяльності відносяться зміни хімічного складу води, ґрунту і атмосфери; зміни земної кори у вигляді підземних виробок і відвалів витягнутих порід; зміни, викликані зведенням лісів, оранкою земель, осушенням боліт, створенням водосховищ тощо. Техносфера створювалася і розвивалася для забезпечення благополучного існування людини і поліпшення умов його життя.
Техносфера – це просторово-часова система соціально організованої технічної форми матерії – техніки і керованої нею технологічної форми руху матерії. Зародившись у вигляді технічних елементів, покликаних компенсувати і посилити трудові та інтелектуальні потенції людини, техносфера поступово формує не тільки штучне середовище проживання, а й стає «фізіологічної» системою суспільства, що здійснює матеріально-енергетичний обмін з навколишнім світом. Техносфера має теоретично безмежні можливості еволюціонувати як вглиб геосфери, так і за її межі – в космос. Як і будь-яка, відносно самостійна система (підсистема), техносфера підпорядковується внутрішнім законам і закономірностям будови, функціонування і розвитку, тобто здатна до саморозвитку.
Неусвідомлений суспільством саморозвиток техносфери призвело до ряду
великомасштабних негативних наслідків. Інакше кажучи, протягом всієї історії
людства техносфера розвивалася стихійно, будучи обмеженою лише ресурсами
біосфери. Починаючи з XX ст., створення нових технічних систем все частіше стало приносити більше шкоди і зла, ніж
користі і добра (екологічні лиха і порушення екології, пов'язані з діяльністю
людини). Подальший стихійний розвиток техносфери загрожує благополучному
існуванню людини. У зв'язку з цим в майбутньому має здійснюватися науково обґрунтований
розвиток техносфери як складової частини гармонійної ноосфери. Формування
гармонійної техносфери викличе значне зростання кількості об'єктів технічної
творчості та появу принципово нових класів задач по вдосконаленню і
перетворенню складних комплексів технічних систем, розв'язуваних з урахуванням
обмежень і вимог нормального існування біосфери і людини.
Останнім часом все частіше починають використовувати термін технічна реальність. Існують різні трактування цього поняття. Не вдаючись в дискусії з приводу цього терміна, технічну реальність можна розглядати як одну зі складових штучних систем, крім знакової системи, яка разом з природною підсистемою, що включає в якості складових природу і суспільства, утворює систему об'єктивної реальності.
Технічна реальність – це цілісність, що включає функціонуючу техніку, технологію, що застосовується, матеріали та виготовлену продукцію, а також відходи, викиди, брак, випромінювання тощо. Технічна реальність відображає зворотний вплив на психіку і мислення людини і проявляється у виникненні образів неіснуючого (наприклад, неіснуючі вироби). Деякі види мистецтв не можуть існувати без технічної реальності, оскільки зображують те, що ніколи не реалізовують (концептуальні проекти «паперової архитектури»).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка